83. rocznica masowego mordu w lesie na Borze

W niedzielę 12 lutego na osiedlu Bór odbędą się obchody 83. rocznicy egzekucji patriotów polskich związanych z organizacją „Orzeł Biały”. Do udziału zapraszają: prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig, przewodniczący Rady Miasta Leszek Golik, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Po pandemicznej przerwie uroczystości przebiegać będą zgodnie z wieloletnią tradycją.

Program uroczystości:
11.00 – msza święta w intencji pomordowanych w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na os. Bór
12.15 – przemarsz na mogiłę
12.30 – uroczystości na mogile
– hymn państwowy
– modlitwa w intencji ofiar egzekucji
– wystąpienie Prezydenta Miasta
– złożenie przez delegacje wiązanek kwiatów
13.20 – zakończenie uroczystości

Mieszkańcy będą mogli dojechać na uroczystości na osiedle Bór autobusami kursowi oraz dodatkowymi, które będą jechały trasami:

– godz. 10.00 – odjazd z Dolnej Kamiennej (Łyżwy) ulicami: 1 Maja, 11 Listopada, Legionów, Niepodległości, Dworzec PKP, Sokola, Armii Krajowej, Norwida, Paryska, Krakowska na Bór;

– godz. 10.20 – odjazd z dworca PKP i dalej ulicami: Sokola, Armii Krajowej,  Norwida, Metalowców, Legionów, Krakowska na Bór.

Zimą 1940 roku, zaledwie kilka miesięcy po wybuchu II wojny światowej, w Skarżysku-Kamiennej Niemcy przeprowadzili akcję, której celem była likwidacja elity intelektualnej i kulturalnej miasta. Aresztowano ponad 400 osób, byli wśród nich członkowie Organizacji „Orzeł Biały”, urzędnicy, kolejarze, robotnicy, harcerze, uczniowie, ojcowie Franciszkanie. Aresztowanych przetrzymywano w budynku dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 1. Byli przesłuchiwani, poniżani i torturowani. Większość usłyszała wyroki śmierci, które zapadały po krótkich, niesprawiedliwych procesach. Od rana 12 lutego 1940 roku przez kilka kolejnych dni skazani przywożeni byli do lasu na Borze, gdzie odbywały się masowe egzekucje. Rozstrzelano 360 osób. Jeszcze przed końcem lutego 1940 r. w miejscu masowego mordu harcerz Władysław Wasilewski wraz z kilkoma kolegami postawił brzozowy krzyż. Po wojnie został on zastąpiony drewnianym.