17 gmin wspólnie zawalczy o pieniądze na najważniejsze inwestycje

17 świętokrzyskich gmin połączyło siły, by wspólnie zabiegać o dofinansowania na strategiczne inwestycje. 24 maja włodarze 17 samorządów uroczyście podpisali w Skarżysku-Kamiennej specjalne porozumienie w tej sprawie. Gminie Skarżysko przypadła rola lidera.

Porozumienie podpisali przedstawicieli 17 samorządów, które tworzą Miejski Obszar Funkcjonalny Miasta Północy. Są to gminy z powiatów: ostrowieckiego, starachowickiego, skarżyskiego, koneckiego (Ostrowiec Świętokrzyski, Ćmielów, Bałtów, Bodzechów, Waśniów, Kunów, Starachowice, Brody, Pawłów, Wąchock, Mirzec, Skarżysko-Kamienna, Skarżysko Kościelne, Bliżyn, Suchedniów, Końskie, Stąporków).

Podpisany 24 maja w Skarżysku-Kamiennej dokument określa zasady współpracy, by jak najlepiej przygotować się do nowej perspektywy finansowej. Skarżysko-Kamienna przyjęło rolę lidera, a więc będzie reprezentowało gminy w procesie przygotowania dokumentów, niezbędnych do sięgania po dofinansowania zewnętrzne (zarówno unijne, jak i krajowe).

– Cieszę się, że gościmy przedstawicieli wszystkich gmin tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny Miasta Północy. Wspólnie będziemy zabiegać o dofinansowania na realizację inwestycji ważnych dla naszych miast i gmin. Dziękuję wszystkim za obecność i liczę na to, że wspólnymi siłami uda nam się pozyskać środki, które wpłyną na rozwój lokalny, ale także na rozwój tej części województwa świętokrzyskiego i ogólnie całego regionu – mówił gospodarz spotkania, prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig.

Przed złożeniem uroczystych podpisów na porozumieniu włodarze poszczególnych gmin podkreślali znaczenie zawiązanej współpracy.

– Mówimy o strategicznym, zintegrowanym dokumencie, który pozwoli nam sięgać po dofinansowania z różnych źródeł – podkreślał Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, nawiązując do łączącej wszystkie zebrane gminy wspólnej tradycji przemysłowej. – Cieszę się, że wracamy do tej tradycji – dodawał.

– Każdy z naszych samorządów jest inny, ale cała nasza grupa razem może nadać w nowej perspektywie finansowej zupełnie nowy ton rozwojowy całemu województwu świętokrzyskiemu – dodawał Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

– Wykonujemy dzisiaj milowy krok. To, co dzisiaj rozpoczynamy, zmaterializuje się w perspektywie 2027 roku. Rozpoczynamy dziś długą drogę, ale robimy to z myślą o przyszłości – mówił Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich. –  Z logiki konkurencji przechodzimy do logiki solidaryzmu. Fala przypływu podnosi wszystkie łodzie. Jeżeli uda nam się zrealizować większość naszych założeń, wpłynie to na rozwój całego województwa – dodawał włodarz gminy Końskie.

Dla każdej z 17 gmin tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny Miasta Północy zarówno obecność w tej grupie, jak i wspólna praca nad dokumentami strategicznymi do ubiegania się o środki unijne to szansa na realny rozwój.

– Liczymy na efekt synergii – podsumowuje prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig.

Każda z gmin będzie określała kierunki najważniejszych dla siebie inwestycji, które będą realizowane w nowej perspektywie finansowej 2021 – 2027. W przypadku Skarżyska są to inwestycje wpływające na rozwój przedsiębiorczości, inwestycje proekologiczne, rewitalizacja przestrzeni publicznej, budowa infrastruktury wokół planowanego zbiornika Bzin.

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Więcej

Urząd Miasta w trakcie remontu

Budynek Urzędu Miasta przy ul. Sikorskiego przechodzi termomodernizację i modernizację. Oba zadania prowadzone są równolegle. Ich łączny koszt…
Total
0
Share