Skarżyskie Muzeum przejdzie inwestycję, która pozwoli na prezentowanie zbiorów sprzed kilku wieków

Budynek wystaw Muzeum im. Orła Białego będzie spełniał odpowiednie warunki „klimatyczne”, które pozwolą na sprowadzanie do Skarżyska zbiorów wypożyczanych z renomowanych muzeów, wymagających odpowiedniego mikroklimatu. 23 stycznia prezydent miasta podpisał umowę z wykonawcą, który przeprowadzi tę inwestycję. Będzie ona realizowana z dofinansowaniem zewnętrznym, które pokrywa 98% kosztów.

Przetarg na zadanie pod nazwą „Zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu w budynku wystaw Muzeum im. Orła białego w Skarżysku-Kamiennej” wygrała firma KLIMATECHNIKA s.c. z Kielc.

– Dzięki tej inwestycji, nasze muzeum będzie spełniało bardzo rygorystyczne normy, by móc prezentować wystawy czasowe wymagające maksymalnych warunków „klimatycznych” – informuje prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig, który 23 stycznia podpisał umowę na realizację prac. – Wykonawca będzie miał czas na przeprowadzenie tej inwestycji do połowy listopada. Będzie ona realizowana w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Koszt zadania to ponad 880 tysięcy złotych, a 98% pokryje pozyskane przez nas dofinansowanie z Programu „Polski Ład” – dodaje prezydent.

Głównym zadaniem wykonawcy będzie zapewnienie w pomieszczeniach zabytkowego budynku wystaw certyfikowanego klimatu, który będzie chronił zbiory przede wszystkim przed podwyższoną wilgotnością i zmianami tej wilgotności.

– Dzięki temu pojawią się nowe możliwości sprowadzania do nas wystaw poświęconych wydarzeniom z XVII, czy XVIII wieku, które wymagają odpowiednich warunków mikroklimatycznych. Jestem przekonany, że pieniądze przyznane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z wkładem własnym gminy pozwolą na tyle przygotować mikroklimat obiektu pochodzącego z lat 30. XIX wieku, że będzie służył organizacji właśnie tego typu wystaw. Wówczas skarżyskie muzeum będzie miało niejako dwa oblicza: to na placu związane z okresem II wojny światowej i to związane z historią wojskowości z XVII, XVIII i XIX wieku, bo na to pozwolą wówczas warunki w budynku wystaw – mówi Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum im. Orła Białego.

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Więcej

Wakacje na sportowo

Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji zapowiada wakacje na sportowo i zachęca do korzystania z przygotowanej oferty. NAUKA PŁYWANIA…
Total
0
Share