Z wicemarszałkiem Sejmu o podziale pieniędzy dla samorządów

Skarżysko-Kamienną 21 kwietnia odwiedzili: wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, poseł z regionu świętokrzyskiego Andrzej Szejna, a także posłowie Dariusz Wieczorek i Marcin Kulasek. Parlamentarzyści gościli u prezydentem miasta Konrada Kröniga, z którym rozmawiali o podziale pieniędzy dla samorządów z Funduszu Odbudowy, ale także o problemach gmin pominiętych w podziale dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Celem spotkania były konsultacje na temat Krajowego Planu Odbudowy oraz Europejskiego Funduszu Odbudowy w kontekście szans na wykorzystanie tych unijnych pieniędzy również przez samorządy. Budżet pakietu unijnego wsparcia dla Polski, określanego jako Funduszu Odbudowy, to ok. 58,1 mld euro (w tym 23,9 mld euro w formie dotacji, 34,2 mld euro w pożyczkach). Część z tej kwoty ma być skierowana do samorządów.

– Rozmawialiśmy o konieczności ustalenia jasnego algorytmu podziału tych środków, by uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce przy podziale przez PiS dotacji dla gmin z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na przykładzie naszego miasta – które wnioskowało o 22 mln zł na ważne dla mieszkańców inwestycje i nie otrzymało złotówki bez poznania przyczyny – widać, że były to decyzje polityczne, krzywdzące mieszkańców – mówi prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig.

Parlamentarzyści związani ze środowiskiem lewicowym w trakcie spotkania podkreślili, że zasady podziału publicznych pieniędzy powinny być transparentne, obecny podział dotacji dla samorządów z RFIL uważają za krzywdzący, dlatego chcą rozmawiać z samorządowcami, by nie dopuścić do podobnej sytuacji przy podziale pieniędzy podchodzących z Europejskiego Funduszu Odbudowy.

– 40 procent będzie podzielone na samorządy. Dlatego trzeba rozmawiać o algorytmie, modelu podziału tych pieniędzy – mówił w czasie spotkania wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, który zadeklarował wsparcie dla potrzeb i głosów płynących z samorządów.

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Total
0
Share