Muzeum im. Orła Białego

MUZEUM IM. ORŁA BIAŁEGO
ul. Słoneczna 90
26-110 Skarżysko-Kamienna,

Kontakt:
tel. 41 25 20 231, 41 26 21 587
e-mail: muzeum@muzeum.biz
www.muzeum.skarzysko.pl

Dyrektor:
Grzegorz Bień

Godziny otwarcia:
siedem dni w tygodniu
styczeń – marzec: 8.00 – 16.00
kwiecień: 8.00 – 19.00
maj – sierpień: 8.00 – 20.00
wrzesień: 8.00 – 19.00
październik: 8.00 – 18.00
listopad – grudzień: 8.00 – 16.00

Misją Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej jest zachowanie dziedzictwa kulturowego związanego z historią wojska i wojskowości, a także przekazywanie wiedzy o dziejach regionu i jego znaczącego wkładu w historię Polski. Istotną kwestią jest podejmowanie pracy badawczej dotyczącej dziejów terenu dzisiejszego miasta, od czasów najdawniejszych po historię najnowszą.

Skarżyskie muzeum to jedna z najważniejszych placówek kulturalnych i atrakcji turystycznych w województwie świętokrzyskim. Posiada jedną z największych w Polsce kolekcji militariów, zgromadzonych pod gołym niebem na obszarze ponad 1,5 ha. Można tam oglądać wyjątkowe eksponaty, podzielone tematycznie na części: lotniczą, pancerną, morską, artylerii lufowej oraz artylerii rakietowe. Wśród obiektów muzealnych znajdują się m.in. działo samobieżne Sturmgeschütz IV, podwozie niemieckiego czołgu PzKpfw V Panther, samolot transportowy Ił-14, kuter torpedowy ORP „Odważny”.

Zwiedzający mogą zapoznać się także z historią Skarżyska-Kamiennej, dzięki wystawie „Skarżysko-Kamienna. Miasto i ludzie”, która przedstawia przemiany zachodzące na przestrzeni dziejów, od czasów najdawniejszych do transformacji ustrojowej pod koniec XX w.

Ważnym elementem zbiorów, są również eksponaty i dokumenty związane z działalnością oddziałów partyzanckich na terenie Gór Świętokrzyskich w czasie okupacji niemieckiej oraz te pochodzące z czasów tzw. Polski Ludowej.

Muzeum organizuje również wystawy czasowe i zaprasza do udziału w licznych wydarzeniach (np. Pikniku Historycznym, Nocy Muzeów, seminariach, spotkaniach edukacyjnych, warsztatach).

Muzeum mieści się w zabytkowym, XIX-wiecznym budynku, będącym zapleczem administracyjnym Huty „Rejów”, związanej ze Staropolskim Okręgiem Przemysłowym.