Żyjemy w czasach propagandy sukcesu, w świecie on- line kreującym wizerunek wiecznie uśmiechniętych, zadowolonych z życia i osiągającym sukcesy ludzi, którzy nie mają trudności, a jeśli już się zdarzą- nasze wirtualne wzorce doskonale sobie z nimi radzą. Dodatkowo pokutuje stereotyp patriarchalnego świata, zgodnie z którym każdy z nas, a w szczególności mężczyzna ma być silny, nie mówić o problemach, a sam je skutecznie rozwiązywać i radzić sobie z nimi sam.
Tymczasem życie pokazuje nam, jak fałszywy jest to obraz. Jedno trudne doświadczenie, za nim kolejne… i nagle dotykają nas trudności, często niemoc, rodzi się poczucie samotności. I konflikt: kreowany idealny świat kontra ja – ze swoimi problemami, ograniczeniami… poczucie frustracji, bo może nie pasuję do tego idealnego świata… dlaczego wszyscy radzą sobie z trudnościami, a ja nie… i w końcu… jak się do tego przyznać. Napięcie narasta, a problemy się pogłębiają.
W efekcie prawie dwa miliony Polaków leczą się na depresję. Szacuje się, że co najmniej drugie tyle choruje, ale nie korzysta z pomocy. Ponad 30 tysięcy dzieci i młodzieży leczy się na depresję w ramach publicznej służby zdrowia, drugie tyle na zaburzenia lękowe. To trzykrotny wzrost w ciągu ostatnich 5 lat. Statystyki NFZ nie oddają skali problemu, ponieważ nie uwzględniają leczenia dzieci w prywatnym sektorze, w fundacjach, czy ogromnej liczby dzieci, które w ogóle nie są kierowane po profesjonalną pomoc.
Ma to ogromny wpływ na alarmujące statystyki policyjne: w ubiegłym roku odnotowano 146 samobójstw i 2139 prób samobójczych wśród osób, które nie skończyły 18 lat.
Depresja wciąż wiąże się ze stygmatyzacją i poczuciem wstydu.
By wspólnie zmienić to błędne myślenie, w ramach Skarżyskich Dni Profilaktyki zaprosiliśmy do rozmowy na ten ważny społecznie temat. Najpierw przedstawiciele jednostek pomocy społecznej: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a także Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, sądu, przychodni, pedagodzy, psycholodzy szkolni, nauczyciele ze szkół i przedszkoli wzięli udział w prelekcji „Porozmawiajmy o depresji…”.
Anna Morawska- Borowiec – psycholożka i prezeska Fundacji Twarze Depresji omówiła podstawowe zagadnienia z zakresu depresji, w tym pierwsze objawy, myśli i zamiary samobójcze, zaburzenia lękowe, zaburzenia snu. W drugiej części spotkania Bożena Falkowska – certyfikowana psychoterapeutka CBT specjalizująca się w diagnozie i terapii trudności w funkcjonowaniu społecznym, depresji, zaburzeń lękowych oraz związanych ze stresem – omówiła zagadnienia ściśle wiążące się z depresją: samookaleczanie, zespół stresu pourazowego PTSD, traumatyczna żałoba, zaburzenia adaptacyjne.
Po krótkiej przerwie odbyło się wyjątkowe wydarzenie: otwarty wykład dla mieszkańców miasta ze znanym i lubianym aktorem Marcinem Bosakiem – ambasadorem kampanii TWARZE DEPRESJI. NIE OCENIAM. AKCEPTUJĘ. Rozmowę-wywiad poprowadziła Anna Morawska- Borowiec – psycholożka i prezeska Fundacji twarze Depresji.
Rozmowa, oprócz sporej dozy informacji dotyczących symptomów i sposobów szukania pomocy, była oparta na osobistych doświadczeniach aktora, który z wielką szczerością opowiadał o swojej drodze choroby i wychodzenia z niej. O pułapkach, ale i ogromnej sile, jaką ma bycie przy osobie zmagającej się z depresją. O tym, jak ważne jest połączenie farmakoterapii i psychoterapii. Mądrość, doświadczenie i intymność, z jaką o chorobie wypowiadał się Pan Marcin z całą pewnością była dla niego trudna, lecz sprawiła, że obecni na spotkaniu mieszkańcy zasłuchani i pełni uważności licznie uczestniczyli w spotkaniu, a i po nim,już indywidualnie konsultowali się z obecną na sali psycholożką.
Po spotkaniu Pan Marcin z życzliwością rozmawiał z mieszkańcami miasta, robił pamiątkowe zdjęcia.
Wydarzenie było finansowane ze środków gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na rok 2024, we współpracy z Fundacją TWARZE DEPRESJI.