Obchodzimy Światowy Dzień FAS

Każdego roku na całym świecie 9 września (09.09 – zestawienie dziewiątek pochodzi od dziewięciu miesięcy ciąży) obchodzimy Światowy Dzień FAS (Alkoholowy zespół płodowy ), nazywany również  Dniem Świadomości FAS. Jest to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na problemy osób z Alkoholowym Zespołem Płodowym oraz uświadomienie przyszłym matkom szkodliwość picia alkoholu w czasie ciąży i jego negatywnego wpływu na rozwój płodu, a w konsekwencji na dalszy rozwój dziecka.

FAS (Fetal Alcohol Syndrome)- jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży.

Coraz częściej używa się określenia FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder)- spektrum alkoholowych zaburzeń płodowych- jako terminu parasolowego- opisującego w sposób praktyczny różnorodne zaburzenia związane z płodową ekspozycją na alkohol, obejmującego wiele dysfunkcji fizycznych oraz zaburzeń w rozwoju poznawczym, uczeniu się i zachowaniu.

Już od czterech lat Gmina Skarżysko-Kamienna realizuje kampanię społeczną, której celem jest upowszechnianie wiedzy na temat szkód w rozwoju płodu wynikających z picia alkoholu przez matkę w czasie ciąży.

Dlaczego? Ponieważ jak wynika z badań…

… pomimo szeroko zakrojonej, realizowanej od ponad dekady kampanii prowadzonej przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, obserwuje się wzrost spożycia alkoholu wśród kobiet w wieku rozrodczym;

… ponad połowa lekarzy ginekologów nie informuje swoich pacjentek, u których stwierdza ciążę, o konieczności zachowania abstynencji w czasie ciąży;

… alkohol ze względu na swoją toksyczność jest najczęstszą przyczyną zaburzeń neurorozwojowych u rozwijającego się płodu przejawiających się uszkodzeniem mózgu o OUN oraz wadami wrodzonymi. Ma to swoje konsekwencje w dalszym życiu, wpływając w istotny sposób na problemy zdrowotne dziecka, problemy w uczeniu się i trudności w zachowaniu;

… FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych) JEST NIEULECZALNYM, NIEGENETYCZNYM ZESPOŁEM CHOROBOWYM mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży;

… 1 na 50 dzieci w Polsce w wieku 7-9 lat ma zdiagnozowane FASD (wg badań PARPA);

… DZIECI Z FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych) ŻYJĄ WOKÓŁ NAS;

… WCIĄŻ RODZĄ SIĘ KOLEJNE…

… TYLKO CAŁKOWITA ABSTYNENCJA OD ALKOHOLU JEST GWARANCJĄ.

Warto zatem przypominać:

– piwo, wino i wódka zawierają ten sam alkohol etylowy, tylko w różnych stężeniach.

– każda ilość alkoholu, nawet lampka wina lub okazjonalnie wypity drink działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko.

– im większa ilość alkoholu, tym większe jest ryzyko poważnych uszkodzeń.

– cząstki etanolu zawartego w alkoholu bez problemu przenikają przez łożysko.

– piwo bezalkoholowe, zgodnie ze definicją napoju alkoholowego może zawierać do 0,5% alkoholu etylowego! Bądź uważna – nie narażaj swojego dziecka!

KIEDY KOBIETA BĘDĄC W CIĄŻY PIJE ALKOHOL, ZACHODZI RYZYKO, ŻE JEJ DZIECKO BĘDZIE MUSIAŁO ZAPŁACIĆ ZA TO W PRZYSZŁOŚCI WYSOKĄ CENĘ. CZASAMI PŁACI JĄ PRZEZ CAŁE SWOJE ŻYCIE, ZMAGAJĄC SIĘ Z ZABURZENIAMI ROZWOJU FIZYCZNEGO I UMYSŁOWEGO.

REAGUJMY, GDY WIDZIMY, ŻE KOBIETA W CIĄŻY/ KARMIĄCA PIJE ALKOHOL! TO OD NAS WSZYSTKICH ZALEŻY ZDROWIE I ROZWÓJ NASZYCH NAJMŁODSZYCH MIESZKAŃCÓW.

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Total
0
Share