Bajka profilaktyczna dla skarżyskich przedszkolaków

6 czerwca w Miejskim Centrum Kultury gościł krakowski Teatr Kurtyna, który przyjechał do niemal 400 dzieci ze skarżyskich przedszkoli z bajką profilaktyczną „Mapa skarbów”. Spektakle zostały sfinansowane z pieniędzy przeznaczonych na realizację gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na rok 2022.

Bajka „Mapa skarbów” przedstawia historię małego i niesfornego chłopca o imieniu Oskar. Chłopak chciałby spędzać całe popołudnia i wieczory na robieniu psikusów rodzicom oraz na graniu w gry komputerowe. Jednak jego rodzice nie pozwalają mu na codzienne granie z uwagi na jego zdrowie, a także z powodu powtarzającego się często złego zachowania chłopca. Aby odciągnąć go od komputera, poza aktywnością fizyczną, mama znalazła jeszcze jeden sposób na zagospodarowanie czasu nudzącego się synka. Oskar daje się przekonać do czytania książek. Jedna z nich o piratach uwalnia w chłopcu drzemiące pokłady wyobraźni. Dzięki magicznemu listowi znalezionemu w owej książce, Oskar oczami fantazji przenosi się do bajkowego świata piratów. Przemienia się w korsarza, który odnajdując zaginioną mapę wyrusza w podróż, żeby zdobyć ukryty skarb kapitana Cooka. Podróż ta jest pełna przygód, muzyki i tańca, a w wypełnionej akcją historii pojawiają się różne postacie. Jedną z nich jest czarny charakter o sympatycznym imieniu Gucio, który rywalizując z Oskarem spróbuje za wszelką cenę zdobyć skarb dla siebie. Przed Oskarem bardzo trudne zadanie, jakim jest pokonanie Gucia i przekonanie go, że takie cnoty jak dobro i chęć dzielenia się są lepsze od zła i chciwości.

W atmosferze dobrej zabawy, bajka porusza takie wartości wychowawczo-profilaktyczne, jak profilaktyka zachowań ryzykownych , dobre i złe strony Internetu, edukację zdrowotną – kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, kształtowanie postaw społecznych – w tym wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu oraz rozpoznawanie potrzeb, empatia i szacunek dla słabszych.

Do obejrzenia spektaklu zaproszone zostały dzieci ze skarżyskich przedszkoli. Przed występem przywitał się z nimi zastępca prezydenta miasta, Krzysztof Myszka.

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Total
0
Share