Półkolonie w „Dwójce”

Od 1 do 12 lipca na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej odbywały się letnie półkolonie. Każdego dnia na wychowanków czekało mnóstwo atrakcyjnych zabaw i gier na terenie placówki, a także poza nią. Codziennie dzieci wspólnie bawiły się, poznawały podczas gier i zabaw integracyjnych, rekreacyjno-sportowych, muzyczno-ruchowych, warsztatów profilaktycznych. Przedsięwzięcie było  współfinansowane przez Gminną Komisję do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającą przy Urzędzie Miasta Skarżyska-Kamiennej.

Uczestnikami zorganizowanego wypoczynku były dzieci z klas I-IV, nad którymi opiekę sprawowały dwie doświadczone wychowawczynie: Dominika Jankowska i p. Magdalena Madej.
Pierwszego dnia zajęcia prowadzone były stacjonarnie, uczniowie uczestniczyli w grach i zabaw integracyjnych, poznali  regulamin, a także wspólnie stworzyli kodeks obowiązujących zasad w trakcie półkolonii. Na zakończenie wykonali pracę plastyczną – „grupową mozaikę”. Tego dnia odbyły się zajęcia profilaktyczne, podczas których zaprezentowany został film edukacyjny o bezpieczeństwie w trakcie wakacji.

Drugiego dnia dzieci wybrały się do Miejskiego Centrum Kultury na bajkę pt. „W głowie się nie mieści”. Po powrocie uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych, podczas których wywiązała się burza mózgów nt. zasad zdrowego odżywiania, a na zakończenie przyszedł czas na wspólne przygotowywanie zdrowego posiłku.

Na kolejny dzień  zaplanowano wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej. Wyjście poprzedziła dyskusja na temat bezpiecznego zachowania się na drodze, w komunikacji miejskiej,  a także instytucjach użyteczności publicznej. Spotkanie ze strażakami było niezwykle ciekawe i obfitowało w wiele atrakcji.

Następny dzień rozpoczął się od zajęć profilaktycznych, podczas których kształtowane były zachowania prospołeczne, ukierunkowane na szacunek,  tolerancję, odmienności drugiego człowieka. Tego dnia dzieci wybrały się również do Kombinatu Formy na zorganizowane warsztaty pizzy połączone z jej degustacją. Na koniec była zabawa w bawialni i gra w kręgle, które pokazały, że dzieciństwo kieruje się swoimi prawami i mimo wielu szaleństw zmęczenie jest dzieciom obce.

Tydzień zakończył się na łonie przyrody – dzieci  uczyły się obcowania z naturą poprzez udział w wycieczce do zagrody alpak – Alpaczino. Wychowankowie poznali świat alpak, ich zwyczaje, sposoby karmienia oraz opieki nad nimi. Dodatkowo spędziły czas aktywnie grając w piłkę, skacząc na trampolinie i bawiąc się na placu zabaw. Następnie uczestniczyły w grillu, a swoje wrażenia przeniosły na papier podczas warsztatów plastycznych.

Drugi tydzień półkolonii rozpoczął się od wycieczki do Nadleśnictwa w Skarżysku-Kam. Dzieci uczyły się zachowań w środowisku leśnym oraz poszerzały wiedzę na temat ekologii. Po zajęciach był czas na aktywności sportowe oraz na ognisko i wspólne smakowanie kiełbasek.

Kolejnego dnia odbyła się wyprawa do kina „Centrum” na bajkę “Gru i Minionki. Pod przykrywką”. Dzieci z zaciekawieniem oglądały seans, a radość na twarzach i śmiech potwierdziły, że świetnie się bawiły.

Środowy poranek rozpoczęły zajęcia integracyjne w kręgu. Dzieci rozmawiały nt. „Jak zachowywać się w sytuacjach trudnych?”. Odbyły się warsztaty radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Do tych zajęć wykorzystano elementy zaczerpnięte z programu „Przyjaciele Zippiego”. Następnie wychowankowie wybrali się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku. Funkcjonariusze omówili zasady bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach i miejscach oraz opowiedzieli, a nawet pokazali , jaki sprzęt wykorzystują w swojej pracy. Dzieci mogły „odwiedzić” areszt, strzelnicę oraz siłownię, a także zobaczyć wyposażenie radiowozu.

Przedostatni dzień półkolonii upłynął dzieciom na  wycieczce do Kombinatu Formy, gdzie nasi wychowankowie mieli okazję zmienić się w cukierników i przygotować swoją własną czekoladę z ulubionymi dodatkami. Następnie spędzali czas na zabawie w bawialni oraz grając w kręgle. Każdy czekał na powrót do szkoły, aby móc  pochwalić się przed rodzicami swoimi „wytworami” i spróbować ulubioną słodycz. W szkole  odbyły się jeszcze zajęcia profilaktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Ostatni dzień naszej wspólnej przygody to czas zabawy, relaksu i przyjemności. Tego dnia dzieci wspólnie z wychowawcami przygotowywały smakowite gofry ozdabiając je ulubionymi dodatkami. Następnie przyszedł czas na „letnie kino” i relaks na kocykach w ogrodzie przedszkolnym. W tym dniu zajęcia profilaktyczne dotyczyły uwrażliwienia dzieci na odmienność ludzi i szanowanie tej odmienności, a także rozbudzenie empatii i tolerancji. Na zakończenie dnia opiekunowie wręczyli dyplomy oraz atrakcyjne upominki każdemu uczestnikowi półkolonii.

Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Grażyna Wódz, wychowawcy oraz uczestnicy półkolonii szczególne podziękowania składają Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skarżysku-Kamiennej oraz osobom prywatnym za przekazanie środków finansowych na realizację zaplanowanych działań.

Za przeprowadzenie warsztatów, prelekcji oraz pokazów serdecznie dziękujemy  osobom oraz skarżyskim instytucjom:

• Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej,
  • Nadleśnictwu Skarżysko,