ZWIERZĘTA BEZDOMNE
Bezdomność zwierząt jest zjawiskiem społecznym, którego głównymi przyczynami są: niekontrolowane rozmnażanie, porzucanie zwierząt przez właścicieli, ucieczki zwierząt, brak edukacji i wiedzy społeczeństwa w zakresie metod zapobiegania bezdomności, ze szczególnym uwzględnieniem sterylizacji i kastracji. Za zwierzęta bezdomne Psy i koty) uznaje się zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały, pozostawione przez właścicieli bez nadzoru, a stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi lub innych zwierząt oraz potrzebujące natychmiastowej pomocy tj. chore lub podejrzane o nosicielstwo chorób zakaźnych, kontuzjowane, agresywne, stanowiące zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego wskutek pogryzienia, a także potrącone przez pojazdy mechaniczne. Jeżeli mieszkaniec miasta przygarnie błąkające się bezdomne zwierzę (kota, psa), to staje się jego opiekunem – właścicielem i ponosi wszelkie koszty związane z jego utrzymaniem i leczeniem. Nie może zgłosić tego zwierzęcia, jako bezdomnego do odłowienia (psa), ponieważ zwierzę to utraciło status bezdomnego.
PSY
Psy błąkające po terenie miasta często mają swoich właścicieli, a pojawiające się „bezdomne psy” to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właścicieli. Jeśli nie można ustalić właściciela wówczas takie zwierzęta są odławiane przewożone do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Niedopuszczalne jest zabieranie do domu lub innych pomieszczeń, zwierząt zgłaszanych, jako bezdomne, gdyż istnieje przypuszczenie, że zwierzę może być własnością zgłaszającego i nie jest bezdomne. Zgłaszający powinien mieć na uwadze, iż zwierzę jest mu nieznane i nie może przewidzieć zachowania, reakcji bezdomnego zwierzęcia, oraz chorób i pasożytów, jakie może przenosić. Dopuszcza się zabezpieczenie zwierzęcia na ogrodzonym terenie tylko w przypadku, gdy będzie takie zalecenie od podmiotu odławiającego zwierzęta, z którym Gmina współpracuje, po uprzednim skontaktowaniu się podmiotu ze zgłaszającym. Nie dopuszcza się również przyprowadzania przez mieszkańca bezdomnego zwierzęcia do weterynarzy z tych samych względów, jakie zostały wymienione wyżej. Ponadto narusza to procedurę ustaloną przy odławianiu zwierząt. Z terenu miasta Skarżyska-Kamiennej bezdomne psy odławiane są w sposób stały, w przypadkach interwencyjnych zgłoszeń mieszkańców. Zwierzęta do wyłapania można zgłaszać osobiście w Urzędzie Miasta pok. 209- piętro II lub pod numer telefonu: 41/2520148 w godzinach pracy Urzędu Miasta. Po godzinach pracy Urzędu oraz w weekendy i święta, zgłoszenia odłowienia przyjmowane są przez Monitoring Miejski pod numer telefonu: 41/2520193.
Przy zgłoszeniu należy podać dokładne miejsce przebywania zwierzęcia oraz podać dane do kontaktu, które mogą być pomocne w prowadzonej procedurze wyłapania zwierzęcia. Osoba zgłaszająca powinna udzielić jak najwięcej informacji oraz odpowiedzieć na pytania osoby przyjmującej zgłoszenie. Wymagane jest również podanie danych osobowych. Po odłowieniu zwierzę przewożone jest do schroniska na 14-dniową kwarantannę, w trakcie, której wykonywane są zwierzęciu tylko niezbędne zabiegi, w tym ratujące życie. W trakcie kwarantanny istnieje możliwość zgłoszenia się właściciela zwierzęcia, któremu zwierzę zaginęło. Po podpisaniu stosownego oświadczenia właściciel może zabrać zwierzę, wiąże się to z pokryciem kosztów zabiegów i dotychczasowego utrzymania od momentu jego odłowienia. W przypadku niezgłoszenia się właściciela zwierzęcia, po 14 dniach zwierzę nabywa status zwierzęcia bezdomnego i podlega procesowi adopcji. Wszystkie zwierzęta odłowione z terenu miasta Skarżysko-Kamienna są umieszczane w schronisku dla zwierząt, gdzie znakowane, (czipowane). Schronisko prowadzi również akcję adopcyjną wyłapanych psów. Bezdomne zwierzęta odławiane są przy użyciu specjalistycznego sprzętu, niestwarzającego zagrożenia dla życia i zdrowia zwierząt oraz niezadającego im cierpienia. Transport wyłapanych zwierząt do schroniska dla zwierząt odbywa się środkiem transportu przystosowanym do bezpiecznego, humanitarnego przewozu zwierząt. Podmiotem, który zajmuje się odłowieniem i zapewnieniem opieki bezdomnym zwierząt (psów) z terenu miasta Skarżyska-Kamiennej jest Firma BAROS, prowadząca Schronisko dla zwierząt w Suchedniowie.
Zgłoszenia od mieszkańców bezpośrednio do podmiotu odławiającego zwierzęta (schronisko) nie będą realizowane.
