Kintsugi – wspólne zajęcia dla mieszkańców Ukrainy i Klubów Seniora

Prosimy naszych gości przybywających z Ukrainy o dostarczanie do Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej (pokój 206, na II piętrze) potłuczonych, pękniętych i wyszczerbionych naczyń (kubków, talerzy, misek, filiżanek itp.), które uległy zniszczeniu w podróży do Polski lub w Ukrainie. Wraz z podopiecznymi Klubów Seniora zorganizujemy warsztaty, podczas których tchniemy w nie nowe życie i naprawimy je metodą kintsugi.

Kintsugi to  japońska technika i sztuka naprawy potłuczonych wyrobów ceramicznych, polegająca na łączeniu elementów wyrobu laką z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro lub platyna.

Kintsugi to coś więcej niż sztuka naprawiania naczyń. To koncepcja filozoficzna, która znajduje odniesienie w różnych sferach życia. U jej podstaw leży przekonanie, że piękno tkwi w niedoskonałości, w tym co kruche, ulotne, zużyte, nadszarpnięte zębem czasu. Stłuczona filiżanka i powolny proces jej naprawy mogą być traktowane jako metafora ludzkiej egzystencji, która nie jest wolna od cierpienia, porażek i ułomności. Upływ czasu i bolesne doświadczenia zostawiają piętno na człowieku, ale tworzą jego historię, czynią go piękniejszym i ciekawszym. Kintsugi uczy, że nie wolno wstydzić się odniesionych ran i ukrywać ich przed światem. Trzeba pomóc im się zagoić, a gdy proces leczenia dobiegnie końca, nosić je z dumą jako świadectwo własnej siły.

Przedmioty naprawione metodą kintsugi zostaną zlicytowane, a całkowity dochód z licytacji zostanie przeznaczony na wsparcie psychologiczne i terapeutyczne dzieci z Ukrainy.

Просимо допомоги наших гостей, які приїжджають з України!Будь ласка, якщо у вас є розбитий, потрісканий та відколотий посуд (чашки, тарілки, миски, чашки тощо), який був пошкоджений під час поїздки до Польщі чи України, велике прохання доставити його нам (Ратуша Скаржисько-Каменна, кімната 206 на 2 поверсі).
Разом із вихованцями старших клубів ми організуємо майстер-класи, під час яких вдихнемо в них нове життя та відремонтуємо за методом кінцугі.

Кінцугі – японська техніка і мистецтво ремонту зламаних керамічних виробів, що полягає в поєднанні елементів виробу з лаком з додаванням порошкоподібних дорогоцінних металів, таких як золото, срібло або платина.

Кінцугі – це більше, ніж просто мистецтво лагодити посуд. Це філософська концепція, яка знаходить посилання в різних сферах життя. Він заснований на вірі в те, що краса полягає в недосконалості, в тому, що крихке, швидкоплинне, зношене, пошкоджене часом. Розбиту чашку та повільний процес ремонту можна сприймати як метафору людського існування, яке не вільне від страждань, невдач і пошкоджень. Плита часу і хворобливі переживання залишають сліди на людині, але вони створюють свою історію, роблять її красивішою та цікавішою. Кінцугі вчить не соромитися своїх ран і не приховувати їх від світу. Їм потрібно допомогти залікуватися, а коли процес одужання буде завершено, носіть їх з гордістю як свідчення своєї сили.

Відремонтовані за методом кінцугі речі будуть виставлятися на аукціон, а загальна сума коштів від аукціону буде спрямована на психолого-терапевтичну підтримку дітей з України.