Stafford (Anglia)

Stafford to miasto w Wielkiej Brytanii położone w hrabstwie Staffordshire. Początek Stafford jest związany z historią o świętym saksońskim, który na terenie obecnego Stafford założył pustelnię. Obecne centrum miasta było wyspą otoczoną przez rzekę i bagna. Ląd nazywał się staith, a przejście na niego ford. Kombinacja tych dwóch słów dała Stafford zachowaną do dziś nazwę. Herb Stafford pokazuje trzy związane węzły, natomiast motto brzmi: węzły jednoczą. Herb nawiązuje do trzech klanów, które zapoczątkowały powstanie Stafford. Początek miasta datuje się na 1206 rok.

Obecnie miasto Stafford liczy około 60 tysięcy mieszkańców i stanowi centrum administracyjno-przemysłowe hrabstwa, którego powierzchnia wynosi 1,158 mil kwadratowych i zajmuje 18 pozycję co do wielkości.

Kontakty z miastem Stafford zostały zapoczątkowane we wrześniu 1993 roku. 10 marca 1994 roku Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej podjęła uchwałę w sprawie nawiązania kontaktów i współpracy. W dniach 6-10 maja 1994 roku, podczas pobytu władz Stafford w Skarżysku-Kamiennej, podpisana została „Deklaracja o przyjaźni pomiędzy Okręgiem Stafford w Anglii i miastem Skarżysko-Kamienna w Polsce”. 7 listopada 1994 roku, podczas rewizyty naszej delegacji, podpisano w Stafford drugą deklarację o współpracy obu miast, potwierdzającą wcześniejsze ustalenia.