Komunikat prasowy dotyczący prac leśnych w Leśnictwie Nad Kamienną

Na prośbę Nadleśnictwa Skarżysko publikujemy materiał prasowy dotyczący prac leśnych:

„W nawiązaniu do zapytań mieszkańców miasta Skarżyska oraz w uwagami, które zaobserwowaliśmy w mediach społecznościowych w związku z pracami leśnymi trwającymi w okolicach miasta Skarżyska Kamienna, na Osiedlu Leśna Polana pragniemy Państwu przybliżyć istniejącą sytuację: obszar działania prac leśnych to teren znajdujący się w okolicach ścieżki edukacyjno-przyrodniczo-historycznej, od ulicy Grottgera i Gajowej do ulicy Modrzewiowej i Leśna Polana oraz tereny od ulicy Leśna Polana w kierunku ulicy Działkowej i Podlaskiej.

W miesiącu lutym 2025 r., w oparciu o zatwierdzony przez Ministra Środowiska, Plan Urządzenia Lasu przystąpiliśmy do zaplanowanych w tamtejszym lesie gospodarczym prac leśnych związanych m.in. z przeprowadzeniem cięć uprzątających w ramach zabiegu rębni IIIBU. Początek prac gospodarczych na tych powierzchniach przypadł na lata 2000-2002, kiedy to nastąpił pierwszy etap przebudowy, polegający na usunięciu tylko części drzewostanu, wycięte zostały małe powierzchnie zwane gniazdami. W tamtym okresie gniazda zostały wykonane za pomocą cięć zupełnych i częściowych w zależności od wymagań poszczególnych gatunków wprowadzanych drzew. Na powierzchniach tych zostało zasadzone młode pokolenia dębu i buka, które przez okres blisko 25 lat rosło, tworząc nowe pokolenie drzewostanu. Rozpoczął się proces wzrostu lasu bardziej zróżnicowanego i odporniejszego na skutki zmian klimatu oraz dopasowanego do warunków siedliskowo-glebowych. W momencie kiedy, wcześniej posadzone na gniazdach młode pokolenie drzew liściastych osiągnęło już wystarczającą wysokość i zaczyna im brakować światła słonecznego musimy przystąpić do dalszych prac gospodarczych stosując cięcie uprzątające, polegające na usunięciu większości drzew które pozostały na powierzchni międzygniazdowej. Właśnie tego rodzaju prace gospodarcze rozpoczęliśmy w miesiącu lutym br. na terenie w okolicach ścieżki edukacyjno-przyrodniczo-historycznej, od ulicy Grottgera i Gajowe do ulicy Modrzewiowej i Leśna Polana. W celu zachowania fragmentu poprzedniego lasu, miejscowych ekotypów drzew, na powierzchni podlegającej uprzątnięciu pozostawiliśmy kępy istniejącego drzewostanu, które będą rosły do ich naturalnego rozpadu (chyba że będą zagrażały bezpieczeństwu społecznemu) oraz dużą ilość drzew ekologicznych w tym dziuplastych zapewniając w ten sposób miejsce do życia różnego rodzaju organizmom. Drzewa ekologiczne oznaczone zostały literką E. Sortymenty drzewne powstałe podczas zabiegu gospodarczego przeznaczone będą do wywozu dla tartaków i zakładów drzewnych oraz dla miejscowych odbiorców indywidualnych. Powstałe na powierzchni leśnej pozostałości pozrębowe, w miarę potrzeb lokalnego społeczeństwa pozyskiwane będą na zasadzie samowyrobu na cele opałowe. W przypadku kiedy brak będzie zainteresowania ich wyrobieniem przez okolicznych mieszkańców teren poddany będzie zabiegowi leśnych melioracji agrotechnicznych. Są to zabiegi wykonywane w okresie poprzedzającym sadzenie nowego pokolenia drzew, podczas których pozostałe na powierzchni wierzchołki drzew i gałęzie są rozdrabniane i mieszane z glebą za pomocą specjalistycznego mulczera leśnego. Zabieg ten sprawia że pozostałości pozrębowe szybciej trafiają do gleby tworząc naturalny nawóz dla młodego lasu. Wartością dodaną jest to, że teren leśny po takim zabiegu nabiera bardziej estetycznego wyglądu, który jest istotnym elementem w lesie często odwiedzanym przez miejscowe społeczeństwo. Prace melioracyjne planujemy wykonać w połowie bieżącego roku.

Kolejnym etapem prac na tym terenie, będzie przygotowanie gleby już pod przyszłoroczne sadzenie nowych drzew. Prace będą wykonane przy pomocy specjalistycznego pługa leśnego. Na przeważającej części powierzchni, po cięciu uprzątającym posadzona zostanie sosna jako gatunek światłożądny, lubiący otwarte przestrzenie ale nie zabraknie też gatunków biocenotycznych, takich jak czereśnia, jabłoń czy lipa, które posadzone będą przy głównych ścieżkach leśnych w celu urozmaicenia i zwiększenia bioróżnorodność nowego lasu oraz stworzenia bazy pokarmowej m.in. dla mieszkających tam ptaków.

