Skarżysko wielkim placem budowy – podsumowanie inwestycji

W Skarżysku-Kamiennej w ostatnich miesiącach zakończyło się kilka znaczących inwestycji. Inne trwają, a jeszcze kolejne są w planie. Część z nich to projekty samorządowe, finansowane z budżetu miasta oraz z dofinansowaniem unijnym. Część to projekty zewnętrznych inwestorów lub innych podmiotów, o które mocno zabiegaliśmy i w które byliśmy zaangażowani na różnych etapach przygotowań. Łączna wartość tych inwestycji przekracza 100 mln zł. Wszystkie wpływają na rozwój miasta i komfort życia mieszkańców.

Prezydent Skarżyska-Kamiennej
Konrad Krönig

SKARLAND PUMPTRACK&SKATEPARK

W Skarżysku-Kamiennej powstał nowoczesny teren sportowo-rekreacyjny, który przyciąga miłośników jazdy na deskorolkach, hulajnogach, bmx, czy rolkach.

Na rozległym terenie na osiedlu Zachodnie powstały:

  • skatepark o powierzchni ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych, składający się z dwóch zasadniczych sekcji: Plaza i Bowl (jest to jeden z największych tego typu obiektów w kraju),
  • tory pumptrack – kompleks torów rowerowych, składający się z toru dla początkujących (MINI PUMP – dla dzieci) oraz toru dla zaawansowanych (FLOW TRUCK, o długości ponad 400 metrów); elementem toru dla zaawansowanych jest półkolista sfera („cradle”), służąca do wykonywania akrobacji z wykorzystaniem siły odśrodkowej,
  • kompleks boulderowy,
  • plac zabaw,
  • ścieżka rowerowa,
  • mini trybuny,
  • infrastruktura towarzysząca: m.in. parking, drogi dojazdowe, budynek wielofunkcyjny z toaletą, świetlicą i stacją naprawy rowerów.

Inwestycja powstała na nieużytkowanym, niezagospodarowanym terenie, przez co zupełnie odmieniła tę część miasta. „Skarland pumptrack&skatepark” dostarcza rozrywki mieszkańcom miasta oraz przyciąga gości również spoza Skarżyska-Kamiennej, którzy niejednokrotnie pokonują duże odległości, by skorzystać z tego obiektu.

Koszt inwestycji to niemal 9 mln, z czego 65% wyniosło dofinansowanie unijne, a kolejne 10% to dofinansowanie z budżetu państwa. Pozostała kwota pochodziła z budżetu miasta.

NOWE OŚWIETLENIE W CAŁYM MIEŚCIE

Na finiszu jest modernizacja oświetlenia ulicznego w Skarżysku-Kamiennej. Wymianie podlega ponad 4700 opraw oświetleniowych. Inwestycja przełoży się na oszczędności na zużyciu energii elektrycznej, a także znacząco poprawiła jakość oświetlenia ulicznego.

Koszt zadania to ponad 7 mln zł. Jest ona realizowana z budżetu miasta z dofinansowaniem unijnym.

BUDYNKI W TERMOMODERNIZACJI

W II, właśnie realizowanym w mieście etapie, termomodernizacja objęła cztery budynki oświatowe: Przedszkole Publiczne nr 7 (ul. Zielna), Szkołę Podstawową nr 9 (ul. Warszawska), Zespół Placówek Oświatowych, Zespół Szkół Publicznych nr 4 (ul. Książęca) oraz budynek Urzędu Miasta.

Prace w budynkach oświatowych już zostały zakończone. Zyskały one nowe elewacje, wymieniono także m.in. część stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalację centralnego ogrzewania. Prace przy termomodernizacji Urzędu Miasta niedawno się rozpoczęły.

Inwestycja realizowana jest z 85-procentowym dofinansowaniem, pozyskanym przez gminę z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Koszt zadania to 7,7 mln zł.

KOMPLEKSOWA MODERNIZACJA URZĘDU

Przy okazji termomodernizacji Urzędu Miasta, budynek przechodzi również kompleksowy remont. Przebudowa dostosuje budynek do obecnych standardów, a przede wszystkim do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt zadania to 5,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta.

