Skarżyska koalicja przeciwko złu: powstała piosenka profilaktyczna przestrzegająca seniorów przed oszustami!

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach odbył się premierowy pokaz teledysku i piosenki profilaktycznej, stworzonych wspólnymi siłami przez policjantów, młodzież, duchownych, nauczycieli i seniorów, przy wsparciu finansowym skarżyskiego samorządu, pod Patronatem Honorowym Prezydenta Skarżyska-Kamiennej Konrada Kröniga oraz Komendanta Powiatowego Policji w Skarżysku-Kamiennej insp. Tomasza Jarosza. Piosenka przestrzega seniorów przed oszustami. Po premierze, teledysk będzie promowany w całym regionie i kraju.

Projekt to kontynuacja współpracy „Drużyny z Naszego Podwórka”, zebranej przez skarżyskich stróżów prawa – inicjatorów całego przedsięwzięcia. Drużyna w swoim pierwszym składzie nagrała piosenkę profilaktyczną adresowaną do młodzieży. Po pierwszej odsłonie, powstała „Drużyna z Naszego Podwórka II”, która rozpoczęła pracę nad utworem skierowanym do starszych osób.

Do drużyny dołączyli seniorzy ze skarżyskiego zespołu “Perły z Lamusa” na czele z liderką Anną Tchórzewską. Tak powstała piosenka i teledysk pod tytułem „Na przekór hienom i wilkom złym”. Tekst do utworu napisał podkomisarz Jarosław Gwóźdź, a głównym architektem melodii był Włodzimierz Sojka, muzyk i dyrektor skarżyskiej Szkoły Muzycznej.

Tekst utworu i sam teledysk przestrzegają przed działaniami przestępców, którzy manipulują swoimi ofiarami – najczęściej osobami starszymi, żerując na ich zaufaniu, wykorzystując emocje i  manipulując.

W „Drużynie z Naszego Podwórka II” znaleźli się:

• Wokale: Anna Tchórzewska – liderka Grupy Artystycznej „Perły z Lamusa” , ks. Piotr Nojek, Schola „Alberciaki” z Parafii pw. Św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej pod kierownictwem Anny i Grzegorza Tołwińskich
  • Gitary: ks. Piotr Nojek, Włodzimierz Sojka, podkom. Jarosław Gwóźdź
  • Bas: Włodzimierz Sojka
  • Akordeon: asp. Marcin Czarnota
  • Instrumenty klawiszowe: Rafał Szymański
  • Instrumenty perkusyjne: Piotr Szostak
  • Tekst piosenki: podkom. Jarosław Gwóźdź
  • Muzyka: Włodzimierz Sojka
  • Pomysł teledysku: podkom. Damian Janus, podkom. Jarosław Gwóźdź
  • Zdjęcia i montaż teledysku: podkom. Damian Janus
  • Realizacja nagrań i aranżacje gitarowe: Kamil Goraziński
  • W teledysku gościnnie wystąpił: zespół Perły z Lamusa
  • Projekt powstał przy wsparciu finansowym skarżyskiego samorządu
  • Patronat Honorowym nad inicjatywą objęli: Prezydenta Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig oraz Komendant Powiatowy Policji w Skarżysku-Kamiennej insp. Tomasza Jarosza

Oficjalna prezentacja projektu odbywała się 12 czerwca w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W wydarzeniu wzięli udział twórcy piosenki i teledysku, a także osoby wspierające projekt, wśród nich: Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach nadinsp. dr Jarosław Kaleta, Zastępca Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Krzysztof Myszka oraz Komendant Powiatowy Policji w Skarżysku-Kamiennej insp. Tomasz Jarosz.

Była to okazja do podziękowania osobom zaangażowanym w powstanie utworu i teledysku oraz do przypominania metod, jakimi kierują się oszuści, uderzający w osoby starsze. Mimo licznych apeli i działań profilaktycznych w wielu przypadkach seniorzy tracą oszczędności swojego życia. Jak mówił Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach, tylko w pierwszym kwartale tego roku w naszym regionie doszło do kilkudziesięciu oszustw i prób wyłudzenia pieniędzy, a kwota która padła łupem przestępów to ponad1 mln 200 tysięcy złotych!

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwszy wspólny projekt samorządu i policji podjęty z myślą o bezpieczeństwie seniorów.  W 2022 roku powstała broszura informacyjna, adresowana do osób starszych, przypominająca metody działania przestępców i przestrzegająca przed próbami wyłudzeń pieniędzy – ulotka dostępna jest TUTAJ