„Razem zmieniliśmy Skarżysko” – Prezydent Miasta Konrad Krönig podsumowuje dwie kadencje

Drodzy Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej

Dobiega końca moja druga kadencja Prezydenta Miasta. Za nami 9 lat, w czasie których razem zmienialiśmy Skarżysko. To był intensywny i pracowity czas, pełen wyzwań i trudności, ale także pełen naszych wspólnych sukcesów.

Czuję ogromną satysfakcję, iż udało nam się zrealizować tak wiele znaczących dla rozwoju Skarżyska projektów. Kolejne właśnie się rozpoczynają, a ich efekty ocenicie Państwo za kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy.

Zapraszam Państwa do zapoznania się z podsumowaniem, jak zmieniło się nasze miasto w czasie dwóch kadencji samorządowych.

Prezydent Miasta
Konrad Krönig

INWESTYCJE DROGOWE

Minione lata to szereg inwestycji drogowych. Na wiele z nich skutecznie pozyskiwaliśmy środki zewnętrzne. Wyremontowaliśmy i przebudowaliśmy m.in. ulice: Pułaskiego, Leśną, Małowicza, Langiewicza, Dzielną, Hubala, Zwycięzców, Torową, Asfaltową, Kościelną, Wieżową, Spacerową, przebudowaliśmy część ul. Południowej, wybudowaliśmy rondo i drogę w kierunku ul. Krakowskiej. Obecnie rozpoczyna się przebudowa ul. Kochanowskiego oraz Głównej. Wykonaliśmy także dokumentację techniczną pod budowę wielu kolejnych ulic miejskich.

Rozwijając w mieście infrastrukturę drogową, uwzględnialiśmy także budowę miejsc parkingowych. Nowe parkingi powstały między innymi przy ul. Krasińskiego, Popiełuszki, a także przy Cmentarzu Parafialnym na osiedlu Zachodnie i Cmentarzu Komunalnym na Łyżwach.

NOWY WIADUKT, NOWE AUTOBUSY I ROWERY DO WYPOŻYCZANIA

Największą inwestycją zrealizowaną w minionych latach była „Budowa zintegrowanego systemu komunikacyjnego”. W ramach projektu (który gmina realizowała jako lider w partnerstwie z powiatem skarżyskim), powstał nowy wiadukt nad torami.

Co jeszcze zyskali mieszkańcy? Zakupiliśmy nowe, ekologiczne autobusy, wdrożyliśmy system informacji pasażerskiej, a także stworzyliśmy wypożyczalnię rowerów miejskich.

MODERNIZACJA OŚWIETLENIA ULICZNEGO

Wykonaliśmy modernizację oświetlenia ulicznego w mieście. Wymieniliśmy ponad 4 700 opraw oświetleniowych i ponad 3 000 wysięgników. Zainstalowany został również system sterowania oświetleniem.  Obecnie 100% oświetlenia ulicznego na terenie naszego miasta to nowoczesne, energooszczędne oświetlenie led.

BEZPIECZNI NA DRODZE

W trosce o bezpieczeństwo pieszych przebudowaliśmy kilka newralgicznych przejść, między innymi w pobliżu szkół. Bezpieczne, specjalnie wyposażone i oznakowane przejścia powstały między innymi na ulicach: Norwida, Spółdzielczej, Słowackiego, Okrzei, Zielnej, Limanowskiego, Podjazdowej, Langiewicza. Cześć przejść w mieście została także dodatkowo doświetlona.

