Wykręcili 89 tysięcy kilometrów dla Skarżyska – nasze miasto na 15. miejscu w kraju

Zakończyła się rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2023.  Miasto Skarżysko-Kamienna wzięło udział w zabawie po raz czwarty, tegoroczny wynik to 15. miejsce w Polsce i 89 tysięcy przejechanych kilometrów!

Do rywalizacji dla Skarżyska zapisało się 316 osób, a 280 osób wzięło czynnie udział w zabawie.  Kręcili mieszkańcy Skarżyska, Suchedniowa, Bliżyna i całego powiatu skarżyskiego. W tym roku dla naszego miasta kilometry „kręcili” również członkowie grupy Aktywny Szydłowiec. Patronat honorowy na wydarzeniem objął prezydent miasta Konrad Krönig.

Lokalnym koordynatorem było Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku-Kamiennej. Nad całością czuwał koordynator z ramienia MCSiR, Zbyszek Biber.

Rywalizacja polegała na jeżdżeniu na rowerze z aplikacją Aktywne Miasta i „kręcenie” kilometrów dla wybranego miasta. Uczestnicy kręcili kilometry indywidualnie. Ale były też organizowane wspólne przejazdy. Na inaugurację tegorocznej rywalizacji odbyła się nocna jazda ulicami Skarżyska-Kamiennej. Kilometry zbierane były również podczas Skarżyskiego Rajdu Rowerowego i Suchedniowskiego Rajdu Rowerowego. Ponadto organizowane były Rowerowe Środy oraz rajd rowerowy „Kręcimy dla Skarżyska”, który zakończony został ogniskiem na terenie ruin wielkiego pieca na Rejowie. Na zakończenie czerwcowej rywalizacji (30 czerwca) odbyła się wspólna jazda.

Po każdym z przejazdów uczestnicy otrzymywali gadżety związane z rywalizacją RSP. Aktywne Miasta i rywalizacja RSP były promowane w lokalnych mediach, wspierali nas : Telewizja Świętokrzyska, skarżysko24.pl. Spotted Skarżysko, ProSkarżysko, tsk24.pl. wskarzysku.pl, Echo Dnia Skarżysko.

Rywalizację wsparli: Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej, Starostwo  Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej Urząd Marszałkowski województwa świętokrzyskiego.

Akcję wsparci również: Max Office – Wszystko do Biura ul. Metalowców, Pizzeria Crazy Pepe – hala sportowa MCSiR, Sklep rowerowy Kamaro ul. Metalowców, Salon Rowerowy Lider – 1 Maja 4., Akademia Holistyczna, Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku.

W tym roku na potrzeby rywalizacji stworzono 13 grup:

Grupa ogólna

“Trzynastka” – Zespół Szkól Publicznych nr 1 w Skarżysku-Kamiennej

0,65

27,31

Skarżysko-Kamienna  w końcowej klasyfikacji uplasowało się na 15.  miejscu w Polsce z dorobkiem 2136 punktów. W sumie przejechaliśmy 89.287.31 kilometrów!

Wśród panów najwięcej kilometrów przejechał Sebastian Walczyński (3.544 km), drugie miejsce zajął Cezary Podlewski (2.906 km), trzecie Paweł Nowak (2.559 km).

Najlepszą kobietą została Renata Bastrzyk (1.900 km), drugie miejsce zajęła Izabela Jabłońska (1.452 km), a trzecie Karolina Lisowska (1.008 km).

Zwycięzcy rywalizacji otrzymają okolicznościowe puchary i nagrody.

Podczas czerwcowej rywalizacji uczestnicy otrzymywali gadżety związane z rywalizacją. Były to smycze, kubki, bidony, długopisy, worki na plecy, koszulki, lunchboksy itp. Uczestnicy otrzymali również nagrody, przekazane przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej i Urząd Marszałkowskiego województwa świętokrzyskiego.

– W zabawie uczestniczyło blisko 300 osób. W tym roku założyliśmy sobie cel: na 100-lecie nadania praw miejskich naszemu miastu chcieliśmy przejechać wspólnie 100 tysięcy kilometrów. Nie udało się, ale i tak wynik jest okazały. To był bardzo aktywny miesiąc, dzięki rywalizacji oderwaliśmy się na chwilę od komputerów, by aktywnie spędzić czas wolny i zadbać o nasze zdrowie. Rywalizacja była na drugim planie – zaznacza Zbyszek Biber, koordynator lokalny RSP.

– W tegorocznej edycji dla Skarżyska kręcili nie tylko mieszkańcy miasta, ale też okolic. W zabawie udział wzięli też członkowie grupy Aktywny Szydłowiec, Skarżyskie Towarzystwo Cyklistów, Suchedniowskie Stowarzyszenie Cyklistów, pracownicy Castoramy, uczniowie skarżyskich szkół podstawowych – podkreśla Zbyszek Biber. – Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach – dodaje.

Oficjalne podsumowanie rywalizacji i wręczenie nagród zwycięzcom odbędzie się w piątek, 14 lipca o godz. 16.00 w hali sportowej MCSiR.

Źródło: materiał MCSiR w Skarżysku-Kamiennej