Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2023 – kalendarz wydarzeń

Rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (8 – 15 maja). XX edycja odbywa się pod hasłem: „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!”. Zachęcamy do zapoznania się z wydarzeniami proponowanymi przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Skarżysku-Kamiennej.

• „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka” – zajęcia z edukacji czytelniczej oraz prezentacja zbiorów gromadzonych w bibliotece. Zajęcia z udziałem uczniów klasy pierwszej i drugiej z Zespołu Placówek Oświatowych Nr 5 im. Obrońców Westerplatte oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 8 im. Stefana Żeromskiego (9, 10, 12 maja, 15 maja, godz. 9.00, Filia Nr 1 biblioteki, ul. Towarowa).
  • „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka !” – Uwolnij książkę – akcja bookcrossingowa promująca czytelnictwo i bibliotekę, polegająca na wyjściu poza mury budynku i rozdawaniu mieszkańcom książek. Bibliotekarzy będzie można spotkać przed Urzędem Miasta, na ul. Norwida oraz w okolicach C. H. „Hermes” (10 maja, godz. 10.30-13.00).
  • „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka !” – spotkanie autorskie z Moniką Borkowską–Szmit, dziennikarką. Temat spotkania : „Wszechogarniający nas hejt i sposoby radzenia sobie z nim”. Spotkanie zamknięte skierowane do uczniów klasy piątej i szóstej szkoły podstawowej (11 maja, godz. 10.00, Filia Nr 1 biblioteki, ul. Towarowa).
  • „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka !” – zajęcia edukacyjno-rozrywkowe (nauka poprzez zabawę, mająca na celu zachęcić młodzież do spędzania czasu wolnego w bibliotece) dla uczniów klasy szóstej z Zespołu Szkół Publicznych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” (10 maja, godz. 10.30, Filia Nr 2 biblioteki, ul. Sezamkowa).
  • „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka !” – spotkanie z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Tęcza”. Dorośli uczestnicy Warsztatu odwiedzą bibliotekę wraz z opiekunami. Tematem spotkania będzie zapoznanie z działami i księgozbiorem biblioteki. Na zakończenie spotkania, uczestnicy będą wykonywać prace plastyczne (12 maja, godz. 10.00, Filia Nr 2 biblioteki, ul. Sezamkowa).
  • „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka !” – warsztaty komiksowe dla dzieci w wieku 7 – 12 lat, podczas których uczestnicy poznają tajniki tworzenia komiksów, a ćwiczenia praktyczne nauczą ich jak wykreować własnego bohatera, zaplanować historię, komponować kadry oraz jak pokazać ruch i emocje postaci (13 maja, godz. 10.00, Filia Nr 2 biblioteki, ul. Sezamkowa).
  • „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka !” – wycieczka do biblioteki połączona z promocją książki i głośnym czytaniem dla uczniów klas 1 – 3 z Zespołu Placówek Oświatowych Nr 2 im. Orła Białego, Publiczne Przedszkole Nr 3 w Skarżysku-Kamiennej (8 maja, godz. 10.00, Filia Nr 3 biblioteki, ul. Słowackiego).
  • Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka !” – głośne czytanie dzieciom bajek Aleksandra Fredry w związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2023 Rokiem Aleksandra Fredry (9 – 15 maja, w godzinach otwarcia, Filia Nr 4 biblioteki, ul. Sportowa).