Nasze Miasto

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu

Prezydent Miasta Roman Wojcieszek serdecznie zaprasza na Oratorium Josepha Haydna "Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu", które rozpocznie się 25.03.2013 r. o godz. 18.30 w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Koncert oratoryjny poświęcony będzie Błogosławionemu Janowi Pawłowi II w VIII rocznicę Jego śmierci. 

 

8 kwietnia 2005 roku, jako jedyna w tym dniu Orkiestra w Polsce, Warszawska Orkiestra Symfoniczna"SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego za zgodą Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski wykonała to przepiękne Oratorium po raz pierwszy w Kościele Św. Anny w Warszawie o godz. 7 rano na 2 godziny przed centralną ceremonią żałobną Ojca Świętego z Watykanu. Koncert ten był emitowany na żywo w tym dniu przez Telewizję Polską program 1 i TV Polonia.

Filharmonicy Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego będą realizowali nadzwyczajny koncert oratoryjny BŁOGOSŁAWIONEMU JANOWI PAWŁOWI II W 8 ROCZNICĘ ŚMIERCI.

Oratorium Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu” wraz z poezją recytowaną przed każdą z ośmiu części Oratorium.

Ten nadzwyczajny koncert odbędzie się 25 marca 2013 r. o godz. 18.30 w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku -Kamiennej.

Będzie to dużej rangi Wydarzenie Kulturalne dla Miasta i Regionu Świętokrzyskiego, tak jak to miało miejsce w miastach Mazowsza, Śląska, Podlasia, Lubelszczyzny i Warszawie. Dotychczas Oratorium zostało wystawione we wszystkich 18-stu dzielnicach Warszawy i 18 Miastach Mazowsza, Podlasia, Śląska i Lubelszczyzny obejmując wszystkie rocznice śmierci Ojca Świętego. Koncertom orkiestry patronowali Marszałkowie, Prezydenci i Burmistrzowie Miast i Województw oraz Hierarchowie Kościoła Katolickiego J. Eks. ks. Arcybiskup Leszek Sławoj Głódź; J. Eks. ks. Biskup Tadeusz Płoski; J. Eks. ks. Biskup Józef Guzdek - Biskupi Polowi Wojska Polskiego; J. Eks ks. Arcybiskup Zygmunt Zimowski; J. Eks. Ks. Biskup Kazimierz Romaniuk. Ks.Prof.dr hab.Henryk Skorowski Rektor UKSW, J.Eks.Ks. Arcybiskup Stanisław Budzik.

Jak głosi tradycja, dzieło to powstało na specjalne zamówienie Biskupa Kadyksu.

Po raz pierwszy zostało wykonane w 1776 roku w kościele Santa Queve.

Podczas wielkopiątkowego nabożeństwa, w świątyni spowitej kirem ksiądz Biskup wypowiadał jedno z siedmiu ostatnich słów Zbawiciela umierającego na krzyżu, następnie wygłaszał krótką homiliię, po czym następowała zbiorowa modlitwa duchownego i wiernych. W tym czasie rozbrzmiewała muzyka sprzyjająca filozoficznej refleksji nad słowami Ewangelii.

Ostateczne opracowanie i ukończenie tego dzieła zabrało, nawet tak genialnemu kompozytorowi jak Haydn, ponad dwadzieścia lat. Świadczy to niewątpliwie o bardzo osobistym podejściu twórcy do wykonywanej pracy. Ukazuje w wyraźnym świetle mistycyzm i powagę, którymi pragnie podzielić się autor ze słuchaczami. Haydn był austriackim kompozytorem okresu klasycyzmu. Najstarszym z tzw. trzech klasyków wiedeńskich, obok Mozarta i Beethovena.

 

bip
 

um

um

mbti um