KOTY WOLNO ŻYJĄCE
Są takie koty, które za nic nie oddałyby poczucia wolności. To koty wolno żyjące urodzone w stanie dzikim lub żyjące na wolności w otoczeniu człowieka. Znajdują się w każdym mieście. Mają swoje ścieżki i swoje tajemnice. To zwierzęta nieudomowione żyjące w warunkach niezależnych od człowieka. Miejskie tereny to dom dla wielu zwierząt, także dla wolno żyjących kotów, które stanowią integralny element miejskiego ekosystemu. Są także naturalnym wrogiem gryzoni, będących realnym zagrożeniem dla mieszkańców, dlatego nie należy ich wyłapywać, przeganiać, i przenosić w inne miejsca czy też umieszczać w schroniskach, ponieważ świetnie sobie radzą w naturalnym środowisku. Kot wolno żyjący zazwyczaj unika towarzystwa człowieka, nie podchodzi. Wolno żyjące koty mają prawo żyć w miejscach swojego bytowania. Problem kotów wolno żyjących może być rozwiązany tylko przez zmniejszenie populacji, czyli poddaniu sterylizacji kotek i kastracji kocurów. Po wykonaniu tych zabiegów eliminuje się w znacznym stopniu problem przyrostu naturalnego oraz przykrych zapachów.
Gmina pomaga w przetrwaniu kotów w trudnych warunkach pogodowych poprzez stawianie domków w miejscach ich przebywania a także zakupuje karmę dla kotów wolno żyjących, którą mogą odebrać Opiekunowie Społeczni po złożeniu wniosku o przyznanie karmy, który można złożyć w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu miasta (pok.209, II piętro). Miejsce dokarmiania kotów zwyczajowo winno być zaakceptowane przez mieszkańców lub osoby, które odwiedzają to miejsce bytowania kotów tak, aby żeby nie przeszkadzać innym uczestnikom życia społecznego. Karmienie kotów nie wywołuje ich obojętności wobec gryzoni. Wręcz przeciwnie – zdrowy i silny drapieżnik jest znacznie bardziej skuteczny. W mieście Skarżysko-Kamienna opieka nad wolno żyjącymi kotami realizowana jest we współpracy z Opiekunami Społecznymi. Odpowiednie działania min. w zakresie dokarmiania i opieki weterynaryjnej mają kluczowe znaczenie dla zdrowia kotów oraz dla zarządzania ich populacją.
OPIEKUN SPOŁECZNY KOTÓW WOLNO ŻYJACYCH
Opiekunem Społecznym może zostać każdy pełnoletni mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej, niepozbawiony praw publicznych, zainteresowany działalnością na rzecz pomocy wolno żyjącym kotom. Sprawowanie opieki nad wolno żyjącymi kotami opiera się wyłącznie na pracy społecznej (wolontariat).
Jeśli pomagasz kotom wolno żyjący, jesteś ich karmicielem to możesz wpisać się do, Rejestru Społecznych Opiekun Kotów. Pozwoli to na zebranie informacji o populacji kotów wolno żyjących w mieście i lepsze dopasowanie działań Urzędu Miasta skierowanych na pomoc tym zwierzętom. Opiekun Kotów będzie uprawniony do korzystania z usług lekarza weterynarii, który na zlecenie gminy wykonuje zabiegi sterylizacji/kastracji, a także do otrzymywania karmy dla kotów, które zostały poddane tym zabiegom do wysokości zabezpieczonych na te cele środków finansowych.
Zabiegi sterylizacji albo kastracji wykonywane będą wyłącznie przez lekarza weterynarii, z którym Gmina ma zawartą umowę – Gabinet weterynaryjny Jerzy Zajączkowski, ul. Konarskiego12, 26-110 Skarżysko-Kamienna.
ZAPOBIEGANIE BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT
Sterylizacja i kastracja zwierząt bezdomnych oraz domowych to najskuteczniejsza metoda unikania niekontrolowanego rozmnażania się zwierząt.
Zgodnie z „Programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Skarżyska-Kamiennej w 2025 r.” Gmina pogrywa koszt zabiegu sterylizacji/kastracji suk, psów, kotek, kotów posiadających właściciela wyłącznie z terenu naszego miasta. W tym celu właściciel zwierzęcia powinien złożyć wniosek o wydanie zlecenia na zabieg wraz z oświadczeniem, potwierdzającym stałe zamieszkanie na terenie Gminy Skarżysko-Kamienna, okazać książeczkę zdrowia zwierzęcia oraz aktualny dokument potwierdzający poddanie zwierzęcia szczepieniu przeciwko wściekliźnie – dotyczy psów.
Gmina nie pokrywa kosztów związanych z transportem, leczeniem, utrzymaniem zwierząt po zabiegu, ani żadnych dodatkowych kosztów leczenia, które byłoby konieczne przed wykonaniem zabiegu sterylizacji i kastracji, wynikających ze stanu zdrowia zwierzęcia.
DO POBRANIA:
PROGRAM OPIEKI NAD BEZDOMNYMI ZWIERZĘTAMI
WNIOSEK O WYDANIE ZLECENIA NA ZABIEG WETERYNARYJNY
REGULAMIN SPOŁECZNYCH OPIEKUNÓW KOTÓW
WNIOSEK O WPIS DO REJESTRU SPOŁECZNYCH OPIEKUNÓW KOTÓW WOLNO ŻYJĄCYCH
ZEZWOLENIE NA PROWADZENIE SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT