Wakacje w bibliotece

Wakacje w bibliotece (1.07 – 30.08.2024) odbywają się pod hasłem: „Halo Mamo, Halo Tato w bibliotece spędzam lato”

W oddziale dziecięcym Filii nr 1 (ul. Towarowa) w godzinach 11.00 – 13.00 odbywają się bezpłatne zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat

LIPIEC

„Wyprawy książkowe w krainy bajkowe”– zajęcia inspirowane znanymi bajkami i baśniami. Zabawy plastyczne, wykonywanie kukiełek, malowanie ilustracji, rozwiązywanie zagadek związanych tematycznie z poznanym opowiadaniem.

01.07 – „Smok ze Smoczej Jamy”,W. Chotomska.

08.07 – „O królowej Bałtyku”, L. Siemieński.

15.07– „Legendy rycerskie”, E. Nowacka.

22.07– „Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł”, M.Fabianowska.

29.07 – „Korale Czarownicy”, M. Leszczyński.

1, 8, 15, 22, 29 lipca (poniedziałki)

„Dobrze się bawię i więcej wiem” – poznajemy ciekawe zwierzęta i zjawiska zachodzące w przyrodzie. Zajęcia prowadzone w oparciu o artykuły zamieszczone w czasopiśmie „Kumpel”.

2, 9, 16, 23, 30 lipca (wtorki)

„Maluję, zgaduję, poznaję” – zajęcia kreatywne z wykorzystaniem dziecięcej wyobraźni i pomysłowości. Poznawanie różnych technik plastycznych: malowanie farbami, decoupage, lepienie z masy solnej, origami, szycie z filcu.

3, 10, 17, 24, 31 lipca (środy)

SIERPIEŃ

„Opowiem Ci …”– zajęcia inspirowane książkami z serii „Opowiem Ci mamo…”. Czytanie wybranych przez dzieci tytułów oraz zabawy plastyczne tematycznie związane z poznanym opowiadaniem.

5, 12, 19, 26 sierpnia (poniedziałki)

„Wakacje dookoła świata” – uczestnicy zajęć będą mogli brać udział w warsztatach plastycznych oraz zabawach literackich inspirowanych historią, kulturą i geografią z wybranych części świata. Zajęcia prowadzone w oparciu o książki z serii: „Nela mała reporterka” oraz publikacje Martyny Wojciechowskiej:

„Odkrywamy Czarny Ląd” – Afrykańska maska, afrykańskie korale i koraliki – 6 sierpnia

„Podróż do Meksyku” – Mój indiański pióropusz – 13 sierpnia

„ W tropikalnej dżungli” – Kolorowe papugi – 20 sierpnia

„Pod piracką banderą”– Wykonywanie pirackich map oraz lunet – 27 sierpnia

6, 13, 20, 27 sierpnia (wtorki)

„Warsztaty : zrób to sam!” – zajęcia manualne z wykorzystaniem różnych technik plastycznych: malowanie farbami, decoupage, lepienie z masy solnej, origami, szycie z filcu.

7, 14, 21, 28 sierpnia (środy)

Wystawa w Filii Nr 1 (ul. Towarowa):

„Nie myśl człowieku, jakie mogłoby być twoje życie, bo inne nie byłoby Twoje” – wystawa poświęcona życiu i twórczości Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza, Marka Hłaski oraz Melchiora Wańkowicza. Wystawa organizowana jest w związku z:

ustanowieniem przez Senat RP roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza (20 rocznica śmierci) i Rokiem Witolda Gombrowicza (120 rocznica urodzin),

ustanowieniem przez Sejm RP roku 2024 Rokiem Marka Hłaski (90 rocznica urodzin) i Rokiem Melchiora Wańkowicza (50 rocznica śmierci).

1–12 lipca 2024r.

W oddziale dziecięcym Filii Nr 2 (ul. Sezamkowa 23) w godzinach 11.00 – 13.00 (w środy od 13.00 – 15.00) odbywają się bezpłatne zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat

LIPIEC

„Magiczne opowieści” – wspólne czytanie najpiękniejszych polskich bajek i baśni oraz wykonywanie ilustracji nawiązujących do przeczytanych tekstów. Całość uzupełnią zagadki literackie i zabawy ruchowe.

„Bajki polskie”, M. Berowska

„Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą”, M. Jarocka

„Baśnie i legendy polskie”, K. Wójcicki

„Skarbnica polskich bajek, baśni i legend”, T. Michałowska

„Zaklęty pierścień : baśnie, podania i legendy polskie”, M. Kochanowska

3, 10, 17, 24, 31 lipca (środy)

„Pomysł na… biżuterię” – wykonywanie wakacyjnej biżuterii z koralików, cekinów, wstążek, sznurka, guzików i innych materiałów – zajęcia dla dzieci starszych (12-15 lat). Dla chętnych udostępnione będą gry planszowe.

4, 11, 18, 25 lipca (czwartki)

„Kolorowe lato” – zajęcia plastyczne o tematyce wakacyjnej – uczestnicy wykonają letnie pejzaże przy użyciu różnych materiałów: farb, papierów kolorowych, bibuły, piasku, suchych traw, kwiatów i gałązek. Podczas zajęć będą czytane krótkie opowiastki i wierszyki dotyczące wakacji.

