79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Skarżyska Biblioteka przyłączyła się do ogólnopolskiej 10. jubileuszowej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile. Tematem przewodnim akcji jest MIŁOŚĆ. Akcja ma na celu uczczenie 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Powstanie wybuchło 19.04.1943 r. o godzinie 6.00 rano.

Pomysłodawcą obchodów, jak co roku  jest Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Zachęcamy 19 kwietnia 2022 r. do przypięcia żonkila na znak, że Łączy Nas Pamięć.

Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Intencją Organizatora jest, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

Dlatego temat akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile skoncentrowany jest właśnie wokół miłości.

Akcja „Żonkile” w bibliotece:

• zajęcia edukacyjne dla dzieci młodszych (Szkoła Podstawowa nr 8) połączone z wykonywaniem żółtych kotylionów (żonkili) do przypięcia, na znak, że Łączy Nas Pamięć
    19 – 22.04.2022 Filia nr 1, ul. Towarowa
  • 19 kwietnia godz. 12.00 – złożenie przez delegację Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej wiązanki pod Pomnikiem ku czci Żydów ze Skarżyska zamordowanych przez okupanta hitlerowskiego w latach 1939-1945 (skrzyżowanie ulic 1 Maja i Czerwonego Krzyża)
  • zajęcia edukacyjne dla dzieci młodszych ( Szkoła Podstawowa nr 13)
    19 – 22.04.2022 Filia nr 2, ul. Sezamkowa

W ramach zajęć edukacyjnych, bibliotekarze w przystępny sposób wprowadzą dzieci w temat wybuchu powstania w getcie warszawskim, w oparciu o opowiadanie Zofii Staneckiej pt.: „Pamięć drobinek”, nawiązujące do tego wydarzenia.

Zajęcia poprowadzą pracownice biblioteki:

– Anna Czajkowska, kustosz

– Barbara Rogozińska, kustosz

Zachęcamy do przyłączenia się i wzięcia udziału w akcji.