Muzeum odnowiło pomnik Powstania Styczniowego

Zastępca Prezydenta Miasta Krzysztof Myszka, przewodniczący Komisji Oświaty, Wychowania, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Miasta Andrzej Warwas i dyrektor Muzeum im. Orła Białego Grzegorz Bień zapalili symboliczne znicze pod odnowionym pomnikiem pamięci Powstania Styczniowego w skarżyskim Rejowie. Obiekt, powstały niegdyś dzięki inicjatywie społecznej, został odrestaurowany w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomnik, który staraniem pasjonatów – na czele z inż. Stanisławem Sławińskim – związanych głównie z środowiskami PTTK i Zakładów Metalowych „Mesko” powstał w 100. rocznicę wybuchu najdłuższego z polskich powstań narodowych, z czasem uległ znacznej degradacji. Wpływ na to miały zarówno warunki atmosferyczne, jak i nieodpowiedzialna działalność człowieka. Efektem tej ostatniej była, m.in. kradzież wieńczącego pomnik orła.

Teraz, dzięki opiewającemu na 12 tys. zł projektowemu wkładowi MKiDN oraz kwocie 3 tys. zł z konta Muzeum, pomnik wygląda jak nowy. Nie zawiera elementów, będących łakomym kąskiem dla często pozbawionych skrupułów rabusi. Metalowego orła zastąpiono kopią z laminatu żywicznego. Wykonawcami całości są kierowana przez Grzegorza Kwapisiewicza suchedniowska firma „Katanga” oraz Jarosław Kołodziejski – autor kopii orła. Koordynatorem projektu z ramienia Muzeum był Piotr Kołodziejski.

Z powodów epidemiologicznych prezentacja odnowionego pomnika odbyła się w mocno „zawężonym składzie”, w przededniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Skarżyscy muzealnicy wierzą, że już w czerwcu, gdy przypadać będzie rocznica pierwotnego odsłonięcia pomnika, na miejsce uda się zaprosić przede wszystkim młodzież z lokalnych szkół.

Renowacja pomnika upamiętniającego Powstanie Styczniowe w Rejowie jest realizowana przez Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienie w kraju”.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.

źródło: Muzeum im. Orła Białego

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Total
0
Share