Plac CENTRUM – tak zmieni się teren po starym Manhattanie

Kawiarnia, restauracje z ogródkami, cukiernia, winiarnia, przestrzeń usługowa i biurowa, a wszystko to uzupełnione miejscem do rekreacji, zielenią miejską, drogami dojazdowymi i miejscami parkingowymi – taką koncepcję zagospodarowania terenu, odzyskanego po likwidacji bazaru Manhattan, przedstawiają władze Skarżyska-Kamiennej. – Chcemy stworzyć centrum miasta, które stanie się prawdziwą wizytówką Skarżyska-Kamiennej – podkreśla prezydent Konrad Krönig.

Targowisko „Manhattan” wraz z końcem 2021 roku przeszło do historii. Od początku tego roku teren był porządkowany. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta miasta, odzyskany teren zostanie ponownie zagospodarowany, by stał się reprezentatywnym miejscem spotkań, odpoczynku i rekreacji.

10 maja prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig oficjalnie zaprezentował wizualizacje, przedstawiające zagospodarowanie terenu pomiędzy ulicami: Niepodległości, Sokolą, Tysiąclecia i Leśną.

– Chcemy tchnąć nowe życie w ten zdegradowany teren w centrum naszego miasta. Przedstawiamy Państwu naszą propozycję, która zakłada stworzenie kameralnej zieleni miejskiej z miejscami do wypoczynku, liczne kawiarenki z ogródkami, plac z fontanną oraz dwa okazałe budynki. W pierwszym z nich może zostać umiejscowiona nowoczesna przestrzeń szkoleniowa, restauracyjna, usługowa i biurowa, drugi to budynek wielofunkcyjny służący szeroko pojętej rekreacji i rozrywce, w którym znajdzie się miejsce np. na zespół fitness czy odnowę biologiczną – informuje prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig.

Należy dodać, że gmina jest właścicielem tylko ok. 55% terenu (0,9484 ha). Pozostałe tereny należą do: osób fizycznych (0,4089 ha), Skarbu Państwa (0,1531 ha), są współwłasnością gminy i osób fizycznych (0,1168 ha); znajduje się tam również obszar objęty postępowaniem zwrotowym, procedura trwa (0,0481 ha).

– Koncepcja wpisuje się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zakłada w tym miejscu zabudowę usługową. Opracowując ten projekt mieliśmy jedno założenie: by stworzyć prawdziwe centrum, miejsce do spotkań, wypoczynku, rekreacji. W pobliżu znajduje się dworzec PKP oraz obiekty handlowe. Dążymy do stworzenia prawdziwej wizytówki miasta, miejsca idealnego dla mieszkańców, jak i dla naszych gości – dodaje Andrzej Brzeziński, zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej.

– Wraz z opracowaniem koncepcji analizowaliśmy też możliwości sfinansowania tego przedsięwzięcia. Opcji jest kilka, od przedsięwzięcia finansowanego w 100 procentach przez gminę, poprzez przeprowadzenie procedury partnerstwa publiczno-prywatnego, po sprzedaż terenu, by inwestycję mogli przeprowadzić prywatni inwestorzy. Na chwilę obecną analizujemy każdą z tych form realizacji inwestycji. Należy dodać, że gmina jest właścicielem tylko części terenu. Uregulowanie stanów prawnych to długotrwała procedura i będzie wymagała czasu, ale wytyczamy ścieżkę, w którym kierunku chcemy iść. Chcemy, by ten teren nabrał nowego kształtu w ciągu najbliższych pięciu, sześciu lat – dodaje Andrzej Brzeziński.

Opracowana koncepcja zagospodarowania Placu CENTRUM zakłada:

• Strefę kameralnej zieleni miejskiej z miejscami do siedzenia sprzyjającymi wypoczynkowi i wyciszeniu;
  • Ogródki przy lokalach gastronomicznych;
  • Okazały plac miejski z fontanną, zielenią i przestrzenią publiczną dedykowaną dla plenerowych wystaw fotografii, plakatu i innych form ekspresji artystycznej przedstawiającej, a jednocześnie promującej miasto;
  • Budynek, zlokalizowany w północnej części terenu, zaprojektowano jako obiekt wielofunkcyjny służący szeroko pojętej rekreacji, wypoczynkowi i rozrywce. Znajdzie się tam miejsce na ściankę wspinaczkową o wysokości około 20 metrów z niezbędnym zapleczem, na laserpark z labiryntem i paintballem laserowym, kręgielnię, zespół fitness i odnowy biologicznej. Parter to dobra lokalizacja dla kawiarni, cukierni czy lokalu serwującego szybkie, ale klasyczne dania włoskiej kuchni. W opisywanym obiekcie nie zabraknie przestrzeni handlowej czy biurowej – do wynajęcia;
  • Budynek w części południowej zaprojektowano jako przestrzenny obiekt z nowoczesnymi pomieszczeniami szkoleniowymi i konferencyjnymi, restauracją oraz winiarnią. Przewidziano również strefę Wellness/SPA otwartą na zielony taras nad parterem;
  • Na kondygnacjach podziemnych obu budynków znajdą się obszerne parkingi i niezbędne zaplecze techniczne.