TERMOMODERNIZACJA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI

W czasie dwóch kadencji samorządowych – dzięki prowadzonej przez nas sukcesywnie termomodernizacji – skarżyskie placówki oświatowe zyskały zupełnie nowy wygląd. Termomodernizację przeszły: Szkoła Podstawowa nr 1, Zespół Placówek Oświatowych (Szkoła Podstawowa nr 2 i Przedszkole Publiczne nr 3), Zespół Szkół Publicznych nr 4 (Szkoła Podstawowa nr 4 i Przedszkole Publiczne nr 2), Szkoła Podstawowa nr 5, Szkoła Podstawowa nr 7, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa nr 9, Przedszkole Publiczne nr 1, Przedszkole Publiczne nr 4, Przedszkole Publiczne nr 6, Przedszkole Publiczne nr 7.

INWESTYCJE W INFRASTRUKTURĘ SPORTOWĄ

Minione lata to także czas inwestycji w infrastrukturę sportową przy placówkach oświatowych. Wybudowaliśmy boisko wielofunkcyjne przy SP nr 1 oraz kompleksy boisk przy SP nr 3 i SP nr 5.

SKATEPARK W SKARŻYSKU ZAPRASZA

Dzięki unijnej dotacji stworzyliśmy w Skarżysku profesjonalny skatepark oraz tory pumptrack. To jeden z największych i najlepszych tego typu obiektów w Polsce, który przyciąga amatorów jazdy na deskach, rowerach i hulajnogach z całego kraju!

LOBBING W SPRAWACH WAŻNYCH DLA MIASTA

Dbaliśmy nie tylko o inwestycje realizowane przez nasze miasto, ale również aktywnie lobbowaliśmy w sprawie inwestycji realizowanych przez inne podmioty oraz wspieraliśmy w ich realizacji.

Walczyliśmy m.in. o tunel pod torami, remont Dworca PKP i inne inwestycje kolejowe, a także budowę zalewu Bzin.

BUDŻET OBYWATELSKI – DECYDUJĄ MIESZKAŃCY

Z mojej inicjatywy wdrożyliśmy w mieście Budżet Obywatelski. To mieszkańcy decydują, jak wykorzystać przeznaczoną na ten cel część miejskich pieniędzy. Dzięki temu w Skarżysku zrealizowaliśmy ponad 40 inwestycji zgłoszonych i wybranych bezpośrednio przez mieszkańców. Powstały nowe place zabaw, miejsca do wypoczynku i rekreacji, siłownie plenerowe, parkingi, czy boiska.

UPORZĄDKOWANY HANDEL

Po latach starań i przygotowań, udało nam się zlikwidować bazar „Manhattan” przy ulicy Sokolej i stworzyć miejsce pod nowe hale handlowe, wybudowane przez prywatnego inwestora. Dzisiaj handel odbywa się w cywilizowanych warunkach, co doceniają zarówno sprzedający, jak i kupujący.

Szpecący stary „Manhattan” zniknął z mapy naszego miasta. Teren został uporządkowany. Przedstawiliśmy również koncepcję jego ponownego zagospodarowania.

WSPARCIE DLA INWESTORÓW TWORZĄCYCH NOWE MIEJSCA PRACY

Jednym z moich priorytetów było pobudzanie proinwestycyjnego klimatu w mieście oraz promocja naszego potencjału na zewnątrz. Cieszę się, że udało nam się przyciągnąć do miasta przedsiębiorców, którzy właśnie na naszym terenie zainwestowali pieniądze, prowadzą działalność i tworzą miejsca pracy. Przypomnę, że dzięki naszym staraniom i działaniom w mieście pojawił się m.in. McDonald’s, firma WB Electronics związana z przemysłem obronnym, czy Vendo Park.

Wspieraliśmy także rodzimych przedsiębiorców, między innymi oferując miejsce w Skarżyskim Inkubatorze Technologicznym czy Skarżyskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, a także nawiązując współpracę z Targami Kielce i oferując lokalnym przedsiębiorcom preferencyjne warunki wystawiania się na branżowych targach. Powołałem także specjalną jednostkę miejską – Centrum Obsługi Inwestora.

POLITYKA PROSENIORALNA

Od początku mojej prezydentury stawiałem na rozwiązania aktywizujące starszych mieszkańców naszego miasta.

