Wakacje w bibliotece

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do wspólnego spędzenia wakacji w czasie zajęć pod hasłem: „Co w książkach pisz…czy?” Wakacje w bibliotece potrwają od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 roku.

W oddziale dziecięcym Filii nr 1 (ul. Towarowa) odbywać się będą zajęcia dla dzieci w wieku 5-12 lat, w godzinach 11.00 – 13.00

LIPIEC

 • „Wakacyjna przygoda z dreszczykiem” – czytanie opowiadań o Detektywie Zagadce i zabawy inspirowane przygodami bohaterów literackich. Zajęcia odbędą się w oparciu o wykorzystane książki Iwony Czarkowskiej pt.: Tajemnica szóstego stopnia, Porwanie profesora Żabki, Tajemnica zielonej skarpetki oraz Niezwykły wynalazek pana Rozumka.
  Poniedziałki: 4, 11, 18, 25 lipca
 • „Arcypalce” – czyli wakacyjne zajęcia plastyczne i manualne, które pozwalają rozwijać wyobraźnię dziecka.
  Wtorki: 5, 12, 19, 26 lipca
 • „Odlotowe planszogranie” – gry planszowe, kalambury, zgadywanki, rebusy i krzyżówki.
  Środy: 6, 13, 20, 27 lipca
 • WYSTAWA: „Legendy ziemi świętokrzyskiej” – wystawa przedstawiająca wierzenia i podania ludowe naszego regionu. Materiały do wystawy pochodzą ze zbiorów własnych PiMBP. Wykonanie: pracownicy Oddziału dziecięcego i Wypożyczalni dla dorosłych Filii nr 1.
  Wystawa czynna: 15 lipca – 26 sierpnia
 • Akcja: Zabierz książkę na wakacje – to po raz kolejny organizowana akcja bookcrossingowa, promująca bibliotekę i czytelnictwo poprzez rozdawanie książek mieszkańcom miasta i osobom spotkanym w czterech punktach (osiedlach, dzielnicach) miasta. Pracownicy Wypożyczalni dla dorosłych wyruszą na ulice miasta z koszem pełnym ciekawych książek z literatury pięknej takiej jak romanse, powieści obyczajowe i sensacyjne, znajdą się też pozycje z literatury faktu i reportaże.
  W lipcu rozdawane będą książki na osiedlu Odrodzenia w okolicach MCK i Centrum Handlowego „Hermes” oraz na osiedlu Przydworcowym wzdłuż ul. Sokolej od D.H. Bartek/ dworzec kolejowy, po okolice skrzyżowania z ul. Spółdzielczą.
  W sierpniu książki będą rozdawane na osiedlu Milica wzdłuż ul. Norwida od okolic fontanny do Promenady Ostrobramskiej oraz na Dolnej Kamiennej od „Biedronki” przy ul. 1 Maja do okolicy przy I LO im. Juliusza Słowackiego. Wykonanie: pracownicy Wypożyczalni dla dorosłych Filii nr 1.
  7 i 14 lipca oraz 12 i 26 sierpnia w godz. 10 – 13.00

SIERPIEŃ

 • „Odkrywanie przez czytanie” – czytanie opowiadań z serii „Żubr Pompik” autorstwa Tomasza Samojlika np.: Ptasie stado, Skalny labirynt, Żubrza Góra. Wędrówki po regionach Polski dla miłośników i odkrywców przyrody, rozmowy inspirowane przeczytanym tekstem oraz wykonywanie pracy plastycznej.
  Poniedziałki: 1, 8, 22 sierpnia
 • „Szmatki z tęczowej szufladki” – czyli wspólne wykonywanie kukiełek z gałganków i szmatek oraz odgrywanie krótkich wymyślonych historyjek przy pomocy wykonanych pacynek. Wtorki: 2, 9, 16, 23 sierpnia
 • „Raz, dwa trzy …zgaduj ty” – wyliczanki i rymowanki, zgadywanki i zagadki, rebusy i krzyżówki.
  Środy: 3, 10, 17, 24 sierpnia
 • WYSTAWA: „Tajemniczo i romantycznie” – 2022 Rok Romantyzmu – wystawa poświęcona epoce romantyzmu i polskiej literaturze tego okresu. Sejm RP zadecydował, iż rok 2022 jest Rokiem Polskiego Romantyzmu. W bieżącym roku przypada bowiem 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, a dzieło to wyznacza początek epoki romantyzmu w polskiej literaturze. Materiały do wystawy pochodzą ze zbiorów własnych PiMBP. Wykonanie: pracownicy Wypożyczalni dla dorosłych i Czytelni w Filii nr 1.
  Wystawa czynna: 29 sierpnia – 10 września

