30 rocznica śmierci ks. prof. Włodzimierza Sedlaka

17 lutego minęła 30. rocznica śmierci ks. prof. Włodzimierza Sedlaka – Honorowego Obywatela Skarżyska-Kamiennej, patrona Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku-Kamiennej.

Tego dnia grób ks. profesora – znajdujący się w Radomiu – odwiedziła delegacja ze Skarżyska: Iwona Kowaleska – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Aneta Ferencz – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji. Przedstawiciele naszego miasta w imieniu mieszkańców złożyli na grobie ks. prof. W. Sedlaka kwiaty i zapalili znicz.

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Urodził się 31.10.1911 r. w Sosnowcu, w rodzinie górniczej. Zmarł 17.02.1993 r. w Radomiu.

Ks. profesor był naukowcem o niezwykle szerokim horyzoncie swych dociekań i badań.

Jego krąg zainteresowań obejmował m.in. takie dziedziny jak: fizyka, biologia, medycyna, elektronika oraz paleontologia. Zgłębianie ich było dla niego tylko etapem do nowatorskich sformułowań w dziedzinie paleobiofizyki i paleobiochemii oraz całkowicie autorskiego odkrycia elektromagnetycznej teorii życia, którą sam nazwał bioelektroniką.

Był twórcą teorii o ewolucyjnej roli krzemu w rozwoju protobiologicznych układów, czyli wczesnych form życia. Drążąc tę tematykę, m.in. poprzez badania i odkrycia w Górach Świętokrzyskich, doszedł do wniosków, iż krzem jest pierwiastkiem młodości.

Wszystko postrzegał w kontekście słuszności i celowości boskich poczynań. To, co dla naukowca – materialisty było punktem granicznym, dla niego stawało się łącznikiem rozszerzającym widzenie świata. Widział rzeczy niemożliwe do dostrzeżenia przez innych i co najważniejsze miał odwagę o nich mówić. A jego stwierdzenie, że „życie w swej istocie jest światłem” ma nie tylko odniesienia biblijne i kulturowe, ale przede wszystkim filozoficzne. Jednak pozostał w swym przekonaniu biologiem teoretykiem, człowiekiem, którego powołaniem było wzniecanie pożaru umysłów dla osiągnięcia wyższych, nieznanych progów nauki.

Dwa lata przed śmiercią, 24 maja 1991 roku, ks. prof. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Skarżyska-Kamiennej, a trzy lata po jego śmierci, 28 lutego 1996 roku, skarżyska biblioteka miejska zyskała patrona w osobie ks. prof. Włodzimierza Sedlaka. W bibliotece przy ulicy Towarowej 20 znajduje się Izba Pamięci poświęcona ks. prof. Sedlakowi.