Rusza Skarżyska Karta Mieszkańca!

To jeden z najważniejszych projektów społecznych ostatnich lat w naszym mieście – dołączamy do grona samorządów posiadających własną Kartę Mieszkańca. Skarżyska Karta Mieszkańca S-K@rta to program, który będzie nagradzał osoby mieszkające w mieście i  rozliczające tutaj podatki. Pierwszym i najważniejszym benefitem programu będą 100-procentowe zniżki na przejazdy komunikacją miejską. To jednak dopiero początek korzyści, jakie zyskać mają posiadacze karty.

– S-K@rta to sposób na docenienie osób, które mieszkają w Skarżysku-Kamiennej, pracują, wychowują dzieci i płacą podatki w naszym mieście. Chcemy, aby mieszkańcy widzieli realne korzyści z bycia częścią naszego miasta. Dlatego zaczynamy od bardzo konkretnego benefitu 100-procentowej zniżki na komunikację miejską. W kolejnych etapach program będzie rozwijany o nowe ulgi i partnerów. Tworzymy rozwiązanie, które ma służyć mieszkańcom przez wiele lat i sprawić, że bycie mieszkańcem Skarżyska-Kamiennej będzie po prostu opłacalne – mówi Prezydent Miasta Arkadiusz Bogucki.

BENEFITY DLA MIESZKAŃCÓW

S-K@rta będzie rodzajem docenienia osób, które mieszkają w Skarżysku-Kamiennej i tutaj rozliczają podatek.

O kartę może wnioskować każdy mieszkaniec, który spełnia łącznie dwa warunki:

  1. Jest zameldowany lub mieszka na terenie Gminy Skarżysko-Kamienna i rozlicza podatek dochodowy (PIT) w tutejszym Urzędzie Skarbowym (wskazując gminę jako miejsce zamieszkania) LUB rozlicza podatek rolny i zgłosił w KRUS adres na terenie gminy.
  2. Wnosi opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Gminie Skarżysko-Kamienna i nie posiada zaległości z tego tytułu (na koniec miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku).

Karta wydawana będzie osobom od 15. roku życia. Dzieci młodsze korzystają ze zniżek na podstawie współdzielonej ważnej karty rodzica. W imieniu osób niepełnoletnich wniosek składa rodzic lub opiekun prawny.

Posiadacze S-K@rty będą mogli korzystać ze 100-procentowej zniżki na przejazdy komunikacją miejską, a w przyszłości także z kolejnych ulg, preferencji i zniżek oferowanych zarówno przez miasto i jego jednostki, jak i przez partnerów programu. W aplikacji będą publikowane informacje o aktualnych benefitach, wydarzeniach oraz kolejnych ofertach przygotowanych specjalnie dla mieszkańców.

KARTA W TELEFONIE

Podstawową formą korzystania z programu będzie bezpłatna aplikacja mobilna S-K@rta, dostępna na smartfonach z systemami Android i iOS. To właśnie w niej mieszkańcy będą mieli swoją wirtualną kartę, umożliwiającą korzystanie z przysługujących uprawnień.

Aplikacja mobilna S-K@rta już jest dostępna do pobrania, a od poniedziałku 29 czerwca ruszy możliwość rejestracji w module Karta Mieszkańca:

  • Google Play – dla urządzeń z systemem Android,
  • App Store – dla urządzeń z systemem iOS (iPhone).

Zarówno zainstalowanie aplikacji, jak i rejestracja są bardzo łatwe – wystarczy kilka prostych kroków, by w ciągu kilku minut aktywować swoją wirtualną kartę i zacząć korzystać z programu.

Dla osób nie mających możliwości zainstalowania aplikacji, przewidziano także możliwość wyrobienia plastikowej karty mieszkańca. W tym celu należy złożyć wniosek w Urzędzie Miasta i wnieść opłatę za wydanie karty fizycznej w wysokości 30,00 zł (z opłaty zwolnione są osoby, które w dniu składania wniosku ukończyły 65 lat).

