Nowy inwestor chce wesprzeć edukację techniczną. Padła propozycja współpracy z ZSTM

Grupa WB, która w naszym mieście otwiera Centrum Produkcyjne, ma ciekawą propozycję dla młodzieży z Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej. Spotkanie przedstawicieli obu stron zainicjował prezydent miasta, który zaprosił do swojego gabinetu Romana Musiała, szefa strategicznych programów obronnych i cywilnych Grupy WB oraz Joannę Żurawkę, dyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych. Do spotkania dołączył również Sławomir Ciaś, dyrektor Centrum Obsługi Inwestora.

Grupa WP to obecnie największy, polski producent oferujący technologie łączności i dowodzenia i zaawansowane rozwiązania dla sił zbrojnych z całego świata. Dzięki dobrej współpracy z prezydentem Skarżyska-Kamiennej, to właśnie nasze miasto zostało wybrane przez inwestora na lokalizację nowego zakładu produkcyjnego. Będzie się on zajmował produkcją struktur kompozytowych i sterowniczych platform lotniczych dla bezzałogowców BSL (dronów). Rekrutacja już ruszyła.

Grupa WB zamierza rozwijać swoją działalność w Skarżysku-Kamiennej, dlatego ma propozycję dla młodzieży kształcącej się w technikum na kierunkach pokrewnych z profilem działalności WB.

– Jesteśmy zainteresowani nawiązaniem ścisłej współpracy z uczniami i absolwentami skarżyskiego Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych, którzy dysponują niezbędną wiedzą teoretyczną w zakresie, który nas interesuje – mówi Roman Musiał, szef strategicznych programów obronnych i cywilnych Grupy WB. – Oferta współpracy dotyczy nowoczesnych technologii związanych między innymi z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni, algorytmami neuronowymi do zastosowań związanych z systemami bezzałogowymi i będzie polegać na rozwoju zainteresowań i umiejętności młodzieży uczącej się w technikum – dodaje prezes Roman Musiał.

Propozycja współpracy dotyczy między innymi utworzenia w szkole koła zainteresowań związanego z dronami, a także realizowania praktyk dla uczniów w Centrum Produkcyjnym Skarżysko Grupy WB. Młodzież nie tylko kształciłaby się na zajęciach praktycznych, ale i miała szansę po zakończeniu edukacji na zasilenie kadry pracowniczej zakładu.   

– Jestem otwarta na te propozycje tym bardziej, że liczymy na współpracę z rozwijającymi się firmami, których profil działalności jest spójny z kierunkami kształcenia w naszej szkole.  Kształcenie praktyczne jest bardzo ważne, dlatego cieszę się, że padła propozycja realizowania praktyk dla naszych uczniów w nowo powstającym Centrum Produkcyjnym Skarżysko – podkreśla Joanna Żurawka, dyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych.

Po pierwszym spotkaniu, obie strony będą ustalały szczegóły współpracy.

– Cieszę się, że Grupa WB szybko przechodzi od słów do czynów. Ruszyła rekrutacja pracowników, teraz padła propozycja praktyk dla młodzieży. Jako samorząd staramy się wesprzeć każdego inwestora, zarówno tego lokalnego, jak i zewnętrznego, który zamierza rozwijać działalność w naszym mieście – mówi prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig.

Grupa WB nawiązuje również współpracę z Centrum Obsługi Inwestora w Skarżysku-Kamiennej.

image_pdfimage_print
Total
12
Shares
Zobacz również
Total
12
Share