STOP POŻAROM TRAW!

Skarżyski samorząd po raz kolejny włącza się w apel Komendy Powiatowej Powiatowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej o niewypalanie traw. Każdego roku wiosną ten proceder niestety się nasila.

W okresie wiosennym, odnotowujemy wzrost liczby interwencji Straży Pożarnej związanych z wypalaniem traw. Na terenie województwa świętokrzyskiego w roku 2023 powstały 1204 pożary traw. Efektem wypalania są często niekontrolowane pożary, skutkujące niejednokrotnie dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi.

W 2023 roku na terenie powiatu skarżyskiego odnotowano 90 zdarzeń, w wyniku których spaleniu uległo 12,58 ha traw, na szczęście nikt nie został poszkodowany. Do celów gaśniczych strażacy łącznie zużyli 53,44m3 wody. Średni czas interwencji wynosił 54 minuty. Ponad połowa, bo aż 54 zdarzenia miały miejsce na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej

Celowe podpalenia traw stanowią ponad 90% wszystkich pożarów łąk i lasów. Dzieje się tak, ponieważ niestety w naszej świadomości wciąż funkcjonuje mit, że wypalanie traw poprawi jakość gleby i jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Ludzie nadal sądzą, że ogień to „najtańszy herbicyd” do zwalczania chwastów. Nic bardziej błędnego! Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę. Przywrócenie po takich „praktykach” właściwego stanu powierzchni ziemi jest skomplikowane i wymaga często pracy wielu pokoleń leśników i rolników!

Wypalanie traw to zjawisko niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i ludzi i pobliskich obiektów budowlanych. To często wstęp do groźnego pożaru. Bo choć po zimie gleba jest wilgotna, to wyschnięte trawy w połączeniu ze zmiennym wiatrem powodują, że ogień dociera do zabudowań gospodarskich i obszarów leśnych oraz do terenów o szczególnie cennych walorach przyrodniczych (parków narodowych i krajobrazowych, rezerwatów przyrody, obszarów chronionego krajobrazu i użytków ekologicznych).

Ponadto gęsty dym, jaki powstaje podczas wypalania traw w pobliżu dróg, znacznie ogranicza widoczność. Sytuacja taka może stać się przyczyną wielu kolizji i wypadków komunikacyjnych.

Każdy pożar, a co za tym idzie każda interwencja straży niesie za sobą koszty. Te ogromne sumy pokrywane są w ostatecznym rozrachunku z budżetu państwa. Oznacza to, że wszyscy ponosimy ciężar finansowy walki z pożarami traw.

Pamiętajmy:

  • Kiedy strażacy są zadysponowani do akcji gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu, gdzie trzeba ratować życie, gdzie trwa wyścig z czasem, gdzie o życiu człowieka decydują minuty.
  • Wypalanie traw jest surowo zabronione! Co roku w Polsce w trakcie takich pożarów ginie od kilku do kilkunastu osób.
  • Wypalanie traw jest zabronione. Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:

Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2021 r. poz. 281) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.

Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1138 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Więcej informacji można uzyskać na stronie KG PSP – TUTAJ.

Źródło: KP PSP w Skarżysku-Kamiennej

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Kolejna grupa uczestniczek i uczestników projektu bierze udział w systematycznych zajęciach w Dziennym Domu Opieki Medycznej w Skarżysku-…
Total
0
Share