9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS (Fetal Alcohol Syndrome)

 Data 9 września nie jest przypadkowa: dziewiąty dzień, dziewiątego miesiąca ma symbolizować 9 miesięcy ciąży bez alkoholu.  To doskonała sposobność, by przypomnieć o tym, że FAS i innym uszkodzeniom alkoholowym można zapobiec w 100% zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży.

FAS to nieuleczalny, niegenetyczny zespół chorobowy, mogący wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży.

Coraz częściej używa się określenia FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder) – spektrum alkoholowych zaburzeń płodowych – jako terminu parasolowego, opisującego w sposób praktyczny różnorodne zaburzenia związane z płodową ekspozycją na alkohol, obejmującego wiele dysfunkcji fizycznych oraz zaburzeń w rozwoju poznawczym, uczeniu się i zachowaniu.

ALKOHOL i CIĄŻA – co warto wiedzieć

  1. Alkohol pity w ciąży zaburza prawidłowy rozwój zarodka i płodu.

Może uszkodzić mózg i inne narządy dziecka, wpływając na dalsze funkcjonowanie emocjonalne i społeczne dziecka. Fizyczne i umysłowe wady wrodzone u dziecka będące wynikiem działania alkoholu etylowego w okresie płodowym nazywamy Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – FASD.

  1. W czasie ciąży nie ma dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla Twojego dziecka.

Pijąc napoje alkoholowe narażasz swoje dziecko na nieodwracalne uszkodzenia, które mogą spowodować zaburzenia w jego rozwoju.

  1. Pamiętaj: alkohol zawarty w piwie, winie, wódce, drinkach jest taki sam i działa tak samo! Dlatego w ciąży należy zachować całkowitą abstynencję.
  1. Alkohol pity przez kobietę w czasie ciąży powoduje znacznie więcej szkód w organizmie dziecka niż palenie papierosów czy branie narkotyków!

Alkohol jest najsilniej działającym teratogenem (od teratos – potwór) i ze względu na swoją toksyczność jest najczęstszą przyczyną zaburzeń neurorozwojowych u rozwijającego się płodu.

  1. W czasie ciąży łożysko chroni dziecko przed różnymi zagrożeniami. Jednak cząsteczki alkoholu (oraz jego metabolitów, w tym aldehydu octowego) bez trudu przechodzą przez łożysko!

Po ok. godzinie stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki, tyle że w maleńkim organizmie powoduje znacznie większe szkody!

  1. Piwo bezalkoholowe, zgodnie ze definicją napoju alkoholowego może zawierać do 0,5% alkoholu etylowego! Bądź uważna – nie narażaj swojego dziecka!
  2. Także w okresie karmienia używki mogą wyrządzić nieodwracalne szkody.

Udowodniono, że spożyty alkohol przedostaje się do mleka matki. Gdy podczas karmienia jesteś pod jego wpływem Twoje dziecko pije razem z Tobą.

  1. Jak wykazały badania, w Polsce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych występuje co najmniej u 20 na 1000 dzieci w wieku 7-9 lat.

To 20 razy więcej niż dzieci z Zespołem Downa. Tyle, że FASD można w 100% zapobiec. Wystarczy zachować abstynencję w czasie ciąży!

  1. Zaprzestanie picia w ciąży jest korzystne dla dziecka w każdym momencie.

Jeżeli będąc w ciąży masz za sobą incydenty związane ze spożywaniem alkoholu, przestając go spożywać sprawiasz, że będzie on miał mniej szkodliwy wpływ, niż gdybyś kontynuowała picie.

  1. Będą w ciąży możesz usłyszeć wiele porad i zaleceń – że „picie czerwonego wina zwiększa liczbę czerwonych krwinek” a „picie piwa poprawia laktację” …Pamiętaj – alkohol etylowy to przede wszystkim substancja chemiczna C2H5OH i jako toksyna ma niszczący wpływ na delikatne nowopowstające komórki dziecka rozwijającego się w Twoim łonie.

Z drobnych decyzji zbudowana jest cała nasza przyszłość. Wybierając 9 miesięcy bez alkoholu dajesz dziecku możliwość prawidłowego rozwoju.

Pamiętaj!

Zdrowie Twoje i Twojego dziecka są teraz najważniejsze.

image_pdfimage_print
Total
0
Shares
Zobacz również
Więcej

Razem dla budowy zbiornika Bzin!

Gmina Skarżysko-Kamienna, Zarząd Województwa Świętokrzyskiego oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” będą współpracować przy budowie zbiornika wodnego Bzin…

Konsultant Prawny dla obywateli Ukrainy

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego informuje, że udostępniony został dyżur konsultanta prawnego dla wszystkich obywateli…
Total
0
Share