Razem dla budowy zbiornika Bzin!

Gmina Skarżysko-Kamienna, Zarząd Województwa Świętokrzyskiego oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” będą współpracować przy budowie zbiornika wodnego Bzin na rzece Kamiennej w naszym mieście. Porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek 22 lutego przedstawiciele wymienionych stron.

Dokument został uroczyście podpisany w Warszawie, w obecności Grzegorza Witkowskiego,  podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Porozumienie w imieniu skarżyskiego samorządu podpisali: prezydent miasta Konrad Krönig, zastępca prezydenta Andrzej Brzeziński. Dokument sygnowali także: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Województwa Marek Jońca, zaś ze strony Przedsiębiorstwa „Wody Polskie” – zastępca prezesa Krzysztof Woś.

W porozumieniu strony zadeklarowały współpracę na każdym etapie przygotowania i realizacji inwestycji.

Inwestorem, z uwagi na ustawowe kompetencje, będą „Wody Polskie”, a sama inwestycja została wpisana przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na listę przedsięwzięć priorytetowych do dofinansowania unijnego.

Zbiornik ma pełnić funkcję retencyjną, ale równie ważna z punktu widzenia mieszkańców i rozwoju naszego miasta jest rola rekreacyjna. Będzie to ponad 100-hektarowy zbiornik, wokół którego powstanie cała infrastruktura rekreacyjna.

– Dziękuję za odpowiedź na mój apel odnośnie potrzeby realizacji tej inwestycji wszystkim zaangażowanym w ten projekt, w szczególności resortowym Ministrom, Szefostwu „Wód Polskich”, a także Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego – podkreśla prezydent Konrad Krönig.

– Po latach przygotowań, za tym porozumieniem, pójdą już realne czyny. Uruchomione zostaną pieniądze. Zrobimy wszystko, by zbiornik w najbliższych latach został zrealizowany – mówił minister Grzegorz Witkowski.

Marszałek Andrzej Bętkowski przypomniał o zabezpieczeniu pieniędzy przez Zarząd Województwa. Jest to kwota ponad 12 ml euro.

Prezes „Wód Polskich” Krzysztof Woś podkreślał potrzebę ochrony przeciwpowodziowej i przeciwsuszowej i mówił o wielofunkcyjności zbiornika Bzin.

– Jako inwestor liczymy na współpracę – dodawał przed podpisaniem porozumienia prezes Woś.

–  Czynimy dziś kolejny ważny krok w kierunku budowy tego zbiornika. Cieszę się, że ta współpraca układa się tak dobrze i liczę na dalszą równie dobrą współpracę ponad podziałami, dzięki której po wielu latach inwestycja staje się faktem – dodawał prezydent Konrad Kronig.

W uroczystości uczestniczyli również Roman Wojcieszek, były prezydent Skarżyska-Kamiennej, a obecnie przewodniczący powołanego przez marszałka zespołu ds. budowy zbiornika Bzin oraz Mariusz Bodo, sekretarz województwa.