Miasta Północy wspólnie zabiegają o inwestycje

W piątek 25 lutego w Ostrowcu Świętokrzyskim spotkali się przedstawiciele gmin tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny Miasta Północy. MOF tworzy 17 gmin: Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Końskie i Skarżysko-Kamienna oraz 13 gmin ościennych. Stanowi to ponad 25% mieszkańców regionu świętokrzyskiego. W czasie posiedzenia Komitetu Sterującego Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych MOP Miasta Północy podjęte zostały dwie uchwały.

W obradach uczestniczyli przedstawiciele miast północy regionu. Samorząd Skarżyska-Kamiennej reprezentowali: prezydent miasta Konrad Krönig i zastępca prezydenta Andrzej Brzeziński.

Pierwsza z podjętych uchwał to wyraz dezaprobaty miast i gmin tworzących MOF dla działań samorządu Województwa Świętokrzyskiego w związku z pominięciem MOF w Kontrakcie Programowym. W tym strategicznym dokumencie, który ma być podstawą do negocjacji nowego programu regionalnego z Komisją Europejską, nie uwzględniono inwestycji kluczowych dla miast północy regionu.

– Żaden z naszych pomysłów na rozwój naszych miast nie został w tym kontrakcie zapisany – mówił Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

–  Przygotowaliśmy solidarną, wspólnotową koncepcję dla północnej części województwa i chcielibyśmy, by znalazło to odzwierciedlenie w polityce regionalnej – dodawał Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich. – To nie jest sztandar przeciwko marszałkowi. To ma być narzędzie zrównoważonej polityki i głos mających wyraźne poczucie tożsamości miast i gmin północy – podkreślał burmistrz Końskich.

– Nie jest to atak polityczny czy wyraz dezaprobaty wobec Zarządu Województwa, lecz nasz wyraźny głos w sprawie, na której nam zależy – mówił Konrad Krönig, prezydent Skarżyska-Kamiennej.

– Walczymy o naszych mieszkańców, bo te pieniądze powinny pracować na rozwój naszych małych ojczyzn – konkludował na temat pominięcia miast północy w Kontrakcie Programowym prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Druga uchwała dotyczyła wspólnej inicjatywy Miast Północy, jaką jest budowa infrastruktury rowerowej przebiegającej przez miasta MOF. Samorządowcy wyrazili wolę powierzenia Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego roli lidera, którego zadaniem ma być przygotowanie niezbędnej dokumentacji aplikacyjnej, złożenie wniosku o dofinansowanie oraz koordynowanie dalszych prac przy tym wspólnym projekcie.