V sesja Rady Miasta

26 września odbyła się V w tej kadencji sesja Rady Miasta. Obrady prowadził wiceprzewodniczący Rady Paweł Bugajski. Radni przyjęli szereg uchwał. Byli w tej kwestii jednogłośni, za co podziękował im Prezydent Skarżyska-Kamiennej Arkadiusz Bogucki.

Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia i ustalenie porządku obrad, a także przyjęciu protokołu z obrad poprzedniej sesji Rady Miasta, sprawozdanie ze swojej działalności w okresie od poprzedniej sesji przedstawił zebranym Prezydent Miasta.

W kolejnym punkcie przedstawiona została informacja na temat stanu zaawansowania prac przy realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa zbiornika Bzin”. Temat zreferował Roma Wojcieszek, któremu Prezydent Arkadiusz Bogucki powierzył funkcję przewodniczącego Zespołu koordynacyjno-eksperckiego do spraw budowy zbiornika Bzin na rzece Kamienna w Skarżysku-Kamiennej.

– Dziękuję Prezydentowi Miasta, że powołał zespół koordynacyjno-ekspercki i powierzył mi kierowanie nim. Ta inwestycja potrzebuje wsparcia – podkreślał. – Rozpoczęcie prac przygotowawczych nastąpiło w 2021 roku. Na początku 2022 roku podpisane zostało porozumienie, którego stronami byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i Prezydenta Skarżyska-Kamiennej. To był kluczowy moment, kiedy wszystkie trzy strony uznały, że jest to ważne zadanie i będą współpracować w tym zakresie – mówił Roman Wojcieszek.

Referując dalszy przebieg procedur i przygotowań Roman Wojcieszek przypomniał, że główny inwestor zadania to Wody Polskie. Podkreślił też, że dla realizacji inwestycji ważne jest wsparcie polityczne osób na najwyższych szczeblach, które mogą spowodować przychylność najważniejszych decydentów. Ważne jest też poparcie lokalne, o które poprosił radnych Rady Miasta.

W toku są prace przygotowawcze do inwestycji. Wiosną podpisana została umowa na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej wraz z raportem oddziaływania na środowisko dla budowy Zbiornika Wodnego Bzin w Skarżysku-Kamiennej.

Według zapowiedzi rządowych, do 2027 roku przewiduje się opracowanie dokumentacji technicznej, uzyskanie decyzji administracyjnych oraz wypłatę odszkodowań za przejęte na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości. Od 2027 roku będą wykonywane roboty budowlane wraz z nadzorem autorskim. Zakończenie budowy zbiornika, zakładając niezakłóconą ciągłość realizacji poszczególnych etapów prac, planowane jest na 2032 rok.

Rolą zespołu koordynacyjno-eksperckiego, powołanego przez Prezydenta Arkadiusza Boguckiego jest między innymi monitorowanie przebiegu prac, a także dbałość o zabezpieczenie interesu gminy przy projektowaniu budowy zbiornika. W zespole zasiadają: Roman Wojcieszek (przewodniczący), Andrzej Staśowiak, Cezary Majcherski, Piotr Janowski.

W kolejnych punktach przedstawiona została informacja na temat zadań wykonywanych przez Centrum Integracji Społecznej w I półroczu 2024 roku, a następnie radni procedowali następujące uchwały:

– Godna podziwu jednomyślność! Mam nadzieję, że tak będziemy podejmowali decyzje zawsze – podsumował i podziękował radnym Prezydent Arkadiusz Bogucki.

Sesja zakończyły sprawy różne zgłaszane przez radnych. W tym punkcie padło między innymi pytanie o harmonogramy ogłaszania przetargów na inwestycje drogowe w związku ze złożonymi wnioskami o dofinansowanie do Rządowego Programu Rozwoju Dróg oraz przytoczona została sugestia grupy mieszkańców, by nadać imię Ksawerego Waliszewskiego skarżyskiej hali sportowej. W tym punkcie radni rozmawiali też o wewnętrznej zbiórce wśród radnych dla powodzian – za zebrane pieniądze kupione zostaną osuszacze.