Bogdan Andrzej Winiarski

Bogdan Andrzej Winiarski

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Skarżyska-Kamiennej otrzymał 17 lipca 2014 r.

Urodził się 16 lipca 1928 roku w Skarżysku-Kamiennej. Tu uczęszczał do szkoły powszechnej i średniej. Od wczesnej młodości pasjonowała go lekkoatletyka, uprawiał rzuty i skoki. Był zawodnikiem i trenerem.

Wielokrotnie zdobywał mistrzostwo województwa w rzucie dyskiem, był również rekordzistą okręgu w tej dyscyplinie. W trwającej 25 lat karierze zawodniczej reprezentował krótko barwy Lechii Kielce, a po utworzeniu sekcji lekkoatletycznej w Granacie związał się z tym klubem i pozostał mu wierny aż do 1990 roku, kiedy przeszedł na emeryturę.

Od połowy lat 50. XX wieku był instruktorem i zajmował się szkoleniem sportowym. Jego wychowankowie zdobywali czołowe miejsca w Mistrzostwach Polski w lekkoatletyce we wszystkich kategoriach wiekowych. Pod jego okiem trenowali i osiągali sukcesy kulomioci, oszczepnicy, młociarze, tyczkarze, płotkarze, skoczkowie w dal oraz wieloboiści. Za swoje osiągnięcia trenerskie uznany został w latach 1985 i 1995 najwybitniejszym trenerem 40-lecia i 50-lecia lekkoatletyki na Kielecczyźnie.

Po przejściu na emeryturę nadal zajmował się sportem. Zdobył trzykrotnie I miejsce w rzucie dyskiem i dwukrotnie w rzucie młotem w Mistrzostwach Polski Weteranów. Zajął III miejsce w rzucie dyskiem w Mistrzostwach Europy Weteranów i VII miejsce w rzucie dyskiem i wieloboju siłowym w Mistrzostwach Świata Weteranów.

W wieku 62 lat rozpoczął naukę gry w tenisa i w latach 1994-2013 dziewięciokrotnie zdobywał Mistrzostwo Polski Weteranów w tej dziedzinie, w tym trzykrotnie tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski w kategorii wiekowej: 70,75 i 85 lat.

Bogdan Winiarski to wybitna postać skarżyskiego sportu.