Jak informuje Prezydent Skarżyska-Kamiennej, dzieci w wieku od 9 do 14 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV w swoich szkołach. Oczywiście wszystko za zgodą rodziców, którzy – jeżeli wyrażą taką wolę – nie będą musieli udawać się do przychodni, ponieważ szczepionki zostaną zamówione do szkół, a same szczepienia będą prowadzone pod kontrolą lekarzy.
O organizację szczepień przeciwko HPV w szkołach dyrektorów miejskich podstawówek poprosił Prezydent Miasta Arkadiusz Bogucki. Argumentował, że znacznie ułatwi to proces szczepień, obejmie większą grupę osób, a także odciąży rodziców, którzy nie będą musieli umawiać się w tym celu do swojej przychodni. W spotkaniu organizacyjnym na ten temat uczestniczyli również przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, którzy wyjaśnili dyrektorom szkół całą procedurę zamawiania szczepionek. Do organizacji szczepień w szkołach zachęca także SP ZOZ „Przychodnie Miejskie” – to właśnie lekarze ze skarżyskich przychodni publicznych będą współpracowali ze szkołami i uczestniczyli w szczepieniach.
Rodziców dzieci w wieku 9 – 14 lat, którzy są zainteresowani szczepieniem, prosimy o bezpośredni kontakt ze swoją szkołą.
Co to jest HPV?
HPV (Human papillomavirus) to wirus brodawczaka ludzkiego. Może zakażać komórki skóry oraz błon śluzowych, wyściełających drogi oddechowe i narządy płciowe. Wirus jest niewidoczny gołym okiem, a moment zakażenia nie jest w żaden sposób odczuwalny. Jest wiele typów HPV, część doprowadza do powstania brodawek, inne do stanów przedrakowych i raka.
O szczepieniu ochronnym:
- od 1 września 2024 r. szczepienia w ramach programu są przeprowadzane u osób po ukończeniu 9. roku życia, do ukończenia 14. roku życia – w schemacie dwudawkowym i mogą być wykonywane przez lekarza POZ na terenie szkół za zgodą dyrektora placówki oświatowej,
- założeniem realizacji szczepień w szkołach jest rozszerzenie dostępu do programu przeciw HPV prowadzonego w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), niezależnie od złożonej deklaracji wyboru lekarza POZ przez ucznia oraz podstawy ubezpieczenia dziecka,
- szczepienia są dobrowolne dla pacjenta, a decyzja o szczepieniu podejmowana jest przez rodzica, a następnie przez lekarza POZ na podstawie przeprowadzonego badania kwalifikacyjnego.
DO POBRANIA:
PRZEWODNIK PO SZCZEPIENIACH PRZECIW HPV DLA RODZICÓW NASTOLATKÓW