„Bolek i Lolek odkrywają Bałtyk”, L. Fabisińska

„Zielono mi!”, A. Frączek

„Basia i lato pod psem”, Z. Stanecka

„Ulubione wierszyki”, E. Szelburg-Zarembina

„Wiersze o lecie”, Z. Beszczyńska

5, 12, 19, 26 lipca (piątki)

SIERPIEŃ

„Lokomotywa z wierszami” – czytanie, recytacja oraz własna interpretacja wierszy Juliana Tuwima. Uczestnicy zajęć wykonają ilustracje do przeczytanych utworów.

„Lokomotywa i inne wiersze”, J. Tuwim

„Najpiękniejsze wiersze dla dzieci”, J. Tuwim

„Wiersze : klasyka polskiej poezji dziecięcej”, J. Tuwim

7, 14, 21, 28 sierpnia (środy)

„Księga najpiękniejszych bajek” – czytanie najbardziej znanych i lubianych baśni świata oraz zabawy w odgadywanie zagadek literackich. W ramach zajęć plastycznych wykonywane będą ozdobne pudełeczka na wakacyjne skarby przywiezione z podróży.

„Baśnie”, Ch. Perrault

„Księga najpiękniejszych bajek”, A. Sójka-Leszczyńska, L. Cichy

„Magiczne bajki”, R. Piumini, S. Bordiglioni

„Magiczne opowieści”, A. Willman

1, 8, 22, 29 sierpnia (czwartki)

„Teatrzyk Kamishibai zaprasza…” – zabawa w teatr obrazkowy, a w nim m.in. „Calineczka”

oraz „Bajka o Wiśle”. Uczestnicy zajęć będą też tworzyć swoje własne ilustracje i teksty do teatrzyku.

2, 9, 16, 23, 30 sierpnia (piątki)

Pozostałe propozycje na okres wakacyjny:

Akcja: „Zabierz książkę na wakacje” – akcja bookcrossingowa promująca bibliotekę i czytelnictwo poprzez rozdawanie książek mieszkańcom miasta i osobom spotkanym w wyznaczonych punktach (osiedlach, dzielnicach). Pracownicy Wypożyczalni dla dorosłych Filii Nr 1 i Filii Nr 2 wyruszą na ulice miasta z koszem pełnym ciekawych książek m.in. romansów, powieści obyczajowych i sensacyjnych, znajdą się też pozycje z literatury faktu i reportaże oraz książeczki dla dzieci.

9 lipca – Dworzec Kolejowy Al. Niepodległości

25 lipca – okolice Lidla przy ul. Moniuszki

1 sierpnia – ul. 1 Maja

22 sierpnia – park i okolice Nowego Manhattanu

„Gdzie Twoja książka spędziła wakacje?” – wakacyjna zabawa dla czytelników polegająca na sfotografowaniu się z książką w miejscu odwiedzonym podczas wakacji, a następnie dostarczeniu tego zdjęcia do biblioteki. Zaplanowana jest wystawa fotograficzna pt.: „Baw się razem z nami!”. Najciekawsze fotografie zostaną nagrodzone.

30.06 – 31.08.2024r. Filia Nr 1 ul. Towarowa 20

Wakacyjny kurs komputerowy: „Tam, gdzie nauka staje się przygodą!” – W czytelni Filii Nr 1 (ul. Towarowa) zorganizowane zostaną bezpłatne zajęcia komputerowe dla dzieci i młodzieży oraz specjalne dla dorosłych i seniorów, w ramach których będzie można nauczyć się obsługi komputera na podstawowym poziomie, poznać wybrane programy komputerowe np. edytor tekstu czy arkusz kalkulacyjny. Przedstawione zostaną także zasady zachowania bezpieczeństwa w sieci. Kurs skierowany jest przede wszystkim do osób, które w ogóle nie miały kontaktu z komputerem, lub był on niewielki.

Zajęcia będą prowadzone przez osobę zatrudnioną w bibliotece na stanowisku informatyka – p. Łukasza Kwietnia.

Dla dzieci i młodzieży – 11 lipca i 8 sierpnia (czwartki)  godz. 11.00 – 13.00

Dla osób dorosłych i seniorów – 18 lipca i 22 sierpnia (czwartki) godz. 16.00 – 18.00

Wszystkie zajęcia przygotowywane są i organizowane przez bibliotekarzy zatrudnionych w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Zajęcia są bezpłatne. Materiały niezbędne do zajęć zapewnia biblioteka. Na uczestników czekać będą napoje i słodkie przekąski.

Prosimy o wcześniejsze zapisywanie dzieci:

Filia Nr 1 (ul. Towarowa 20) – tel. 41 25 13 381 (kustosz Anna Czajkowska)

Filia Nr 2 (ul. Sezamkowa 23) – tel. 41 25 12 134 (kustosz Agnieszka Nowak)

Uwaga!

Wymagane jest osobiste przyprowadzanie i odbieranie dziecka przez rodziców/opiekunów. Prosimy również o udostępnienie bibliotekarzowi nr telefonu kontaktowego.

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Total
0
Share