Skarżyskie Dni Profilaktyki – sprawdź, co przygotowaliśmy i dołącz!

Bezpłatne badania dla kobiet i mężczyzn, możliwość wyrobienia karty EKUZ, warsztaty dla mieszkańców, wykłady dla specjalistów, spektakle profilaktyczne dla dzieci – to tylko część z wydarzeń, które odbędą się w naszym mieście w ramach Skarżyskich Dni Profilaktyki. Inauguracja już 28 kwietnia. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami i uczestnictwa.

Organizatorem Skarżyskich Dni Profilaktyki jest Urząd Miasta we współpracy z partnerami.


28 kwietnia 2025 – INAUGURACJA SKARŻYSKICH DNI PROFILAKTYKI

Miejsce: Miejskie Centrum Kultury (sala kawiarniana)

Konferencja – część I

9.00-9.30 – Rejestracja uczestników konferencji

9.30 – Uroczysta inauguracja Skarżyskich Dni Profilaktyki

  • Premiera piosenki „Hejt to zło”, która powstała w ramach projektu Drużyna z naszego podwórka III
  • Rozstrzygnięcie konkursu profilaktycznego „Bezpieczeństwo w social mediach”

działania zrealizowane przy współpracy Komendy Powiatowej Policji Skarżysko-Kamienna oraz Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej.

  • Rozstrzygnięcie konkursu „Dom Pełny mocy- stop przemocy” zrealizowanego przy współpracy Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej w Gminie Skarżysko- Kamienna oraz Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Skarżyska- Kamiennej.

10.30 – Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym – WYKŁAD DLA SPECJALISTÓW PRACUJĄCYCH Z RODZINAMI 

13.30 – Podsumowanie, dyskusja, zakończenie cz. I konferencji

16.00 – 18.00 – OTWARTY WYKŁAD DLA MIESZKAŃCÓW MIASTA – „Rodzicielstwo i dzieciństwo w świecie cyfrowym” – wykład wygłosi Jakub Andrzejczak – profesor Wielkopolskiej Akademii Społeczno-Ekonomicznej i kierownik Zakładu Socjologii Wychowania, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Pracowni Profilaktyki, Resocjalizacji i Readaptacji Społecznej, autor licznych badań naukowych dotyczących funkcjonowania dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym.


12 maja 2025 – OTWARTE WARSZTATY

Miejsce: Miejskie Centrum Kultury (Patio)

16.30- 17.30 – WARSZTATY OTWARTE – „ Jak mądrze kochać i wychowywać?” – warsztaty poprowadzi Mirek Stanisławski – prezes Fundacji Centrum Terapeutycznego MAM, dydaktyk, nauczyciel, pedagog, terapeuta

17.30 – Możliwość indywidualnych konsultacji z prowadzącym


14 maja 2025 – EVENT PROFILAKTYCZNY

Miejsce: Miejskie Centrum Kultury (hol główny)

godz. 10.00-14.00:

  • stoisko SP ZOZ „Przychodnie Miejskie”: badanie poziomu cukru, badanie ciśnienia tętniczego, badanie gazometrii
  • stoisko Narodowego Funduszu Zdrowia: analizator składu ciała- określenie masy ciała, tłuszczu, mięśni i kości, możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, informacje na temat dostępnych badań profilaktycznych refundowanych przez NFZ, bezpłatnych portalach: Akademia NFZ oraz diety.gov.nfz.pl, korzyści posiadania aplikacji mojeIKP oraz mojeFizjo+, leczeniu uzdrowiskowym, zakresie usług realizowanych na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia w Sali Obsługi Klientów NFZ

Miejsce:  zatoczka przed wejściem głównym do MCK

godz. 10.00-16.00:

  • BADABUS – mobilny gabinet medyczny – możliwość bezpłatnego wykonania badań z krwi (bez wcześniejszej rejestracji):
    • dla kobiet: marker CA 15-3 (podwyższone poziomy antygenu mogą wskazywać na raka piersi, ale mogą być również podwyższone w innych nowotworach, takich jak rak płuc, jajnika, trzustki i wątroby, a także w chorobach nienowotworowych)
    • dla mężczyzn: PSA całkowite (badanie antygenu gruczołu krokowego jest wykonywane u mężczyzn w celu wczesnego wykrycia raka prostaty, regularne sprawdzanie poziomu PSA pozwala na jak najszybsze zdiagnozowanie nowotworu gruczołu  krokowego, co zwiększa szanse pacjenta na wyleczenie•             
  • CYTOMAMMOBUS – Mobilna Pracownia Badań Diagnostycznych Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (konieczna wcześniejsza rejestracja telefoniczna 661 911 300):
    • 12 maja: godz. 14.00-19.00
    • 13-14 maja: godz. 10.00-16.00

Mobilna Pracownia Badań Diagnostycznych (cytomammobus) to specjalistyczna naczepa, przystosowana do wykonywania badań mammograficznych oraz cytologicznych. Znajdują się w nim: pracownia badań mammograficznych oraz gabinet badań cytologicznych, recepcja, 2 przebieralnie, pomieszczenie socjalne i toaleta. Pomieszczenia są klimatyzowane i ogrzewane. Nowoczesne wyposażenie MPBD zapewnia wygodę oraz komfort w trakcie wykonywania badań.

Badania wykonane w cytomammobusie w żadnym stopniu nie odbiegają standardem od badań wykonywanych w placówkach stacjonarnych.

MAMMOGRAFIA jest prześwietleniem rentgenowskim z użyciem niskiej dawki promieniowania, dzięki któremu można zbadać piersi i wykryć w nich ewentualne zmiany.

Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu profilaktyki raka piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 45 – 74 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały tego badania.

Cyfrowy mammograf o wysokiej czułości, umożliwia wykonywanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i pozwala wykryć zmiany poniżej 3 mm wielkości. Dawka promieniowania emitowana w mammografie cyfrowym jest o ¼ niższa niż w zwykłym mammografie analogowym.

CYTOLOGIA jest szybkim i bezbolesnym badaniem, dzięki któremu można zdiagnozować stany przednowotworowe i raka szyjki macicy we wczesnym stadium zaawansowania.

Z bezpłatnej cytologii w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą skorzystać kobiety w wieku 25 – 64 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego.

W cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wykonywane są dwa badania cytologiczne w ramach jednej wizyty (cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym), co zapewnia dokładniejszą diagnostykę i umożliwia wykrycie wczesnych stanów przednowotworowych, kiedy możliwe jest pełne wyleczenie.

Badania profilaktyczne są przeznaczone dla kobiet zdrowym, które nie zauważyły u siebie żadnych niepokojących objawów. Warto korzystać z takiej diagnostyki, ponieważ wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, bezobjawowym, znacząco zwiększa szanse na wyleczenie.

Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.


20-21 maja 2025 – SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Realizator: Centrum Pozytywnej Edukacji

Szkolenie dla realizatorów rekomendowanego programu profilaktycznego: „Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej”


26-29 maja 2025 – SPEKTAKLE DLA DZIECI

Miejsce: Miejskie Centrum Kultury (Patio)

Spektakle profilaktyczne obejrzą dzieci z przedszkoli oraz uczniowie szkół podstawowych (łącznie ponad 3.000 osób)

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Więcej

Ulica Pułaskiego w remoncie

Trwa przebudowa ulicy Pułaskiego. Remont obejmuje odcinek od ul. Moniuszki do ul. Armii Krajowej. Inwestycja obejmuje wykonanie jezdni,…
Total
0
Share