Gmina Skarżysko-Kamienna przystępuje do aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej

Informujemy, że Gmina Skarżysko-Kamienna przygotowuje aktualizację Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, który obowiązywał będzie w latach 2023-2027.

Plan gospodarki niskoemisyjnej (zwany PGN) to dokument strategiczny tworzony w celu wskazania możliwości zrównoważonego energetycznie rozwoju poprzez realizację przedsięwzięć efektywnych energetycznie, a zarazem korzystnych ekologicznie i społecznie. Jego zapisy dotyczą obiektów infrastruktury publicznej, przedsiębiorstw działających na terenie gminy, jak również wszystkich mieszkańców zainteresowanych inwestycjami w obszarze gospodarki niskoemisyjnej.

Inwestycjami związanymi z gospodarką niskoemisyjną są przedsięwzięcia przyczyniające się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza w tym gazów cieplarnianych, jak również uzyskania oszczędności zużycia energii/paliw i dotyczą w szczególności m.in.:

• modernizacji energetycznej budynków (termomodernizacja – ocieplenie ścian i stropów, wymiana okien i drzwi zewnętrznych, wymiana starych źródeł ciepła, modernizacja systemów wentylacji i klimatyzacji, wymiana oświetlenia na energooszczędne)
  • inwestycji proekologicznych w przedsiębiorstwach
  • budowy, rozbudowy i modernizacji jednostek wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii (instalacji kolektorów słonecznych, pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych, itp.)
  • rozwój elektromobilności

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej umożliwi aplikację o unijne środki w nowej perspektywie finansowej 2021-2027 oraz środki z funduszy ochrony środowiska. Posiadanie Planu często jest obligatoryjne przy ubieganiu się o wsparcie finansowe przedsięwzięć, których realizacja przyniesie korzyści w postaci poprawy jakości powietrza oraz oszczędności energii.

W zaktualizowanym dokumencie znajdzie się lista inwestycji związanych z gospodarką niskoemisyjną, planowanych do realizacji w latach 2023-2027.

W związku z powyższym oraz, aby jak najlepiej rozpoznać Państwa potrzeby i możliwości inwestycyjne, udostępniamy Formularz zgłoszenia planowanego przedsięwzięcia do PGN z prośbą o wypełnienie i przekazanie, niezależnie od chęci uczestnictwa w przyszłych programach dofinansowujących tego typu przedsięwzięcia. Wypełnienie formularza nie stanowi wiążącego zobowiązania realizacji inwestycji z Państwa strony.

Formularz zgłoszenia planowanego przedsięwzięcia do PGN należy wypełnić w terminie do 15 lipca 2022 roku i przesłać drogą elektroniczną na adres e-mail: i.franczyk@um.skarzysko.pl lub w wersji papierowej dostarczyć do Urzędu Miasta w Skarżysku – Kamiennej ul. Legionów 122D Biuro Obsługi Interesanta piętro II pokój nr 223.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z Wykonawcą Planu lub z pracownikami Urzędu Miasta w Skarżysku – Kamiennej o pod nr tel. 041 25 20 187 .

Aktualizację Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Skarżysko – Kamienna, na zlecenie Gminy Skarżysko-Kamienna, wykonuje firma PPUH BaSz mgr inż. Bartosz Szymusik ul. Polna 72, 26-200 Końskie, tel/fax. (41)372-49-75 lub tel. 601-819-252, e-mail basz@post.pl. Sprawę prowadzi Pani Agata Pacak.

DO POBRANIA:
FORMULARZ ZGŁOSZENIA PLANOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA DO PLANU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ DLA GMINY SKARŻYSKO-KAMIENNA NA LATA 2023-2027