List do Ministra Edukacji w sprawie pominięcia skarżyskiego Muzeum w przedsięwzięciu „Poznaj Polskę”

Muzeum im. Orła Białego nie zostało uwzględnione przez Ministerstwo Edukacji  i Nauki w wykazie punktów edukacyjnych w ramach ministerialnego projektu „Poznaj Polskę”. Władze miasta wystosowały w tej sprawie apel do Ministra Edukacji i Nauki z wnioskiem o aktualizację listy i uwzględnienie propozycji skarżyskiego muzeum.

Przedsięwzięcie pod hasłem „Poznaj Polskę” ma na celu zachęcenie szkół do odwiedzania miejsc pozwalających na poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Szkoły na organizację wycieczki do miejsc wskazanych w wykazie Ministerstwa Edukacji i Nauki mogą starać się o dofinansowanie wynoszące do 80%.

Na liście niemal 600 miejsc w kraju, do których Ministerstwo proponuje wycieczki z dofinansowaniem, nie znalazło się Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, którego misja i oferta wpisują się w edukację patriotyczną zakładaną w przedsięwzięciu „Poznaj Polskę”. To wzbudziło niepokój władz miasta. W liście skierowanym do Ministra Edukacji  i Nauki, pod którym podpis złożył zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej Krzysztof Myszka czytamy m.in.:.

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej to jedna z najważniejszych tego typu placówek w Polsce. Jego misją jest zachowanie dziedzictwa kulturowego związanego z historią wojska i wojskowości, a także przekazywanie wiedzy o dziejach regionu i jego znaczącego wkładu w historię Polski. Muzeum może poszczycić się wyjątkową i jedną z największych kolekcji militariów zgromadzonych na obszarze ponad 1,5 ha, która uzupełniona jest wystawami i ekspozycjami tematycznymi w budynkach wystawowych. Placówka dba o bogatą ofertę wydarzeń i  warsztatów, dostosowując propozycje i sposób prezentowania zbiorów do wieku odbiorców.

Nieuwzględnienie na liście skarżyskiego Muzeum w praktyce oznacza wykluczenie placówki przez zdecydowaną większość szkół z programu szkolnych wycieczek. Z oczywistych względów – z  uwagi na dofinansowanie do wycieczek – te będą organizowane do miejsc zatwierdzonych przez Ministerstwo w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. Uważam, iż jest to podwójnie krzywdzące, zarówno dla uczniów, jak i dla Muzeum im. Orła Białego”.