4 września skarżyszczanie będą czytać „Moralność pani Dulskiej”

Nasze miasto po raz kolejny włącza się do akcji „Narodowe Czytanie”.  Zapraszamy mieszkańców do wspólnego czytania w Miejskim Centrum Kultury 4 września o godzinie 12.00.

Jubileuszowa 10. edycja to wspólne czytanie tragifarsy Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” – utworu pełnego kontrastów, gdzie humor miesza się z powagą, komizm z tragedią, a wszystko to ukazuje jak wielki jest kryzys moralności bohaterów dramatu.

Tegoroczne Narodowe Czytanie w Skarżysku-Kamiennej odbędzie się 4 września 2021 r. o godz. 12.00 w Miejskim Centrum Kultury. Zapraszamy!

Ogólnopolska akcja organizowana jest nieprzerwanie od 2012 roku. Pierwsza odsłona została zorganizowana przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a pierwszą czytaną wspólnie lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W następnych latach odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, Trylogii Henryka Sienkiewicza i „Lalki” Bolesława Prusa. W 2016 roku obecny Prezydent Andrzej Duda rozpoczął Narodowe Czytanie od „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Następne lektury to: „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania w 2020 roku była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w przeszło 3200 miejsc w Polsce i za granicą.