Modernizacja oświetlenia ulicznego – etap wymiany lamp

Modernizacja oświetlenia ulicznego w naszym mieście wkracza w ważną fazę – po etapie przygotowań i innych prac, wykonawca rozpoczął wymianę opraw oświetleniowych.

Wymienionych zostanie łącznie ponad 4700 lamp na terenie Skarżyska-Kamiennej (stanowi to 92% oświetlenia ulicznego w mieście). Stare lampy są zastępowane nowoczesnym i energooszczędnym oświetleniem LED.

Wykonawca zapewnia, że będzie realizował prace tak, by powodować jak najmniej uciążliwości dla mieszkańców. Niemniej jednak w czasie wymiany opraw mogą następować czasowe przerwy w działaniu oświetlenia ulicznego, dlatego prosimy o cierpliwość.

Inwestycja obejmuje między innymi:

• wymianę 3371 wysięgników,
  • wymianę 4 739 opraw lamp wyładowczych na oprawy LED,
  • likwidację 74 istniejących punktów sterowania i pomiaru energii zabudowanych w stacji trafo,
  • montaż 74 nowych skrzynek pomiarowo-sterujących,
  • montaż w szafach sterujących 132 urządzeń tzw. „soft start”,
  • montaż urządzeń do kompensacji mocy biernej,
  • montaż systemu sterowania oświetleniem.

– Jest to jedna z najważniejszych inwestycji dla miasta. Po wykonaniu tej modernizacji, 100 procent oświetlenia ulicznego na terenie Skarżyska-Kamiennej będzie oświetleniem LED, co przyniesie nie tylko oszczędności na zużyciu energii i zredukuje emisję gazów cieplarnianych, ale wpłynie również na  jakość oświetlenia i estetykę w mieście – podkreśla prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig.

Inwestycja zakończy się do połowy listopada tego roku. Jej koszt to ponad 7 mln 177 tys. zł, a 85% pokryje dofinansowanie, które miasto pozyskało z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.