BUDOWA ZINTEGROWANEGO SYSTEMU KOMUNIKACYJNEGO

Trwa budowa nowego wiaduktu nad torami, który połączy osiedla Dolna Kamienna i Przydworcowe, przez co usprawni komunikację. Budowa jest elementem dużego projektu, realizowanego przez gminę Skarżysko-Kamienna (jako lidera) w partnerstwie z powiatem skarżyskim, które finansują budowę wiaduktu po połowie z własnych z budżetów oraz z pozyskanym dofinansowaniem unijnym. Wartość całego projektu, który zakłada również budowę ścieżek rowerowych, zakup autobus, budowę wypożyczalni rowerów miejskich, to niemal 47 mln zł.

NOWY PARKING, NOWE BOISKO, NOWA DROGA

W mieście trwały też mniejsze, lecz nie mniej istotne inwestycje miejskie. Przykładem jest budowa parkingu pomiędzy wieżowcami na rogu ulic Popiełuszki i Grottgera. Inwestycja jest na ukończeniu. Powstało 38 nowych miejsc parkingowych. Koszt tego zadania to prawie 700 tysięcy złotych.

Trwała również przebudowa ulicy Spacerowej. Koszt zadania to niemal 800 tysięcy złotych. Jest to ulica miejska i to gmina Skarżysko-Kamienna pokrywa większość tej kwoty, ale w kosztach partycypuje też powiat skarżyski, któremu podlega Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 znajdujący się przy ul. Spacerowej.

Przykład kolejnej, ważna dla lokalnej społeczności inwestycji, to remont chodnika w ul. Limanowskiego (od ul. Staszica do ul. Wspólnej) i ul. Wspólnej (od ul. Limanowskiego do ul. 3 Maja). Koszt tego zadania wyniósł niemal 120 tysięcy złotych.

Wkrótce rozpocznie się także budowa boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni poliuretanowej przy Szkole Podstawowej nr 1. W ramach inwestycji powstanie też niezbędna infrastruktura techniczna. Koszt budowy to 800 tysięcy złotych. Umowa z wykonawcą, wybranym w drodze przetargu, została podpisana w połowie października i przewiduje zakończenie prac w ciągu ośmiu miesięcy.

NOWE INWESTYCJE – NOWE MIEJSCA PRACY

W listopadzie ruszyła budowa dużego parku handlowego, w którym znajdzie się minimum 12 sklepów znanych sieci i który da zatrudnienie minimum 120 osobom. Inwestycja realizowana jest przez zewnętrznego inwestora, którego skusiła lokalizacja naszego miasta, pozytywne nastawienie lokalnych władz i bardzo dobra współpraca z samorządem. Otwarcie zaplanowane jest na wakacje 2022 roku.

Inny przykład to lokalna firma ROMER, która podjęła się dużej inwestycji – na działce kupionej od miasta wybudowała nowoczesny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy. Inwestycja przekłada się na nowe miejsca pracy i dalszy rozwój lokalnego przedsiębiorcy.

NOWY MANHATTAN

Szpecący bazar „Manhattan” przy ulicy Sokolej – po latach starań – zniknie z mapy naszego miasta. W grudniu działalność rozpoczęła pierwsza z dwóch hal sprzedażowych, do których przenoszony jest handel. „Nowy Manhattan” to inwestycja prywatnego inwestora. Powstał on pomiędzy ulicami Tysiąclecia i Niepodległości. Rozmowy z inwestorem na ten temat władze miasta rozpoczęły jeszcze w poprzedniej kadencji samorządowej.

DUŻY RYNEK DEWELOPERSKI

Skarżysko-Kamienna stało się dużym rynkiem deweloperskim – drugim w regionie. Deweloperzy, zarówno lokalni jak i zewnętrzni, wybudowali i budują w sumie kilkaset nowych mieszkań. Przełoży się to na liczbę nowych mieszkańców, którzy będą lokalnie płacić podatki i dadzą zarobić lokalnym przedsiębiorcom. Takie zainteresowanie deweloperów naszym miastem świadczy o tym, że dostrzegają tu potencjał rozwojowy i atuty związane z lokalizacją Skarżyska.

INWESTYCJE PKP

Duże znaczenie dla rozwoju oraz wizerunku miasta, a także komfortu mieszkańców mają również inwestycje, prowadzone przez PKP, o które władze miasta mocno lobbowały.  Zakończyła się przebudowa dworca kolejowego, dzięki której udało się połączyć zabytkowy charakter budynku z nowoczesnością. Trwają też prace przy budowie tunelu pieszo-rowerowego, który zastąpi dotychczasową kładkę dla pieszych.

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Total
0
Share