Miasta Północy wykonują kolejny krok we współpracy, by sięgać po unijne dofinansowania

Przedstawiciele 17 świętokrzyskich samorządów – w tym Skarżyska-Kamiennej – 7 września podpisali kolejny dokument, stanowiący kontynuację utworzenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy. Dzięki podpisanemu porozumieniu, Ostrowiec Świętokrzyski otrzymał rolę lidera i będzie reprezentował całą grupę w staraniach o zdobycie pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego. Skarżyski samorząd reprezentował na spotkaniu zastępca prezydenta miasta, Andrzej Brzeziński.

Przypomnijmy – Miejski Obszar Funkcjonalny Miasta Północy został stworzony, aby samorządy mogły wspólnie występować o dofinansowania unijne do znaczących projektów ważnych dla poszczególnych gmin, ale także dla rozwoju całej północy regionu. MOF stworzyło 17 gmin: Ostrowiec Świętokrzyski, Ćmielów, Bałtów, Bodzechów, Waśniów, Kunów, Starachowice, Brody, Pawłów, Wąchock, Mirzec, Skarżysko Kościelne, Bliżyn, Suchedniów, Końskie, Stąporków oraz Skarżysko-Kamienna.

Już w maju tego roku w Skarżysku-Kamiennej doszło do pierwszego dużego spotkania przedstawicieli wymienionych miast i gmin. Wówczas uroczyście podpisali oni porozumienie, które otworzyło drogę do prac nad strategicznymi dokumentami (Planem Działań Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy oraz Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy). Rolę lidera tej części działań powierzono Skarżysku-Kamiennej.

7 września w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczął się kolejny etap prac. Przedstawiciele 17 gmin uroczyście podpisali dokument, który określił zasady współpracy z różnymi instytucjami, powołał Komitet Sterujący, Zespół Obsługi Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy, a także koordynatorów w poszczególnych samorządach. Liderem został Ostrowiec Świętokrzyski.

W praktyce zawarte 7 września porozumienie „instytucjonalizuje” działania Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy. Pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego ma się odbyć do końca października. Otwiera to etap prac nad wspólnymi projektami.

W spotkaniu uczestniczył także Dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Jacek Sułek.

– Poprzez stworzenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego zwiększyliście Państwo swoje możliwości negocjacyjne w rozmowach z Urzędem Marszałkowskim, ponieważ wystąpicie z jedną spójną strategią, zamiast z wieloma indywidualnymi projektami – ocenił dyr. Jacek Sułek, który przybliżył zebranym tematy związane z podziałem unijnych środków i zasadami wnioskowania o dofinansowania.

MOF Miasta Północy scala ponad 30% populacji regionu świętokrzyskiego, co stanowi silną reprezentację w sięganiu po dofinansowania zewnętrzne.