Każdy uczestnik programu może posiadać wyłącznie jedną kartę mieszkańca – w formie elektronicznej lub plastikowej. Preferowaną formą jest karta elektroniczna dostępna w aplikacji S-K@rta, która jest wygodniejsza w codziennym użytkowaniu i nie wymaga noszenia dodatkowej karty.

Ruszają też:

  • portal S-K@rty, który będzie dostępny pod adresem: https://karta.skarzysko.pl/ – od 29 czerwca za jego pośrednictwem będzie można złożyć wniosek on-line
  • specjalne stanowisko w Urzędzie Miasta (pokój nr 16, na parterze budynku), gdzie będzie można złożyć wniosek o wydanie karty fizycznej
  • 41 25 20 500 – dedykowany telefon, pod którym mieszkańcy uzyskają niezbędne informacje

Przed przystąpieniem do składania wniosku lub rejestracji w aplikacji należy przygotować:

  • Aktualne zdjęcie: twarz równomiernie oświetlona, na jasnym tle, bez nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych (twarz powinna zajmować ok. 2/3 powierzchni). W przypadku wniosku online plik powinien być w formacie JPG lub PNG (maksymalnie 5 MB),
  • Dokument potwierdzający rozliczenie podatków (w formie czytelnego zdjęcia lub skanu):

–  Rozliczenie papierowe: pierwsza strona PIT za ubiegły rok (lub przedostatni, jeśli składasz wniosek w okresie 1 stycznia – 30 kwietnia) wraz z potwierdzeniem złożenia w Urzędzie Skarbowym,

– Rozliczenie elektroniczne / Twój e-PIT: pierwsza strona PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO),

– Emeryci/Renciści: pierwsza strona PIT-40A lub PIT-11A otrzymana z ZUS/KRUS.

– Uczniowie (powyżej 18 lat) i studenci (do 26 lat): ważna legitymacja szkolna/studencka oraz oświadczenie o opłacaniu odpadów.

  • Oświadczenie dotyczące śmieci: Oświadczenie, że w okresie ostatnich 12 miesięcy mieszkaniec wnosił terminowo opłaty za odpady komunalne na konto zarządcy nieruchomości (np. wspólnoty, spółdzielni), albo – w przypadku gdy mieszkaniec zamieszkuje w domu jednorodzinnym – zdjęcie lub skan ostatniej płatności z tyt. opłaty śmieciowej, wniesionej na konto Gminy.

TO POCZĄTEK WIĘKSZYCH ZMIAN

Decyzją Prezydenta Miasta, najbliższe trzy miesiące będą czasem wdrożenia nowych rozwiązań i promocji komunikacji publicznej jako wygodnego środka transportu – dlatego od 1 lipca do końca września komunikacja miejsca będzie bezpłatba dla wszystkich.

– Pierwsze tygodnie będą okresem przejściowym, który pozwoli mieszkańcom spokojnie zapoznać się z nowym systemem i przekonać się do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej. Dlatego od 1 lipca do końca września przejazdy autobusami będą bezpłatne dla wszystkich. Chcemy zachęcić mieszkańców do wypróbowania nowych połączeń i częstszych kursów, a jednocześnie dać czas na założenie i aktywację S-K@rty. Wierzę, że wielu mieszkańców przekona się, że autobus może być wygodnym, szybkim i komfortowym środkiem codziennego transportu. Wierzę, że to pierwszy krok do trwałej zmiany naszych codziennych nawyków – mówi Prezydent Miasta Arkadiusz Bogucki.

Dodajmy, że wdrożenie Karty Mieszkańca jest elementem szerszego programu reorganizacji komunikacji miejskiej. Już 1 lipca, równolegle z uruchomieniem bezpłatnych autobusów, zaczną obowiązywać nowe rozkłady jazdy autobusów miejskich: autobusy będą kursować częściej, a taktowe rozkłady umożliwią pasażerom wygodniejsze i szybsze dotarcie o celu.

Dzięki temu mieszkańcy otrzymają nie tylko nowe narzędzie, ale również konkretną i odczuwalną korzyść już od pierwszego dnia funkcjonowania programu.

DO POBRANIA:

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Total
0
Share