PLANTY w nowej odsłonie – jak może zmienić się ta część miasta?

Na zlecenie Urzędu Miasta opracowana została koncepcja zagospodarowania PLANT.  – Naszym głównym zamierzeniem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni, która będzie miejscem do rekreacji, sportu, zabawy i wypoczynku – mówili, przedstawiając szczegóły koncepcji, prezydent miasta Konrad Krönig i zastępca prezydenta Andrzej Brzeziński.

Planty – obecnie zniszczone i nie wykorzystujące potencjału miejsca – mają stać się nowocześnie zagospodarowaną przestrzenią z szeroką ofertę w zakresie rekreacji, sportu i wypoczynku.

Planty w nowej odsłonie proponują użytkownikom szeroki wachlarz możliwych funkcji, w tym place zabaw (wodny i tradycyjny), obiekty sportowe i rekreacyjne, usługi gastronomiczne, strefę fitness oraz klasyczną przestrzeń parkową.

Propozycje funkcjonalne w ramach koncepcji to między innymi:

• obszerny plac zabaw otoczony zielenią
  • wodny plac zabaw
  • w pobliżu wodnego placu zabaw przewidziano zespół przebieralni, zaplecze techniczne oraz miejsca do odpoczynku i plażowania na drewnianych tarasach
  • budynek gastronomiczny, przeznaczony na niewielką restaurację z ogródkiem czy pizzerię
  • po drugiej stronie głównej alei pieszej zaprojektowano zespół sportowy: dwa boiska do siatkówki, dwa do koszykówki oraz budynki dla obsługi, zaplecza technicznego i sprzętu
  • nieco dalej zaplanowano tradycyjną przestrzeń parkową z tężnią, fontanną, ławkami, alejkami i zielenią; odnajdą się tu osoby starsze, czy rodziny z dziećmi szukające spokoju i odpoczynku oraz amatorzy szachów, dla których przygotowano stoliki
  • strefa rekreacyjna z siłownią na wolnym powietrzu, drewnianymi tarasami do jogi oraz zieloną przestrzenią do ćwiczeń; będzie to również doskonałe miejsce dla wydarzeń artystycznych czy plenerów malarskich
  • w bezpośrednim sąsiedztwie przedszkola przewidziano urządzenie górki saneczkowej, na co pozwala istniejąca skarpa. Latem łagodny stok będzie dogodnym miejscem odpoczynku na kocu
  • całości dopełniają trawniki, zespoły zieleni, łąki kwietne, miejsca do odpoczynku i relaksu.
  • nieco na uboczu, w otoczeniu drzew zlokalizowano zespół toalet.

Koncepcja zagospodarowania tego miejsca zakłada zachowanie większości istniejącego drzewostanu oraz liczne nowe nasadzenia. Wszystkie budynki i obiekty kubaturowe zaproponowano w jednolitej, spójnej stylistyce, z dużym udziałem drewna na elewacji i zielonymi dachami.

–  Przypomnę, że zagospodarowanie tego terenu zostało wpisane do Strategii rozwoju miasta, która została przyjęta przez Radę Miasta. Jestem przekonany, że odblokowanie dla Polski środków unijnych z KPO otworzy dla naszego samorządu możliwość ubiegania się o dofinansowanie na realizację tej koncepcji. Liczę, że projekt uda się wdrożyć w życie w najbliższych latach. Mam nadzieję, że zostanie wykorzystany przez nowego prezydenta miasta. My zostawiamy przygotowany grunt pod inwestycję – mówi Andrzej Brzeziński, zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej.