Informacja o Dziennym Domu Opieki Medycznej

Dzienny Dom Opieki Medycznej w Skarżysku- Kamiennej powstał w ramach projektu „UTWORZENIE DZIENNEGO DOMU OPIEKI MEDYCZNEJ W SKARŻYSKU- KAMIENNEJ” realizowanego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnie Miejskie” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 9.2.3 Rozwój wysokiej jakości usług zdrowotnych.

Okres trwania projektu: 1.09.2020- 31.01.2023r.

Co dotychczas udało się zrobić?

  1. DOSTOSOWANO BUDYNEK, w którym znajdują się pomieszczenia DDOM (I piętro) do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej, w tym osób z niepełnosprawnościami, a pomieszczenia wyposażono w niezbędny sprzęt.
  2. UTWORZONO PUNKT INFORMACYJNO-KONSULTACYJNY – miejsce pierwszego kontaktu dla potencjalnych pacjentów/tek i ich rodzin, a zarazem miejsce działań stymulujących pacjentów DDOM do samodzielnej pracy, monitorowania stanu zdrowia oraz wsparcia opiekunów;
  3. REALIZACJA KOMPLEKSOWEGO WSPARCIA MEDYCZNEGO I SPOŁECZNEGO w oparciu o Indywidualny Plan Terapii stworzony dla każdego pacjenta/tki przez wielozadaniowy zespół terapeutyczny.

Od początku realizacji projektu ze wsparcia skorzystało 147 osób.  Wśród tej grupy jest:

– 101 pacjentów, którzy realizują Indywidualny Plan Wsparcia, w ramach którego objęci są wsparciem medycznym, terapeutycznym i psychologicznym. Dodatkowo przez cały czas pobytu pacjenci otoczeni są opieką pielęgniarską z edukacją pacjenta dotycząca samoopieki i samopielęgnacji; realizowane jest doradztwo w doborze odpowiednich wyrobów medycznych, usprawnianie ruchowe, stymulacja procesów poznawczych, terapia zajęciowa.

Działaniami towarzyszącymi, wspierającymi proces zdrowienia są organizowane w ramach projektu formy wspólnego spędzania czasu wolnego, sprzyjające nawiązywania przyjaźni i odreagowania trudności, jakie niesie za sobą choroba i ograniczenia z niej wynikające.

– 38 osób z otoczenia osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, którzy oprócz systematycznego wsparcia indywidualnego, uczestniczyli w warsztatach ze specjalistami – wszystkie te działania mają służyć przygotowaniu do kontynuacji opieki nad pacjentem już w warunkach domowych.

Docelowo wsparciem objętych zostanie 150 osób: 100 osób (62K i 38M) potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz ich rodzin/opiekunów min. 50 osób (36K,14M) z terenu powiatu skarżyskiego.

  1. Dobiegają końca prace związane z opracowaniem INFORMATORA DLA PACJENTA ORAZ RODZIN/ OPIEKUNÓW OSÓB POTRZEBUJĄCYCH WSPARCIA W CODZIENNYM FUNKCJONOWANIU, który dostępny będzie w:

– instytucjach/organizacjach statutowo obejmujących opieką osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (m.in. szpital, przychodnie, poradnie specjalistyczne, MOPS, PCPR, organizacje pozarządowe, środowiska osób zależnych);

–  dla osób zgłaszających się do punktu informacyjno-konsultacyjnego DDOM;

–  formie elektronicznej na stronie DDOM.

Celem Dziennego Domu Opieki Medycznej jest poprawa stanu zdrowia i samodzielności życiowej, zapobieganie wczesnym powikłaniom poszpitalnym, przygotowanie pacjenta i rodziny do życia z niepełnosprawnością i samo opieki – możliwe do uzyskania poprzez rehabilitację lub modyfikację leczenia farmakologicznego – oceniane w momencie kwalifikacji do objęcia opieką.

Wyżej wymienione działania zmierzają do zwiększania dostępności kompleksowych, interdyscyplinarnych usług zdrowotnych i społecznych ww. osób, dotąd niedostępnych, gdyż:

  1. na lokalnym rynku jest niewystarczająca oferta dla osób niesamodzielnych/wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu;
  2. istniejąca oferta jest niedostępna dla większości osób – szczególnie wymagających wsparcia, głównie ze względów finansowych (zbyt wysoki koszt świadczenia w stosunku do miesięcznego dochodu).

Z przeprowadzonej analizy wynika, że pomimo istnienia instytucji wspierających seniorów, osoby zależne i ich rodziny, jak OPS, PCPR, POZ, kluby Senior +, oferta ta jest fragmentaryczna, niejednokrotnie obwarowana wieloma wymogami formalnymi, których niespełnienie skutkuje odmową przyznania pomocy, co za tym idzie – nie zapewnia kompleksowego wsparcia umożliwiającego poprawę sytuacji społeczno – zdrowotnej umożliwiającej powrót do samodzielnego funkcjonowania.

Wciąż istnieje ogromna potrzeba projektowania i realizowania działań zmierzających do poprawy ich funkcjonowania.

Usytuowanie działań pomocowych przy POZ – miejscu kojarzonym jako budzące zaufanie, a równocześnie w swym zamyśle przyjazne, nastawione na potrzeby konkretnego pacjenta/ki oraz ich otoczenia, daje duże szanse na skuteczne dotarcie z pomocą do tych środowisk, które często świadomie rezygnują z pomocy innych instytucji/organizacji.

Poprzez bardzo systematyczne, codzienne oddziaływanie, daje szanse na osiągnięcie trwałych efektów i zwiększenie/ powrót do samodzielności.

Czym jest Dzienny Dom Opieki Medycznej (DDOM)?

To forma kompleksowej opieki i rehabilitacji skierowanej do osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Zapewniamy opiekę medyczną w warunkach zbliżonych do domowych

Kogo możemy objąć wsparciem?

DDOM stworzony został z myślą o pacjentach wymagających, ze względu na stan zdrowia, świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a niewymagających hospitalizacji w oddziale szpitalnym, którzy w ocenie skalą poziomu samodzielności (skala Barthel) otrzymali 40-65 punktów.

Wsparcie skierowane będzie do osób niesamodzielnych, w szczególności do osób powyżej 65 lat, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym.

Jak długo trwa pobyt w DDOM?

Czas trwania pobytu ustalany jest indywidualnie przez zespół terapeutyczny. Nie może być krótszy niż 30 dni roboczych i dłuższy niż 120 dni roboczych.

Jakiego rodzaju wsparcie oferuje DDOM?

Do podstawowych kategorii świadczeń należą:

– opieka pielęgniarska, w tym edukacja pacjenta dotycząca samoopieki i samopielęgnacji;

–  doradztwo w doborze odpowiednich wyrobów medycznych;

– usprawnianie ruchowe;

– stymulacja procesów poznawczych;

– terapia zajęciowa;

– przygotowanie rodziny/ opiekunów pacjenta do kontynuacji opieki.

– w razie pilnej potrzeby i w zależności od wskazania medycznego zapewniamy niezbędne badania diagnostyczne oraz specjalistyczne konsultacje lekarskie.

W CHWILI OBECNEJ POBYT W DZIENNYM DOMU OPIEKI MEDYCZNEJ – korzystanie ze świadczeń zdrowotnych oraz innych świadczonych w DDOM usług (wyżywienie, transport) – JEST BEZPŁATNY. Całkowity koszt uczestnictwa dla pacjentów i osób z ich otoczenia pokrywany jest ze środków projektu „Utworzenie Dziennego Domu Opieki Medycznej w Skarżysku- Kamiennej” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Total
0
Share