Dobra wiadomość dla miasta – ruszają prace przy budowie tunelu pod torami

Po wielu latach starań i przygotowań, rozpoczęły się prace związane z budową tunelu pieszo-rowerowego pod torami w Skarżysku-Kamiennej. Jest to inwestycja prowadzona przez PKP PLK S.A., w którą skarżyski samorząd był od początku zaangażowany.

Tunel zastąpi starą kładkę nad torami. Połączy osiedla Przydworcowe i Dolna Kamienna. Będzie posiadał łącznik z budynkiem dworca, będzie wyposażony w windy i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Budowa zakończy się w 2022 roku.

– To dla naszego miasta bardzo dobra wiadomość. Od początku skarżyski samorząd był zaangażowany w planowanie inwestycji, a historia przygotowań do rozpoczęcia prac obejmuje kilka lat – podkreśla prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig.

– Aktywnie braliśmy udział w licznych spotkaniach z przedstawicielami PKP i władz wojewódzkich, w trakcie których zapadały decyzje o kształcie inwestycji. Następnie wspólnie z moim zastępcą Andrzejem Brzezińskim byliśmy obecni przy podpisywaniu preumowy z Marszałkiem Województwa Adamem Jarubasem na dofinansowanie inwestycji z RPO województwa świętokrzyskiego – przypomina prezydent Skarżyska-Kamiennej.

Inwestycja w pewnym momencie stanęła pod znakiem zapytania, ponieważ oferty złożone do przetargu przez potencjalnych wykonawców znacznie przewyższały kwotę założoną na ten cel przez inwestora, czyli PKP PLK. S.A. Wówczas ponownie włączyły się Władzie Skarżyska.

– Zaapelowałem do świętokrzyskich parlamentarzystów o lobbowanie w sprawie pozyskania dodatkowych środków na budowę tunelu, pisałem również do Marszałka Województwa o przeanalizowanie możliwości zwiększenia dofinansowania na realizację tejże inwestycji. Decyzja Zarządu Województwa o dołożeniu brakującej kwoty bardzo mnie ucieszyła i dzięki naszym wspólnym staraniom budowa tunelu staje się faktem – mówi prezydent Konrad Krönig.

Budowa tunelu pieszo-rowerowego w obrębie dworca PKP jest jedną z kluczowych inwestycji dla mieszkańców. Wpisuje się również w koncepcję układu komunikacyjnego w tym obszarze miasta. Przypomnimy, że trwają już prace przy budowie wiaduktu kołowego nad torami wraz z budową ronda w miejscu dzisiejszego skrzyżowania ulicy Niepodległości i Piłsudskiego. Tę inwestycję miasto realizuje wspólnie z powiatem skarżyskim.