Jeżeli chodzi o prowadzone prace na terenie od ulicy Leśna Polana w kierunku ulicy Działkowej i Podlaskiej, prowadzone są tam cięcia trzebieżowe polegających na poprawie warunków wzrostu drzew dorodnych, które są w miarę równomiernie rozmieszczone na całej powierzchni w drzewostanie. Usuwane są tylko drzewa przeszkadzające we wzroście i rozwoju tych drzew, które są „typowane na przyszły dojrzały las”. Zastosowany na tych powierzchniach zabieg trzebieży później wpływa pozytywnie na wzrost i rozwój pozostających tam drzew z racji zmniejszenia konkurencyjności ich korzeni i koron. Drzewa pozostałe na tej powierzchni zaczynają szybciej rosnąć na grubość i na wysokość a ich korona zaczyna rozrastać się z racji stworzenia większej przestrzeni wokół nich. Poprzez zabieg trzebieży usuwamy w pierwszej kolejności drzewa chore, wadliwe oraz te które porażone są przez jemiołę, przez co polepszany jest stan sanitarny lasu. W tym rejonie, niestety zanotowany został problem coraz większej ekspansji jemioły na rosnących tam jodłach co z biegiem czasu, przy braku odpowiedniej ingerencji może spowodować rozpoczęcie procesu zamierania drzewostanu. Opanowany przez jemiołę drzewostan jest bardziej podatny na rozprzestrzenianie się patogenów i szkodników owadzich, więc rola trzebieży jest tu bardzo istotna chociażby pod kątem polepszenia stanu sanitarnego i higienicznego drzewostanu.

Na tych powierzchniach również pozostawiono drzewa ekologiczne w tym dziuplaste, wyróżniające się oraz takie o nietypowym pokroju, które ze względu na swoją charakterystykę mają cenne znaczenie dla miejscowego społeczeństwa. Drzewa takie oznaczone zostały literką E. Sortymenty drzewne powstałe podczas wykonywania zabiegu przeznaczone będą również do wywozu dla tartaków i zakładów drzewnych oraz dla miejscowych odbiorców indywidualnych. Pozostałe na powierzchni leśnej odpady pozrębowe w miarę potrzeb pozyskiwane będą na zasadzie samowyrobu na cele opałowe. W przypadku kiedy będzie brak zainteresowania ich wyrobieniem przez okolicznych mieszkańców pozostaną one w lesie do naturalnego rozkładu, jako miejsce życia organizmów związanych z martwym drewnem, w ich rozkład zaangażowane są różne gatunki owadów i grzybów. Pozostawianie z lesie martwego drewna przynosi wiele korzyści dla środowiska naturalnego, gdyż materia organiczna stanowi źródło cennych pierwiastków, które stopniowo uwalniane są do gleby leśnej, jest to naturalny i korzystny obieg materii w środowisku naturalnym. Poza tym, „ten pozorny leśny bałagan” w postaci pozostałości pozrębowych stanowi schronienie dla wielu gatunków zwierząt. Ewentualne pozostałości po pracach leśnych, tj. gałęzie, konary lub inne części drzew obligatoryjnie będą uprzątnięte z głównych dróg i ścieżek leśnych najczęściej użytkowanych przez mieszkańców Skarżyska. Porządkowanie terenu zostanie rozpoczęte zaraz po zakończeniu maszynowych prac gospodarczych na tych powierzchniach.

Nierozłącznym elementem prowadzenia gospodarki leśnej są szlaki zrywkowe, czyli pasy terenu w drzewostanie umożliwiające poruszanie się maszynom leśnym przeznaczonym m.in. do zrywki drewna. Szlaki zrywkowe służą do przetransportowania pozyskanego drewna z miejsca jego ścinki i obróbki do drogi wywozowej przy której układane są w stosy lub mygły. Maszyny przeznaczone do zrywki drewna, pomimo że mają szerokie opony, pracują w różnych warunkach atmosferycznych co często powoduje że w miejscach gdzie wielokrotnie przejeżdżają powstaje błoto i koleiny. Główne drogi i ścieżki leśne nadmiernie uszkodzone podczas prac leśnych zostaną naprawione po ich zakończeniu.

Nadleśnictwo Skarżysko, uwzględniając turystyczne i rekreacyjne znaczenie tych lasów dla miejscowego społeczeństwa a zarazem fakt że jest to sezonowe miejsce zbiorów m.in. grzybów, prace gospodarcze zaplanowało na początek roku kalendarzowego kiedy to las jest rzadziej odwiedzany przez ludzi. Wszystko to zostało zaplanowane pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców miasta i okolic, żeby gospodarcze prace leśne nie kolidowały z turystyką rowerową i pieszą, która swój początek ma z nadejściem wiosny i trwa nieprzerwanie do końca jesieni.

Ze względów bezpieczeństwa teren został oznaczony specjalnymi tablicami ostrzegawczo informacyjnymi o prowadzonych pracach leśnych oraz taśmami koloru biało czerwonego. W związku z tym, apelujemy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, nie wchodzenie na powierzchniach gdzie trwają prace leśne oraz nie zbliżanie się do pracujących maszyn leśnych.

Pierwotnie, prace gospodarcze planujemy zakończyć w miesiącu kwietniu br., jednakże ze względu na zmienne warunki atmosferyczne np. opady deszczu, które mogą spowodować nasiąknięcie gruntu i niepotrzebne jego uszkodzenie przez maszyny leśne mogą zostać nieznacznie przedłużone.”

Zbigniew Dąbrowski
Nadleśniczy Nadleśnictwa Skarżysko

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Total
0
Share