Z mojej inicjatywy wdrożony został Skarżyski Program Seniora, dzięki któremu seniorzy mogą korzystać ze zniżek u lokalnych partnerów, między innymi w miejskich instytucjach.

Zostaliśmy partnerem Programu „Ogólnopolska Karta Seniora”, dzięki czemu mieszkańcy naszego miasta po ukończeniu 60 roku życia mogą w skarżyskim Urzędzie Miasta bezpłatnie wyrobić Kartę Seniora, uprawniającą do zniżek na terenie całego kraju.

Jako samorząd wspieramy aktywność seniorów także poprzez współpracę ze Skarżyskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Dzięki pozyskanym dofinansowaniom, utworzyliśmy i prowadzimy dwa Kluby Seniora, w których seniorzy codziennie biorą udział w zajęciach integracyjnych, edukacyjnych, kulturalnych, ruchowych, sportowo-rekreacyjnych, aktywizacji społecznej, czy terapii zajęciowej.

Utworzyliśmy Dzienny Dom Opieki Medycznej – instytucję, która otoczyła opieką osoby wymagające wsparcia po hospitalizacji czy trakcie długotrwałej choroby.

Z myślą o potrzebach osób starszych, powołałem także Pełnomocnika ds. Seniorów.

MŁODZIEŻ MA GŁOS

W naszym mieście powołana została Młodzieżowa Rada Miasta. Kadencja rady trwa rok, a młodzież została zaproszona do współpracy, by być głosem doradczym i inicjatorem działań ważnych dla młodych mieszkańców Skarżyska.

WSPARCIE DLA STRAŻAKÓW I POLICJANTÓW

Niemal 2 mln zł – taką kwotą w ostatnich latach wsparliśmy służby dbające o bezpieczeństwo mieszkańców. Dofinansowywaliśmy m.in. zakup wozów strażackich i radiowozów, dołożyliśmy się do zakupu karetki dla skarżyskiego Szpitala, pomagaliśmy finansowo w zakupie sprzętu, dofinansowywaliśmy system służb ponadnormatywnych pełnionych przez policjantów na terenie miasta, a także włączaliśmy się w działania profilaktyczne.

ZIELEŃ MIEJSKA POD KONTROLĄ

Powołałem w naszym mieście stanowisko Ogrodnika Miejskiego. Rolą ogrodnika jest dbałość o miejską zieleń, opracowanie koncepcji rozwoju zieleni i jej sukcesywne wdrażanie. W ostatnim czasie kilkukrotnie prowadzone były nasadzenia nowych drzew i krzewów (łącznie ponad 200 drzewek), mieszkańcy zyskali nowe skwery do wypoczynku (między innymi przy ul. Południowej oraz na łuku ul. Niepodległości i Legionów), a miejskie rabaty zamieniają się w kwietne łąki.

BIBLIOTEKA PO NOWEMU

Główna filia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (budynek przy ul. Towarowej) przeszła kompleksową modernizację. Dziś możemy poszczycić się nowoczesną i estetyczną biblioteką. Pomieszczenia zostały przebudowane, dzięki czemu powstała duża sala konferencyjna i powiększona została wypożyczalnia dla dorosłych. Budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zyskał również nową elewację.

MODERNIZACJA URZĘDU

Kompleksowy remont i termomodernizację przeszedł także Urząd Miasta. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (dobudowana została zewnętrzna winda). Przeorganizowaliśmy Biuro Obsługi Interesanta. Powstała nowa sala konferencyjna. Urząd Stanu Cywilnego zyskał nowoczesną salę ślubów. Budynek również z zewnątrz prezentuje się estetyczniej za sprawą nowej elewacji. Na dachu zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna.

Tak razem zmienialiśmy Skarżysko!
Z samorządowym pozdrowieniem
Prezydent Miasta
Konrad Krönig

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Total
0
Share