1

W ogólnopolskim kwartalniku o postępach restrukturyzacji w MKS w Skarżysku-Kamiennej

W ostatnim wydaniu branżowego kwartalnika „Biuletyn Komunikacji Miejskiej” ukazał się artykuł poświęcony Miejskiej Komunikacji Samochodowej Skarżysku-Kamiennej. W publikacji, dotyczącej problemów małych operatorów komunikacji miejskiej, autor skupił się na postępach restrukturyzacji na przykładzie skarżyskiej spółki. Artykuł uzupełniono o rozmowę z prezesem MKS, Bartoszem Iskrą na temat problemów operatorów komunikacji miejskiej w czasie pandemii.

Autor publikacji zauważa, że problemy z zarządzaniem miejską komunikacją w mniejszych miastach jak w soczewce skupiają się w trzech bliźniaczych miastach nad Kamienną: Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Skarżysku-Kamiennej. Przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, z uwagi na zmiany następujące na przestrzeni lat na tym terenie, mocno straciły na znaczeniu i zmniejszyły swój potencjał. To właśnie skarżyska Miejska Komunikacja Samochodowa posłużyła autorowi artykułu za przykład radzenia sobie w trudnej sytuacji.

Do 2014 roku Miejska Komunikacja Samochodowa w Skarżysku-Kamiennej Sp. z o.o. nie była przykładem nowoczesnego przedsiębiorstwa. Kierowano nią według przestarzałych standardów zarządzania […] Od 2015 roku nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa zarządu MKS w Skarżysku-Kamiennej. Przed Bartoszem Iskrą postawiono trudne zadanie.” – pisze autor publikacji.

Artykuł poświęcony jest analizie zmiany w zarządzaniu firmą, zmianom w strukturze organizacyjnej, prowadzonym inwestycjom, wymianie taboru, a także o współpracy MKS z gminą.

Nawet najlepszy operator komunikacji miejskiej nie podoła swoim zadaniom, o ile będzie działać obok biernego samorządu lokalnego. […] Miejmy nadzieję, że w ten sposób komunikacja miejska w małych ośrodkach w najbliższym czasie radykalnie odmieni swoje dotychczasowe oblicze, a być może w dalszej perspektywie zacznie pełnić większą rolę, tak jak to się już stało w większych miastach. W Skarżysku-Kamiennej pierwsze kroki zostały zrobione.” – czytamy w artykule.

Odrębnym aspektem funkcjonowania komunikacji miejskiej są ograniczenia związane z sytuacją epidemiczną. O tym, jak radzą sobie przedsiębiorstwa komunikacyjne, dotyczy rozmowa z prezesem skarżyskiej spółki, Bartoszem Iskrą.

Z artykułami można się zapoznać również na stronie internetowej Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, która jest wydawcą „Biuletynu Komunikacji Miejskiej” – TUTAJ.