Przy pomniku Powstańców Styczniowych zapłonęły znicze

Delegacje ze skarżyskich szkół podstawowych przyjęły zaproszenie Muzeum im. Orła Białego do uroczystego uczczenia 58. rocznicy odsłonięcia pomnika poświęconego Powstańcom Styczniowym. Z młodzieżą przy pomniku spotkał się także Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta miasta.

Pomnik poświęcony Powstańcom Styczniowym znajduje się w lesie na Rejowie. Lokalna społeczność ufundowała pomnik w 100. rocznicę wybuchu insurekcji.

W minionym roku pomnik został odnowiony, dzięki dofinansowaniu, które Muzeum im. Orła Białego pozyskało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jesienią obelisk został zaprezentowany po pracach renowacyjnych.

Przypadająca na ten rok 58. rocznica ustawienia pomnika stała się okazją do kolejnego spotkania, tym razem w gronie uczniów skarżyskich szkół, w obecności pocztów sztandarowych. Historię pomnika przypomniał pokrótce Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum, natomiast zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej Krzysztof Myszka podziękował młodzieży i nauczycielom za obecność podkreślając, jak ogromnie ważne jest posiadanie wiedzy i świadomości o ważnych wydarzeniach w dziejach naszej ojczyzny.

Uczestnicy krótkiej uroczystości zapalili pod pomnikiem znicze – symbol pamięci, a następnie zostali zaproszeni na ognisko przy ruinach Wielkiego Pieca.

W uroczystym spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele z grupy rekonstrukcyjnej „GROT”.

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Total
0
Share