W oddziale dziecięcym Filii nr 2 (ul. Sezamkowa) spotkania i zajęcia odbywać się będą w godzinach 11.00 – 13.00

LIPIEC

 • „Zabawy z książką” – zajęcia literackie z książką Cathy Hapka – Kubusiowe zawody oraz kalambury i kreatywne zabawy słowem.
  Poniedziałki: 4, 11, 18, 25 lipca
 • „Prezencik z wakacji” – zajęcia plastyczne z wykorzystaniem książek popularnonaukowych: Fiona Watt – Zabawy plastyczne, Inge Hübers-Kemink – Każde dziecko to potrafi, Marcelina Grabowska-Piątek – Biżuteria, Aniela Cholewińska-Szkolik – Pomysły na własnoręczne prezenty.
  Wtorki: 5, 12, 19, 26 lipca
 • „Nasze pasje – czyli czytam, maluję, gram i zgaduję” – zajęcia prowadzone według zainteresowań obecnych dzieci: kolorowanki z bajkowymi postaciami, mandale, zgaduj-zgadule oraz gry planszowe np. „Pyszna zabawa – gorący ziemniak” i gry komputerowe.
  Środy: 6, 13, 20, 27 lipca
 • „Origami z wierszykami” – zajęcia wykorzystujące japońską sztukę składania papieru w oparciu o książkę Origami z wierszykami Agnieszki Frączek – Kaczuszka Omi na wycieczce. Zajęcia urozmaicone czytaniem i zabawami integracyjnymi.
  Czwartki: 7, 14, 21, 28 lipca
 • W ramach kolejnej edycji cyklu pt.: „Biblioteka bez barier” odbędą się dwa spotkania z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Tęcza” w Skarżysku-Kamiennej. Pod hasłem „Znasz li ten kraj” – wędrujemy szlakami polskich legend. Rozwiązując krzyżówki, quizy i zagadki poznajemy historię i geografię Polski. Wykonanie: pracownicy Wypożyczalni dla dorosłych Filii nr 2.
  15 lipca w godz. 11.00 -13.00, 19 sierpnia w godz. 11.00 -13.00

SIERPIEŃ

 • „Świat dinozaurów” – zajęcia plastyczne. Niesamowite pomysły z farbą, papierem i palcami w roli głównej w oparciu o książkę Nico Hauser – Fingerprint… Zajęcia wykorzystujące odciski palców namoczonych w farbie, do wykonania na papierze zabawnych zwierząt, groźnych dinozaurów czy smoków.
  Poniedziałki: 1, 8, 22, 29 sierpnia
 • „Wakacje jak z bajki” – zajęcia literackie w oparciu o książki: Baśnie świata dla najmłodszych oraz Baśnie polskie – wydanie zbiorowe różnych autorów. Głośne czytanie baśni i magicznych bajek, które pozwolą dziecku nauczyć się jak odróżniać dobro od zła.
  Wtorki: 2, 9, 16, 23, 30 sierpnia
 • „Planszówki sposobem na nudę” – zajęcia inspirowane zainteresowaniami dzieci: gry karciane i planszowe, gry słowne typu Scrabble, quizy i gry komputerowe.
  Środy: 3, 10, 17, 24 sierpnia
 • „Zwierzęta świata” – zajęcia plastyczne wykorzystujące japońską sztukę składania papieru w oparciu o książkę pt.: Bajkowy świat origami: ludziki, zwierzęta, kwiaty autorstwa Zülal Aytüre-Scheele . Zajęcia urozmaicone zabawami integracyjnymi.
  Czwartki: 4, 11, 18, 25 sierpnia

UWAGA:

Prosimy rodziców i opiekunów o wcześniejsze zapisywanie dzieci na zajęcia:

– Filia nr 1 (ul. Towarowa 20) – tel. 41 25 13 381 osoba do kontaktu: Anna Czajkowska – kustosz

– Filia nr 2 (ul. Sezamkowa 23) – tel. 41 25 12 134 osoba do kontaktu: Barbara Rogozińska – kustosz

Zajęcia są bezpłatne.

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Total
0
Share