82 rocznica zbrodni na Borze

13 lutego delegacje ze skarżyskich instytucji oraz liczni mieszkańcy miasta składali kwiaty i zapalali znicze na mogile w lesie na osiedlu Bór. 82 lata temu w tym miejscu z rąk niemieckiego okupanta zginęło 360 mieszkańców miasta.

Na przełomie stycznia i lutego 1940 roku aresztowano około 420-450 osób, które przetrzymywane były w budynku dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 1. Po szybkich, niesprawiedliwych wyrokach 360 z nich zostało skazanych na śmierć. Zostali rozstrzelani w lesie na skarżyskim Borze. Egzekucje rozpoczęły się 12 lutego i trwały przez kilka dni.

Celem przeprowadzonej przez hitlerowców akcji eksterminacyjnej było rozbicie miejscowych struktur organizacji „Orzeł Biały” oraz likwidacja polskiej elity społecznej i intelektualnej w naszym mieście.

Przy mogile pomordowanych w lutym organizowane są uroczystości rocznicowe. W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiczną, organizatorzy zaprosili mieszkańców i delegacje o indywidualnego składania wiązanek. W minioną niedzielę 13 lutego przed południem przy mogile rozbrzmiewały dźwięki pieśni patriotycznych. Hołd pomordowanym oddało liczne grono mieszkańców Skarżyska.

W imieniu skarżyskiego samorządu kwiaty przy mogile złożyli: zastępca prezydenta miasta Andrzej Brzeziński wraz z przewodniczącym Rady Miasta Leszkiem Golikiem i wiceprzewodniczącym Bogusławem Ciokiem.

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Więcej

Z życzeniami z okazji 100. urodzin

Mieszkanka Skarżyska-Kamiennej, Pani Zofia Zep, świętuje 100. urodziny. Z kwiatami i życzeniami jubilatkę odwiedzili: zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej  Krzysztof…
Total
0
Share