Skarżyskie szkoły przygotowują się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego

W poniedziałek, 24 sierpnia w Urzędzie Miasta odbywało się spotkanie organizacyjne zastępcy prezydenta miasta, Krzysztofa Myszki z dyrektorami szkół i przedszkoli przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Rozmawiano o bezpiecznym rozpoczęciu i organizacji nauki oraz pracy w placówkach oświatowych. W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skarżysku-Kamiennej.

Było to kolejne spotkanie, zorganizowane w ostatnim czasie przez Referat Edukacji, poświęcone przygotowaniu placówek oświatowych do rozpoczęcia tradycyjnego roku szkolnego. Wszystkie szkoły i przedszkola wdrażają wytyczne Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Dyrektorzy placówek opracowują również swoje procedury, dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, a także stworzenia komfortowych warunków dla uczniów do nauki, a dla nauczycieli i pozostałych pracowników do pracy w nowym roku szkolnym.

Wspólnie z zastępcą Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Skarżysku-Kamiennej, Markiem Kowalikiem przedyskutowane zostały rozwiązania, które od 1 września będą praktykowane w szkołach i przedszkolach. Wśród zasad znajdują się m.in.:

• obowiązek noszenia ochrony ust i nosa przez osobę odprowadzającą dziecko do szkoły/przedszkola,
  • obowiązek dezynfekcji rąk przy wejściu do placówki,
  • systematyczne wietrzenie sal w czasie przerw oraz dezynfekcja po zajęciach,
  • organizacja zajęć w taki sposób, by ograniczyć do minimum przemieszczanie się grup między salami,
  • organizacja przerw w taki sposób, by ograniczyć kontakty między grupami,
  • usunięcie w miarę możliwości przedmiotów, które nie nadają się do dezynfekcji, a nie są niezbędne do prowadzenia zajęć,
  • zalecenie obserwacji dzieci w szkołach pod kątem występowania ewentualnych, niepokojących objawów oraz zapewnienie izolacji dla osób z niepokojącymi objawami i szybki kontakt z rodzicami/opiekunami.

– Przed nami trudny rok szkolny. Sytuacja od każdego – zarówno od pracowników szkół, jak i uczniów i ich rodziców – będzie wymagała dużego zaangażowania i odpowiedzialności. My możemy zapewnić, że będziemy robili co w naszej mocy, by rok szkolny odbywał się bez zakłóceń – podkreśla Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta miasta.

Rok szkolny, zgodnie z wytycznymi MEN, rozpocznie się w tradycyjnej formie 1 września. O wszelkich kwestiach organizacyjnych rodziców będą informowali dyrektorzy poszczególnych placówek.