Światowy Dzień Rzucania Palenia 2021 – Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Rzuć palenie razem z nami”

Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest w trzeci czwartek listopada, od 1991 roku w Polsce. Święto zapoczątkowały Stany Zjednoczone 1974 r. przez dziennikarza Lynn Smith, który apelował do czytelników na łamach swojej  gazety, aby choć przez jeden dzień nie palili papierosów. Światowy Dzień Rzucania Palenia to dla osób palących doskonała okazja do podjęcia wyzwania i skończenia z nałogiem palenia.

Każdego roku z powodu narażenia na dym tytoniowy umiera ponad 8 milionów osób, z czego 7 milionów to aktywni palacze, a około 1 milion to osoby narażone na bierne palenie. Palenie tytoniu niesie ze sobą wiele negatywnych zdrowotnych m.in. choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję, upośledzenie płodności. U palaczy wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwienia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu i żółcenia palców.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kamiennej, jak co roku włączyła się w obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia, i we współpracy z Urzędem Miasta w Skarżysku-Kamiennej zorganizowała konkurs plastyczny „Rzuć palenie razem z nami”. Konkurs miał na celu promowanie wśród dzieci i ich rodziców zachowań korzystnych dla zdrowia wynikających z życia wolnego od nałogu tytoniowego. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną dowolną techniką (malarstwo, rysunek, wycinanki, wyklejanki, plakat, makieta, praca przestrzenna itp.), związaną tematycznie z hasłem i celami konkursu.

Konkurs przeprowadzony był w 2 kategoriach wiekowych:

  • Kategoria I – dzieci uczęszczające do Przedszkoli i Oddziałów „0” Szkół Podstawowych z terenu powiatu skarżyskiego
  • Kategoria II – dzieci uczęszczające do klas I-III Szkół Podstawowych z terenu powiatu skarżyskiego

Do konkursu nadesłano 14 prac. W skład komisji konkursowej weszły: p. Barbara Lipnicka – Oddział Rejonowy PCK w Skarżysku-Kamiennej  p. Marta Skorek – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kamiennej oraz p. Ewelina Adamczyk – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kamiennej.

WYNIKI:

1. Kategoria wiekowa I:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Bliżynie Oddział „0” (autor pracy: Antoni Uciński),

II miejsce – Przedszkole Publiczne nr 6 w Skarżysku-Kamiennej (autor pracy: Wojciech Babiarz),

III miejsce – Przedszkole Samorządowe w Suchedniowie (autorzy pracy: Alicja Maciejczyk oraz Beata Maciąg),

wyróżnienie – Przedszkole Publiczne nr 9 w Skarżysku-Kamiennej (autorzy pracy: Agata Perkowska, Maja Odorowska, Maksymilian Wędzicha)

2. Kategoria wiekowa II:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 7 w Skarżysku-Kamiennej  (autorzy pracy: Malwina Kosowska, Maria Kosowska),

II miejsce –Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łącznej (autor pracy: Kamila Kupis),

Wystawę prac konkursowych można obejrzeć w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej do 28.11.2021r.

Fundatorem nagród dla uczestników konkursu jest Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej. Ze względu na epidemię koronawirusa oraz obowiązujące obostrzenia organizator nie przewiduje uroczystego wręczenia nagród. Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy zostaną przekazane bezpośrednio do placówek biorących udział w konkursie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Organizator dziękuje autorom wszystkich prac plastycznych i gratuluje laureatom konkursu. Dziękuje również sponsorowi nagród oraz nauczycielom i pedagogom za zaangażowanie i przygotowanie dzieci do konkursu.

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Total
0
Share