Skarżysko świętuje 100-lecie

W środę 28 grudnia 2022 roku – dokładnie sto lat po podpisaniu przez generała W. Sikorskiego rozporządzenia o nadaniu Kamiennej praw miejskich – w Skarżysku-Kamiennej zainaugurowano obchody jubileuszu. W Sanktuarium Marki Bożej Ostrobramskiej odbyła się msza, której przewodniczył biskup Marek Solarczyk. Następnie w Miejskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. W wydarzeniu uczestniczyli liczni goście, którzy wspólnie uczcili stulecie miasta i oddali hołd wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Skarżyska.

ŚWIĘTOWANIE W LICZNYM GRONIE

W uroczystości uczestniczyły władze miasta: prezydent Konrad Krönig, zastępcy prezydenta Krzysztof Myszka i Andrzej Brzeziński, skarbnik miasta Ewa Pawełczyk, sekretarz miasta Bernard Antos, radni Rady Miasta na czele z przewodniczącym Leszkiem Golikiem, który prowadził uroczystą sesję. Salę wypełnili licznie przybyli goście: posłowie na sejm, przedstawiciele Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, radni Sejmiku Województwa świętokrzyskiego, przedstawiciele Zarządu Powiatu, radni Rady Powiatu Skarżyskiego, przedstawiciel duchowieństwa, przedstawiciele władz sąsiednich gmin i zaprzyjaźnionych ze Skarżyskiem-Kamienną samorządów, przedstawiciele miejskich jednostek, firm i instytucji, członkowie stowarzyszenia rezerwistów Marynarki Wojennej, a także byli włodarze miasta i radni poprzednich kadencji oraz liczni mieszkańcy.

KONCERT W WYKONANIU SZKOŁY MUZYCZNEJ I POWROTY DO HISTORII

Po uroczystym wprowadzeniu na salę sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, przed zebranymi wystąpili uczniowie i pracownicy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Noskowskiego.

Następnie głos zabrał prezydent Skarżyska-Kamiennej, który w pierwszych słowach podziękował za przyjęcie zaproszenia do wspólnego uczczenia tej ważnej daty:

– Dokładnie 100 lat temu – 28 grudnia 1922 roku generał Władysław Sikorski podpisał rozporządzenie o nadaniu praw miejskich Kamiennej. Dzisiejsza uroczysta sesja Rady Miasta to kolejny, ważny i symboliczny moment w historii Skarżyska-Kamiennej. Jesteśmy kolejnym pokoleniem, które dokłada cegiełkę do rozwoju naszej Małej Ojczyzny. Kontynuujemy dzieło naszych przodków. Dlatego dzisiejsza uroczystość jest doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim osobom, które na przestrzeni 100 lat przyczyniły się do rozkwitu naszego miasta, do rozwoju gospodarczego, intelektualnego, społecznego i  kulturalnego Skarżyska. Składamy dzisiaj hołd tym, którzy na trwałe wpisali się w historię Skarżyska. Dziękuję samorządowcom – zarówno obecnym jak i byłym, dziękuję przedstawicielom jednostek i instytucji z terenu miasta, szkół, zakładów pracy. Dziękuję mieszkańcom. Wszystkim osobom związanym z naszym miastem życzę poczucia dumy z historii Skarżyska-Kamiennej, satysfakcji z codziennej działalności, poczucia bezpieczeństwa, spokoju i dostatku, a także realizacji wszelkich prywatnych i zawodowych ambicji – mówił prezydent Konrad Krönig, który przypomniał jednocześnie, że pod znakiem 100-lecia upłynie cały 2023 rok.

Sesja była doskonałą okazją do przypomnienia historii miasta, a także przedstawienia sylwetek honorowych obywateli miasta. Prelekcję ośmiu honorowych obywatelach wygłosił historyk Marcin Medyński.

RONDO 100-LECIA I ROK BCHODÓW JUBILEUSZU 100-LECIA

Radni Rady Miasta uczcili 100-lecie podejmując dwie ważne uchwały, które przedstawił na uroczystości przewodniczący Rady Miasta Leszek Golik. Pierwsza z uchwał to uroczyste stanowisko.

Stanowisko Nr 2/2022 Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej
z dnia 20 grudnia 2022 roku
w sprawie uczczenia jubileuszu 100-lecia Miasta Skarżyska-Kamiennej

Na podstawie par. 105 ust. 2 Statutu Miasta Skarżyska-Kamiennej przyjętego Uchwałą XXII/190/2020 Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej z dnia 28 lutego 2020 roku Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej oświadcza, co następuje:

My, radni sady Miasta Skarżyska-Kamiennej kadencji 2018-2023, ustanawiamy rok 2023 rokiem Obchodów Jubileuszu 100-lecia Skarżyska-Kamiennej i wyrażamy intencję uczczenia ważnych dla naszego Miasta ‘wydarzeń w tym szczególnym, jubileuszowym roku, a także uroczyście zapraszamy do tego wszystkie jednostki i instytucje z terenu Miasta oraz wszystkich Mieszkańców.

Pragniemy także złożyć uroczystą deklarację dalszej pracy na rzecz naszej Małej Ojczyzny i jej Mieszkańców. Zobowiązujemy się do troski o zachowanie dziedzictwa naszych poprzedników oraz do budowania dobrej przyszłości dla kolejnych pokoleń Mieszkańców Skarżyska-Kamiennej.

Pragniemy jednocześnie wyrazić szacunek i wdzięczność wszystkim, którzy przez minione 100 lat przyczyniali się do gospodarczego, kulturalnego i intelektualnego rozwoju naszego Miasta oraz osobom, które dzięki swojemu oddaniu, pracy i zaangażowaniu, trwale zapisały się w historii Skarżyska-Kamiennej.

Druga z uchwał dotyczy nadania imienia „Rondo 100-lecia Miasta Skarżyska-Kamiennej” rondu na skrzyżowaniu ulic: Aleja Niepodległości i Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego w Skarżysku-Kamiennej.

SPOTKANIE Z MISTRZEM FOTOGRAFII

Tę część uroczystości zakończyły życzenia i gratulacje od licznych gości, a następnie wszyscy zaproszeni zostali do obejrzenia wystawy fotografii Edwarda Krokowskiego, który utrwalił na kliszy rozwój miasta. Pan Edward Krokowski był gościem specjalnym spotkania, gościom odwiedzającym wystawę rozdawał swoje albumy z autografem. Zachęcamy do odwiedzania wystawy, która jest dostępna w galerii MCK.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem tortem i symboliczną lampką szampana. Goście otrzymali także pamiątkowe zdjęcia.  

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Total
0
Share