Wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

W dniach 22 – 27 kwietnia na terenie województwa świętokrzyskiego zostanie przeprowadzona wiosenna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepionka w postaci brązowo-zielonych pakietów zostanie rozrzucona na pola, łąki i lasy z samolotów oraz wyłożona ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Przedmiotowa akcja jest kontynuacją szczepień z lat poprzednich oraz realizowana jest w celu zlikwidowania występowania na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażania wścieklizną ludzi i zwierząt.

Wścieklizna jest śmiertelną chorobą zakaźną, występującą głównie u ssaków mięsożernych. Głównym źródłem są chore zwierzęta, wydalające zarazki ze śliną. Zwierzęta i ludzie ulegają zakażeniu głównie poprzez pogryzienie przez chorego osobnika. Zakażenie może nastąpić również poprzez ślinę, kiedy zarazek dostaje się do rany, a nawet mało zauważalnego skaleczenia. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt wścieklizna podlega obowiązkowi zwalczania oraz psy powyżej 3 miesiąca życia oraz lisy wolno żyjące podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Do dnia dzisiejszego nie znaleziono leku na tę chorobę i nie istnieje możliwość wyleczenia. Jedynym zabezpieczeniem przed nią są szczepienia.

źródło: wiw.kielce.pl

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Total
0
Share